O‘zbekiston IT-tadbirkorlarini Buyuk Britaniyaning nufuzli agentligi qo‘llab-quvvatlaydi
2019-yilning 18-22-mart kunlari Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi delegatsiyasi Buyuk Britaniyaning London shahrida bo‘lib, bir qator tashkilotlar va IT-kompaniyalar bilan urashuvlar o‘tkazdi. Bu haqda AKT vazirligi axborot xizmati xabar berdi.
Muzokaralar natijasiga ko‘ra, «London TechWeek 2019»da mahalliy IT-kompaniyalarining ishtiroki hamda unda respublikamizni taqdim etish, Britaniya innovatsiyalar agentligi ochiq fondi mablag‘larini jalb qilish maqsadida Toshkent shahridagi Inha universiteti va Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti «startap-loyihalari»ni Buyuk Britaniyaning qo‘llab-quvvatlash dasturlarida ishtiroki, magistratura va doktorantura dasturlari bo‘yicha mahalliy kadrlarning o‘qishlarini tashkil etish borasida Alan Tyuring instituti bilan yaqin munosabatlar o‘rnatish masalalari yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Delegatsiya tashrifi doirasida, shuningdek, «Tech Nation» agentligi bilan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi Memorandum imzolandi. U Toshkent shahridagi Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkidagi IT-tadbirkorlarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha «Tech Nation» dasturlarini tatbiq etish, IT-kompaniyalari ekotizimini takomillashtirish, texnologik kompaniyalar dasturlari va mexanizmlari bo‘yicha tajriba almashish va ularning kelgusidagi moliyalashtirilishi yuzasidan hamkorlikni nazarda tutadi.
«Tech Nation» 10 yil davomida Londondan tortib Birlashgan Qirollikning barcha hududlarini qamrab olgan holda, raqamli va kreativ ekotizimni qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish ustida ish olib borayotgan Buyuk Britaniyadagi nufuzli agentlikdir.
Agentlik ulkan maqsadlarga ega bo‘lgan texnologik tadbirkorlarni ularning rivojlanishini dastlabki, o‘rta va so‘nggi bosqichlarida qo‘llab-quvvatlash bilan shug‘ullanadi. U mutaxassislar uchun o‘quvlar tashkil etadi hamda butun dunyo bo‘ylab raqamli texnologiyalar mutaxassislarini jalb etish maqsadida ularga viza masalalarida maxsus ko‘mak ko‘rsatadi.

Сотрудничество с Великобританией в IT-сфере будет усилено
В период с 18-22 марта 2019 года делегация Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций посетила город Лондон, Великобритания, где провела ряд встреч с организациями и ИТ-компаниями.
По результатам переговоров достигнуты договоренности по участию местных ИТ-компаний и представлению нашей республики в «London TechWeek 2019», участие «стартап-проектов» Университета Инха в г. Ташкенте и ТУИТ в программах поддержки Великобритании в целях привлечения средств Открытого фонда при Британском агентстве инноваций, установление тесных контактов с Институтом Алана Тьюринга для организации обучения местных кадров по программам магистратуры и докторантуры.
В рамках визита делегации также подписан Меморандум о взаимодействии с Агентством Tech Nation, который предусматривает сотрудничество по применении программ Tech Nation по поддержке ИТ-предпринимателей в Технологическом парке программных продуктов и информационных технологий в городе Ташкенте, обмен опытом по совершенствованию экосистемы для поддержки ИТ-компаний, по программам и механизмам поддержки технологических компаний, отбора перспективных ИТ-компаний и дальнейшего их финансирования.
Tech Nation агентство Великобритании, которое в течение 10 лет работает над поддержкой и развитием цифровой и креативной экосистемы, начиная с Лондона и охватывая все районы Соединенного Королевства.
Агентство занимается поддержкой амбициозных технологических предпринимателей на ранней, средней и поздней стадиях развития. Оно проводит обучение специалистов, а также осуществляет специальную визовую поддержку для привлечения специалистов в области цифровых технологий со всего мира.