Prezident Saida Mirziyoyevaga Qoraqalpog‘iston bo‘yicha topshiriq berdi
Qoraqalpog‘iston aholisiga qulay sharoitlar yaratib berish uchun respublika budjetidan yil yakunigacha qo‘shimcha 100 milliard so‘m berilishi belgilandi.
Kelgusi yilda Qoraqalpog‘istonda ijtimoiy soha va infratuzilma uchun 1 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ ajratish reja qilingan. Xususan, 24 ta maktab, 5 ta bog‘cha, 7 ta tibbiyot muassasasi quriladi va ta’mirlanadi.
Sanoat zonalari va yirik ishlab chiqarish ob’yektlariga infratuzilma olib borishga 353 milliard so‘m yo‘naltiriladi.
Qoraqalpog‘istonning imkoniyatlarini to‘liq ishga solish maqsadida hududni rivojlantirish bo‘yicha berilgan topshiriqlarning o‘z vaqtida va sifatli ijrosi ustidan nazorat Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva va Prezidentning Orolbo‘yi mintaqasini barqaror rivojlantirish masalalari bo‘yicha maslahatchisi Tursinxan Xudaybergenov zimmasiga yuklatildi.

Саида Мирзиёева назначена ответственной за развитие Каракалпакстана
До конца текущего года президент поручил из бюджета страны дополнительно выделить Каракалпакстану 100 млрд сумов. Они будут направлены на создание благоприятных условий для жителей Приаралья.
Кроме того, в следующем году на социальную сферу и инфраструктуру Каракалпакстана планируется выделить более 1 трлн сумов. Сообщается, что будут построены и отремонтированы 24 школы, 5 детских садов, 7 медицинских учреждений.
При этом 353 млрд сумов будет направлено на инфраструктуру промышленных зон и крупных производственных объектов.
«В целях реализации потенциала Каракалпакстана, а также контроля за своевременным и качественным выполнением поручений ответственность возложена на помощника президента Саиду Мирзиёеву и советника президента по вопросам устойчивого развития Приаралья Турсинхана Худайбергенова», - говорится в сообщении.