O‘zbekistonliklarga Qozog‘istonda ro‘yxatdan o‘tmasdan qolish muddati uzaytirildi
O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumatlari o‘rtasida o‘rtasidagi «Fuqarolarning o‘zaro kelib-ketish shartlari to‘g‘risida»gi Bitimga o‘zgartirish kiritilib, O‘zbekiston fuqarolarining ushbu davlatga kirishi, bo‘lishi va chiqib ketishi tartibi o‘zgardi.
Endilikda, O‘zbekiston fuqarolari chegarani kesib o‘tgan kundan boshlab 30 kalendar kun davomida Qozog‘istonda ro‘yxatdan o‘tmasdan bo‘lishi mumkin.
Ammo, umumiy bo‘lish muddati 180 kalendar kuni davomida 90 kalendar kundan, ya’ni 6 oy davomida 3 marta kirib-chiqishi va jami bo‘lish muddati 3 oydan ko‘p bo‘lmasligi kerak.
Ushbu yangi qoida Qozog‘istonga 2023-yil 27-yanvardan keyin kirgan shaxslarga nisbatan qo‘llaniladi.
Eslatib o‘tamiz, Qozog‘istonga ishlash maqsadida boruvchi O‘zbekiston fuqarolari uchun 1 oy davomida ish beruvchi bilan mehnat shartnomasini tuzgach, uni Xalqqa xizmat ko‘rsatish markazida ro‘yxatga kiritib, 3 oy muddat uchun ruxsatnoma olish yoki salohiyatli ish beruvchilar tomonidan kvota asosida ishga jalb qilish tartibi mavjud.

Граждане Узбекистана теперь могут находиться в Казахстане до 30 дней без регистрации
В Соглашение между правительствами Узбекистана и Казахстана внесены изменения об условиях взаимных поездок граждан. Об этом сообщает Агентство по внешней трудовой миграции.
Отныне граждане государства одной стороны независимо от постоянного места жительства могут въезжать, выезжать, следовать транзитом, передвигаться по территории государства другой стороны, если период их пребывания не превышает 30 календарных дней с момента пересечения госграницы (суммарно 90 календарных дней в течение каждого периода в 180 календарных дней без оформления разрешения на временное проживание).
Ранее находиться без регистрации на территории другого государства граждане обеих стран могли только в течение 5 дней.
Если гражданин одной из стран пребывает в другой свыше 30 календарных дней, то он обязан получить разрешение на временное проживание (временную прописку) в соответствующих органах.