«O‘zbekiston iqtisodiyotni liberallashtirish uchun to‘g‘ri qadamlar tashlayapti» – Kaan Terzioglu «Financial Times» uchun O‘zbekistondagi islohotlar haqida
«O‘zbekiston shu yo‘lda ketishda davom etadigan bo‘lsa, kelajagi porloq bo‘lishi, shubhasiz. Iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini erkinlashtirish hamda ta’limga katta sarmoya kiritish mintaqadagi barqarorlikning asosiy omilidir».
Nufuzli «Financial Times» iqtisodiy gazetasida Prezident Shavkat Mirziyoyev hokimiyatga kelgach O‘zbekistonda ro‘y bergan liberal o‘zgarishlar, amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, iqtisodiy o‘sish ko‘rsatkichlari tahliliga bag‘ishlangan katta tahliliy maqola e’lon qilindi.
Xalqaro ekspertlarning fikricha, dastlabki ijobiy o‘zgarishlar – valyuta bozorini erkinlashtirish, soliq tizimidagi islohotlar, axborot olish va uzatishning osonlashishi kabilar yaxshi samara bergan.
Xususan, VEON kompaniyalar guruhining bosh ijrochi direktori Kaan Terzioglu O‘zbekistonning kelajagidan xavotirda emasligini bildirgan:
Men O‘zbekiston hukumati vakillari, amaldorlar biznesni juda tez boshqarishayotganini, investorlar bilan doimo ochiq muloqotga tayyorligini, iqtisodiyotni liberallashtirish yo‘lida chindan ham to‘g‘ri qadamlar tashlashayotganini ko‘ryapman, — deydi u. — Fikrimcha, agar O‘zbekiston shu yo‘lda ketishda davom etadigan bo‘lsa, kelajagi porloq bo‘lishi, shubhasiz. Iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini erkinlashtirish hamda ta’limga katta sarmoya kiritish mintaqadagi barqarorlikning asosiy omilidir».
VEON – dunyoning 9 ta mamlakatida 213 milliondan ziyod abonentga ega global telekommunikatsiya va internet-xizmatlar provayderi. Uning aksiyalari NASDAQ va Euronext Amsterdam fond bozorlarida kotirovka qilinadi. VEON kompaniyalar guruhiga Beeline Uzbekistan savdo belgisi ostida xizmatlar taqdim etuvchi «Unitel» MChJ ham kiradi.

«Узбекистан предпринимает правильные шаги по либерализации экономики», — Каан Терзиоглу в интервью «Financial Times»
«Я верю в светлое будущее Узбекистана благодаря выбранному на сегодня страной пути. Это точка стабильности в регионе, где есть очень четкое видение в плане либерализации всех ключевых отраслей и внедрения инвестиций в образование».
Издание «Financial Times» опубликовало крупную аналитическую статью, касающуюся либеральных реформ, проводимых в Узбекистане с момента прихода к власти президента Шавката Мирзиёева, с анализом экономического роста.
По мнению международных экспертов, первые экономические реформы и изменения – такие, как либерализация валютного рынка, реформы налоговой системы, облегчение доступа и передачи информации – уже дали положительные результаты.
В частности, главный исполнительный директор группы компании VEON Каан Терзиоглу заявил, что он спокоен за будущее Узбекистана:
«Я вижу компетентных государственных руководителей, которые оперативно принимают решения в вопросах развития бизнеса, открыты к диалогу, прислушиваются к предпринимателям и предпринимают правильные шаги в направлении либерализации экономики. Я верю в светлое будущее Узбекистана, если страна будет придерживаться выбранного пути. Это точка стабильности в регионе, где есть очень четкое видение с точки зрения либерализации всех ключевых отраслей экономики и направления инвестиций в образование».
VEON – глобальный провайдер телекоммуникационных и интернет-услуг с более чем 213 млн абонентов в 9 странах мира. Его акции котируются на фондовых рынках NASDAQ и Euronext Amsterdam. В группу компаний VEON входит ООО «Unitel», предоставляющее услуги под торговой маркой Beeline Uzbekistan.