Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош ассамблеясининг 80-юбилей сессияси тадбирларида иштирок этиш учун бугун, 20 сентябр куни амалий ташриф билан Ню-Йорк шаҳрига жўнаб кетди.
Давлатимиз раҳбари Бош ассамблея ялпи сессияси умумий мунозараларининг биринчи кунида нутқ сўзлайди, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш, қатор хорижий давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарлари билан музокаралар ўтказади.
Саммит доирасида нуфузли халқаро молия институтлари раҳбарлари билан учрашувлар, АҚШнинг етакчи компаниялари ва инвестиция тузилмалари иштирокида тадбирлар ўтказилиши ҳам режалаштирилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 сентября отбыл с рабочим визитом в город Нью-Йорк для участия в мероприятиях юбилейной 80-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Глава нашего государства выступит с докладом в первый день проведения общих дебатов пленарной сессии Генеральной Ассамблеи, проведёт переговоры с Генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем, главами ряда зарубежных государств и правительств.
На полях саммита также запланированы встречи с руководителями авторитетных международных финансовых институтов и мероприятия с участием ведущих американских компаний и инвестиционных структур.