O‘zbekistonliklar uchun Germaniyaga ishchi viza shartlari yengillashadi
Samarqandda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vaziri Behzod Musayev hamda Germaniya Federativ  Respublikasi Ichki ishlar va Vatan vaziri Nensi Fezerning muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Germaniya Federativ  Respublikasi rasmiysi uchrashuvda migratsiya masalasida bir qator yengilliklar ishlab chiqilayotganini ma’lum qilgan.
«Migratsiya masalasida bir qator yengilliklar ishlab chiqilmoqda. Bitim doirasida nemis ish beruvchilari uchun o‘zbekistonliklarni soddalashtirilgan tartibda ishga qabul qilishga tayyormiz», – dedi Nensi Fezer xonim.
Shuningdek, Samarqandda Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi hamda Germaniyaning «Globogate Concept AG» konserni o‘rtasida ham hamkorlik shartnomasi imzolandi.
Unga ko‘ra, Toshkentda «Hamshiralar uchun Germaniya tibbiyot akademiyasi» tashkil etiladi.
Qayd etilishicha, shu vaqtgacha Germaniyada tibbiyot sohasida ishlash istagida bo‘lgan hamyurtlarimiz ushbu davlatga borgach, 6-8 oy vaqtini moslashish uchun sarflagan. Yangi loyihaga ko‘ra bunday bo‘lmaydi. O‘zbekistonning o‘zida kasb va tilga maqsadli o‘qitiladi.
«Davolash bo‘yicha Yevropadagi ikkinchi yirik Universitet klinikasi Aaxen bilan birgalikda Toshkentdagi Abu Ali Ibn Sino nomidagi 1-Respublika tibbiyot texnikumi bazasida nemis tibbiy-ta’lim dasturlari asosida «Hamshiralar  uchun Germaniya tibbiyot akademiyasi» tashkil qilinadi. Bir yil davomida kasb va til o‘rgatiladi. Muhimi, ular diplom olish bilan bir qatorda Germaniyada ishlash huquqini beruvchi kasbiy sertifikatni ham qo‘lga kiritadi», - dedi «Globogate Concept AG» konserni bosh direktori Sang Vu Pay.
Shartnomada fuqarolar huquqlari ikki davlat qonunlari bilan himoya qilinishi belgilab qo‘yilgan.
Bundan tashqari O‘zbekiston tomoni Germaniyaning «DB Engineering Consulting Operations Group» kompaniyasi bilan ham ayni maqsadga qaratilgan bayon imzoladi.
«Deutsche Bahn» - Germaniyaning asosiy temir yo‘l operatori bo‘lib, 100 foiz davlat ishtirokidagi aksiyadorlik jamiyati hisoblanadi. Kompaniyaning umumiy aylanma kapitali 76 mlrd 303 million yevroni tashkil qiladi.
Endilikda Germaniyada transport, muhandislik sohalarida ishlash istagida bo‘lgan o‘zbekistonliklar ushbu davlat standartlari asosida Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik hamda Transport vazirliklari qoshidagi kasbiy ta’lim muassasalarida germaniyalik mutaxassislar tomonidan til va kasbga o‘rgatiladi.
«Germaniya temir yo‘l transporti, avtobus, metropoliten tizimi uchun mutaxassislarga ehtiyojimiz baland va ularni nemis standartlari asosida O‘zbekistonda o‘qitib, kasb va til imtihonlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlarni esa «Deutsche Bahn» tarmog‘iga ishga joylashtirishga tayyormiz»,– dedi Niko Varbanoff.

Германия упростит выдачу рабочих виз мигрантам из Узбекистана
Германия запускает новые инициативы по трудоустройству и профессиональному обучению граждан Узбекистана. Об этом сообщили в Министерстве занятости.
15 сентября в Самарканде состоялись переговоры по трудовой миграции между главой Министерства занятости Бехзодом Мусаевым и министром внутренних дел Германии Нэнси Фезер. Стороны обсуждают упрощение процедуры получения рабочих виз для узбекистанцев.
«Мы готовы внедрить упрощенный порядок приема граждан Узбекистана на работу для немецких работодателей», — заявила Фезер.
Одним из ключевых проектов станет создание академии медсестер на базе Республиканского медицинского техникума имени Ибн Сино в Ташкенте. Проект реализуется совместно с клиникой Аахенского университета и компанией Globogate Concept. Запуск этой учебной программы упростит подготовку медицинского персонала для работы в немецких клиниках. Раньше медсестры тратили дополнительные 6–8 месяцев на повышение квалификации и изучение немецкого языка перед выездом.
Генеральный директор Globogate Сан Ву Пай сообщил, что в течение года студенты будут изучать профессию и язык. По окончании они получат диплом и профессиональный сертификат, который позволит им работать в Германии.
Также Мусаев сообщил, что до конца года планируется отправить в Германию 800 медсестер, из которых 400 уже уехали, а остальные завершат подготовку.
Кроме того, Министерство занятости подписало соглашение с DB Engineering & Consulting, подразделением Deutsche Bahn. В рамках этого сотрудничества планируется обучение специалистов для железнодорожных, метрополитенских и автобусных систем Германии. Глава DB Engineering & Consulting Нико Варбанофф отметил высокую потребность в рабочих кадрах и выразил готовность принять на работу узбекистанцев после прохождения экзаменов.