O‘zbekiston uchun eng katta qiziqish uyg‘otayotgan masala
Shavkat Mirziyoyevning 2017-2021 yillarda MDH davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishlaridagi ishtiroki yakuniga ko‘ra imzolangan hujjatlar va O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni o‘z vaqtida va to‘liq ko‘lamda ijro etilishini ta’minlash bo‘yicha «Yo‘l xaritalari» (100 dan ortiq tadbirlar) qabul qilindi.
2019-2021 yillarning o‘zida O‘zbekiston rahbariyati tomonidan MDH doirasida 41 ta tashabbus ilgari surilgan bo‘lib, ulardan 18 tasi amalga oshirilgan, 21 tasi amalga oshirish jarayonida, qolgan 2 tasi ma’lum muddatga kechiktirilgan.
O‘zbekistonning 2020 yilda MDHga raislik qilishi so‘nggi yillarning muhim voqeasi bo‘lib, har tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirishga turtki berdi.
Tashkilotning izchil rivojlanishida Hamdo‘stlikni rivojlantirishning kelgusi o‘n yillikdagi asosiy yo‘nalishlarini belgilab beruvchi dasturiy hujjatlar – MDHni yanada rivojlantirish konsepsiyasi va MDHda 2030 yilgacha Iqtisodiy rivojlanish strategiyasining tasdiqlanishi muhim ahamiyatga egadir.
Hamdo‘stlikni mustahkamlash borasidagi barcha takliflar, birinchi navbatda, respublikaning o‘z manfaatlari uchun eng yuqori natijalarga erishishga qaratilgan.
O‘zbekiston tomoni MDHni jarayonlarni siyosiylashtirmagan holda hamkorlikni keng ko‘lamda chuqurlashtirishning muhim formatlaridan biri deb hisoblaydi.
Masalan, ayni damda MDH doirasida amaldagi savdo rejimini saqlash va yanada takomillashtirish tamoyillariga asoslangan to‘laqonli erkin savdo maydonini shakllantirish masalasi O‘zbekiston uchun eng katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Shuningdek, transport-kommunikatsiya infratuzilmasini rivojlantirish, ishtirokchi davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni yaxshilash, mehnat muhojirlari manfaatlarini himoyalashning huquqiy mexanizmlarini kengaytirish ham asosiy ustuvor yo‘nalishlardan hisoblanadi.

Наибольший интерес для Узбекистана представляет формирование в рамках СНГ зоны свободной торговли – саммит СНГ
По итогам участия Шавката Мирзиёева в заседаниях СГГ СНГ в 2017-2021 гг. приняты «Дорожные карты» по обеспечению своевременного и полномасштабного исполнения подписанных документов и выдвинутых Узбекистаном инициатив (более 100 мероприятий).
Так, только в 2019-2021 годах руководством Узбекистана в рамках СНГ была выдвинута 41 инициатива, из которых 18 уже реализовано, 21 в процессе реализации, остальные 2 – были перенесены на более поздние сроки.
Знаковым событием последних лет стало председательство Узбекистана в СНГ в 2020 году, которое придало новый импульс углублению всестороннего сотрудничества.
Важное значение для поступательного развития Организации имеют утверждение Концепции дальнейшего развития СНГ и Стратегии экономического развития в СНГ до 2030 года, которые представляют собой программные документы, определяющие ориентиры развития Содружества на следующее десятилетие.
Все предложения по укреплению Содружества направлены, в первую очередь, на достижения максимальных результатов в интересах непосредственно самой республики.
Узбекская сторона рассматривает СНГ как один из важных форматов для углубления сотрудничества по самому широкому спектру без политизации процессов.
Например, на настоящий момент наибольший интерес для Узбекистана представляет формирование в рамках СНГ полноценной зоны свободной торговли, основанной на принципах сохранения и дальнейшего улучшения действующего торгового режима.
Также среди ключевых приоритетов — развитие транспортно-коммуникационной инфраструктуры, улучшение взаимосвязанности между государствами-участниками, расширение правовых механизмов для защиты интересов трудовых мигрантов.