O‘zbekiston — Turkmaniston: 2024 yilgi uchrashuvlar rejasi kelishib olindi
28 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedovning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida O‘zbekiston Prezidenti va Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi bir-birini yaqinlashib kelayotgan Yangi yil bayrami bilan dildan qutlab, qardosh xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tilaklarini bildirdilar.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovga o‘zining samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yo‘lladi.
O‘zbekiston bilan Turkmaniston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va chuqurlashgan strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi. Ilgari erishilgan, shu jumladan parlamentlararo muloqot doirasidagi kelishuvlar ijrosining borishi muhokama qilindi.
Tomonlar barcha ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlik sezilarli faollashganini katta mamnuniyat bilan qayd etdilar.
O‘zaro savdo hajmi oshmoqda – 2023 yil yakuni bilan tovar ayirboshlash 1 milliard dollardan ortadi. Poytaxt Toshkent va Ashxobod shaharlarida savdo uylari ochildi, birgalikda «Shovot-Toshovuz» chegaraoldi savdo zonasini barpo etish bo‘yicha ishlar davom etmoqda.
Sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport sohalarida ikki mamlakat yetakchi korxonalarining kooperatsiyasi kuchaymoqda, hududlararo aloqalar kengaymoqda. Joriy yilda Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashining navbatdagi yig‘ilishlari muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Qo‘shma madaniy-gumanitar tadbirlar, shu jumladan Madaniyat kunlari va ijodiy jamoalarning safarlari o‘tkazilmoqda.
Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlikning amaliy jihatlari yuzasidan ham fikr almashildi. 2024 yilga mo‘ljallangan uchrashuvlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Мирзиёев и Бердымухамедов поговорили по телефону и согласовали план встреч на 2024 год
28 декабря состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В начале беседы Президент Узбекистана и Национальный лидер туркменского народа, Председатель Халк Маслахаты Туркменистана тепло поздравили друг друга с наступающим Новым годом, искренне пожелав двум братским странам и народам мира, благополучия и процветания.
Глава нашего государства передал приветствия и наилучшие пожелания Президенту Туркменистана Сердару Бердымухамедову.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-туркменских отношений дружбы, добрососедства и углублённого стратегического партнерства. Рассмотрен также ход реализации ранее достигнутых договорённостей, в том числе в рамках межпарламентского диалога.
Стороны с глубоким удовлетворением отметили заметную активизацию взаимовыгодного сотрудничества по всем приоритетным направлениям.
Растут объемы взаимной торговли – по итогам 2023 года товарооборот превысит 1 миллиард долларов. В столицах – городах Ташкенте и Ашхабаде открыты торговые дома, ведётся совместная работа по созданию приграничной торговой зоны «Шават-Дашогуз».
Усиливается кооперация ведущих предприятий двух стран в области промышленности, энергетики, сельского хозяйства, транспорта, расширяются межрегиональные контакты. В этом году успешно проведены очередные заседания Межправительственной комиссии и Делового совета.
Проводятся совместные мероприятия в рамках культурно-гуманитарной программы, в том числе Дни культуры, гастроли творческих коллективов и другие.
Состоялся также обмен мнениями по важным аспектам регионального сотрудничества в Центральной Азии. Был рассмотрен график встреч на 2024 год.