O‘zbekistonda 2024 yil uchun «kambag‘allik chegarasi» yangilandi
Hukumatning 2021-yil 27-avgustdagi 544-son qarori bilan O‘zbekistonda minimal iste’mol xarajatlari qiymati hisoblab kelinadi.
Statistika agentligi bergan ma’lumotga ko‘ra, 2023-yil (yillik) inflyasiya darajasidan kelib chiqib, 2024-yil uchun hisoblangan minimal iste’mol xarajatlari qiymati belgilangan. Agentlikka ko‘ra, mazkur qiymat, ya’ni «kambag‘allik chegarasi» bir oyda kishi boshiga 621 ming so‘m etib belgilandi.
- davlatning moddiy va boshqa ijtimoiy ko‘maklariga muhtoj aholining maqsadli (target) guruhini aniqlash; mamlakat kambag‘allik chegarasini belgilashda foydalanish va bunda target guruhdagi aholining real iste’mol xususiyatlari va talablarini inobatga olish;
- pensiyalar va nafaqalarning eng kam miqdorini belgilash,shuningdek, kambag‘al oilalarga beriladigan boshqa turdagi moddiy ko‘maklarni ko‘rsatishda mezon sifatida foydalaniladi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonda minimal iste’mol xarajatlari — uy xo‘jaliklarining real iste’mol qiymatlari va tarkibini o‘rganish asosida ularning sog‘lom hayot kechirishlari uchun zarur bo‘lgan oziq-ovqat va nooziq-ovqat mahsulotlar hamda xizmatlar uchun minimal xarajatlarning hisoblangan qiymatidir.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning 18-iyulida O‘zbekistonda minimal iste’mol xarajatlari qiymati bir oyda kishi boshiga 568 ming so‘m etib belgilangan edi. Mazkur ko‘rsatkich 2021-yil uchun 440 ming so‘m, 2022-yil uchun esa 498 ming so‘m etib belgilangan.

В Узбекистане определили "порог бедности" на 2024 год
Согласно постановлению правительства №544 от 27 августа 2021 года в Узбекистане определена величина минимальных расходов на потребление.
Согласно данным Агентства по статистике, учитывая уровень инфляции в 2023 году, была рассчитана величина минимальных потребительских расходов на 2024 год. Согласно информации ведомства, "порог бедности" составляет 621 тысяч сумов в месяц на человека.
В мировой практике принято использовать показатель минимальных потребительских расходов как показатель бедности. На основе этого показателя можно:
- Определить целевую группу населения, нуждающуюся в материальной и социальной помощи государства.
- Использовать этот показатель при определении черты бедности страны, учитывая реальные потребительские характеристики и потребности целевой группы населения.
- Повышать эффективность и адресность стратегий и программ по борьбе с бедностью, а также постоянно мониторить их выполнение.
- Использовать его как критерий для определения минимального размера пенсий и пособий, а также для предоставления других видов финансовой помощи малоимущим семьям.
Минимальные потребительские расходы в Узбекистане включают в себя продовольственные и непродовольственные товары и услуги, необходимые для здоровой жизни, основанные на изучении реальных объемов потребления и состава домохозяйств.
Напомним, что на 18 июля прошлого года минимальная стоимость потребления в Узбекистане составляла 568 тысяч сумов на человека в месяц. На 2021 год этот показатель был установлен на уровне 440 000 сумов, а на 2022 год – 498 000 сумов.