O‘zbekistonda yashirin valyuta bozoridan rasmiy valyuta bozoriga o‘tish kuzatildi
Markaziy bank 2018-yilda ichki valyuta bozori to‘g‘risida ma’lumot berdi. 2018-yilda ichki valyuta bozorida xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar tomonidan xorijiy valyutani sotib olish va sotish operatsiyalari hajmi, shuningdek valyuta bozorida ishtirokchilar soni oshganligi kuzatildi. Shu bilan birga, hisobot yili davomida xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning yashirin valyuta bozoridan rasmiy valyuta bozoriga o‘tishini o‘zida aks etdi.
Xorijiy valyutaga bo‘lgan talab
2018-yilda yuridik shaxslar tomonidan sotib olingan jami valyuta hajmi 10,4 mlrd. dollarni tashkil etgan bo‘lib, avvalgi yilga nisbatan ushbu ko‘rsatkich 1,5 barobar oshdi.
Shu bilan birga, 2018-yil mobaynida ichki valyuta bozorida xorijiy valyutani xarid qiluvchi xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar soni 2,3 marotabaga oshgan bo‘lib, ushbu ko‘rsatkich yanvar oyida 2,2 mingtani tashkil etgan bo‘lsa, yil yakuni bo‘yicha ularning soni 5,1 mingtaga yetdi.
Xorijiy valyutaning taklifi
2018-yil mobaynida xorijiy valyuta taklifining asosiy manbalari bo‘lib xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning eksportidan tushgan mablag‘lar hamda xorijiy davlatlardan kelib tushgan pul o‘tkazmalari hisoblanadi.
Eksportdan kelib tushgan valyuta mablag‘larining banklarga sotilgan hajmi 2 baravar ko‘payib, 4,1 mlrd. dollarni tashkil etdi (2017 yilda 2,1 mlrd. dollar). Natijada, eksportdan kelib tushgan mablag‘larning banklarga sotilgan hajmi 31% dan 61% ga ko‘paydi.
2018-yilda aholi tomonidan tijorat banklariga 2,7 mlrd. dollar sotilgan bo‘lib, o‘z navbatida ushbu mablag‘lardan 969 mln.dollar banklar tomonidan aholiga sotilgan, qolgan 1,7 mlrd. dollari yuridik shaxslarning ehtiyojini qondirish uchun sarflandi.
2018-yil yakuniga kelib sof oltin-valyuta zahiralarining hajmi 26,4 mlrd. dollarni tashkil etdi.
Kurs siyosati
2018-yilda Markaziy bankning kurs siyosati ichki valyuta bozoridagi talab va taklifning o‘zaro nisbati asosida shakllanib, valyuta bozorida taklif oshib talab pasaygan davrda almashuv kursining mustahkamlanishi va, aksincha, talab oshib taklif pasaygan hollarda uning pasayishi kuzatildi.
2018-yil mobaynida milliy valyuta kursi xorijiy valyutaga bo‘lgan talab va taklif shakllanishiga ta’sir etuvchi mavsumiy omillar asosida o‘zgarib keldi.
Natijada, 2018-yil oxiriga kelib milliy valyutaning almashuv kursi yil boshiga nisbatan 2,7 foizga (8 120 so‘mdan 8 339 so‘mgacha) pasayib, yil mobaynida kursning minimal va maksimal miqdori o‘rtasida o‘zgarishi 7,3 foizni (avgust oyida – 7 781 so‘m, dekabr oyida – 8 348 so‘m) tashkil etdi.

В 2018 году в Узбекистане физлица продали банкам 2,7 миллиард долларов
Валютный рынок в 2018 году характеризовался увеличением объёмов операций как со стороны спроса, так и предложения, ростом участников валютных сделок, а также продолжением перехода хозсубъектов и населения с неформального на официальный валютный рынок. Об этом сообщил Центральный банк Узбекистана.
Спрос на иностранную валюту
В 2018 году объём покупки иностранной валюты юридическими лицами составил 10,4 млрд. долл., увеличившись по сравнению с 2017 годом в 1,5 раза.
Наряду с этим, в течение 2018 года в 2,3 раза увеличилось количество хозсубъектов, приобретающих иностранную валюту – с 2,2 тыс. ед. в январе до 5,1 тыс. ед. в декабре.
Предложение иностранной валюты
Основными источниками предложения иностранной валюты  в 2018 году стали экспортная выручка хозсубъектов и трансграничные денежные переводы населения.
Объём реализованной банкам валюты, полученной от экспорта, увеличился в 2 раза – с 2,1 млрд. долл. в 2017 году до 4,1 млрд. долл. в 2018 году. В результате, доля проданной банкам экспортной выручки увеличилась с 31 до 61%.
В 2018 году физическими лицами было продано банкам 2,7 млрд. долл., в свою очередь, из этих средств банками реализовано населению 969 млн. долл., направлено на покрытие спроса юридических лиц – 1,7 млрд. долл.
Чистые золотовалютные резервы республики на конец года составили 26,4 млрд. долл.
Курсовая политика
Курсовая политика отражала соотношение текущего уровня спроса и предложения на валютном рынке. В частности, в периоды увеличения валютных поступлений и относительно слабого спроса наблюдалось укрепление обменного курса и, наоборот, при опережающем увеличении спроса наблюдалось его ослабление.
В 2018 году изменение обменного курса характеризовалось сезонными факторами, повлиявшими на формирование спроса и предложения иностранной валюты.
Так, к концу 2018 года обменный курс девальвировался на 2,7% по сравнению с началом года (с 8120 до 8339 сум/долл.), тогда как в течение года его колебание между минимальным и максимальным значением составило 7,3% (7781 сум/долл. в августе, 8348 сум/долл. в декабре).