O‘zbekistonning «Tadbirkorlik kodeksi» qabul qilinyapti
Qonunchilik palatasi deputatlari «O‘zbekiston Respublikasining Tadbirkorlik kodeksini tasdiqlash to‘g‘risida»gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqildi.
Qayd etilishicha, bugungi kunda tadbirkorlik faoliyati bilan bog‘liq 5 mingga yaqin normativ-huquqiy hujjatlar mavjud. Ularning tarqoq holda va nihoyatda ko‘p miqdorda qabul qilinganligi zarur bo‘lgan qonunchilik hujjatini topish hamda amalda qo‘llashda qiyinchiliklarni yuzaga keltirmoqda.
Tadbirkorlik kodeksi loyihasiga 100 ortiq qonunchilik hujjatlarini unifikatsiya qilish orqali tadbirkorlik sohasidagi munosabatlarni yagona hujjat bilan tartibga solish, davlatning tadbirkorlik sohasiga aralashuvini kamaytirish, shuningdek, tadbirkorlik huquqi sohasida yagona yondashuvni belgilash ko‘zda tutilmoqda.
Kodeks loyihasi bilan tadbirkorlik faoliyatining qonuniylik, tadbirkorlik erkinligi, sub’yektlar tengligi, halol raqobat, vijdonlilik prezumpsiyasi, korrupsiyadan xolilik kabi asosiy prinsiplari mustahkamlanmoqda. Tadbirkorlik sub’yektlari kichik, o‘rta va yirik toifalarga ajratilmoqda (amalda toifa sifatida faqat kichik tadbirkorlik sub’yekti mavjud edi).
Shuningdek, tadbirkorlikni davlat tomonidan tartibga solishning chegaralari hamda tartibga solish shakllari ko‘zda tutilmoqda. 39 ta davlat organining 147 ta nazorat funksiyalari va Biznes-ombudsmanni xabardor etish tartibida o‘tkaziladigan 20 turdagi tekshiruvlar ro‘yxatlari mazkur kodeksga ilova sifatida tasdiqlanib, ro‘yxatga kiritilmagan barcha tekshiruvlar Biznes-ombudsman bilan kelishilgan tartibda amalga oshirilishi taklif etilmoqda.
Shu bilan birga, kodeks loyihasi bilan xalqaro standartlarga muvofiq ayollar va yoshlar tadbirkorligi hamda ularni qo‘llab-quvvatlash tizimi joriy etilmoqda. Ijtimoiy tadbirkorlik, ijtimoiy korxona, aholining ijtimoiy ehtiyojmand qatlamlari, ularni qo‘llab-quvvatlash mexanizmi belgilanmoqda.
Bundan tashqari, kodeks loyihasida yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan amalga oshirilishi bilan mumkin bo‘lmagan faoliyat turlarini belgilagan holda ularga qonunchilikda taqiqlanmagan har qanday faoliyatni amalga oshirish huquqi berilmoqda.
Deputatlarning qayd etishicha, kodeks loyihasi bilan jismoniy va yuridik shaxslarning tadbirkorlik faoliyatida erkin ishtirok etishi va undan manfaatdor bo‘lishi uchun kafolatlar hamda sharoitlar yaratiladi, xususiy mulkni, shuningdek, tadbirkorlik subektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilinadi.

Депутаты приняли законопроект об утверждении Предпринимательского кодекса
На заседании в первом чтении рассмотрен проект закона «Об утверждении Предпринимательского кодекса Республики Узбекистан».
Отмечено, что на сегодня действует около 5 тысяч нормативно-правовых актов, связанных с предпринимательской деятельностью. Их принятие в разрозненном виде и чрезвычайно большом количестве создают трудности в поиске необходимого правового документа и его применении.
В проекте Предпринимательского кодекса путем объединения более 100 законодательных актов предусмотрено регулирование отношений в сфере предпринимательства единым документом, снижение вмешательства государства в данную сферу, а также определение единого подхода в сфере предпринимательского права.
Проектом кодекса укрепляются основные принципы предпринимательской деятельности, как законность, свобода предпринимательства, равенство субъектов, честная конкуренция, презумпция добросовестности и свобода от коррупции. Субъекты предпринимательства делятся на малые, средние и крупные категории (в качестве действующей категории существуют только субъекты малого предпринимательства).
Также предусмотрены пределы и формы государственного регулирования предпринимательства. Приложением к настоящему Кодексу утверждены перечни 147 контрольных функций 39 государственных органов и 20 видов проверок, проводимых в порядке уведомления Бизнес-омбудсмана, а все проверки, не включенные в перечень, предлагается проводить в порядке, согласованном с Бизнес-омбудсманом.
Проектом Кодекса в соответствии с международными стандартами внедряется система женского и молодежного предпринимательства и их поддержки. Определяются такие понятия, как социальное предпринимательство, социальное предприятие, социально нуждающиеся слои населения и механизм их поддержки.
Кроме того, проектом Кодекса определяются виды деятельности, которые не могут осуществлять индивидуальные предприниматели, дается право осуществления ими любой деятельности, не запрещенной законом.
По мнению депутатов, проект Кодекса создаст гарантии и условия для свободного участия физических и юридических лиц в предпринимательской деятельности, защитит частную собственность, а также права и законные интересы субъектов предпринимательства.