«O‘zbekneftgaz» AJ va Rossiyaning «VEB.RF» banki o‘rtasida 40 million yevrolik kelishuv shartnomasi imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasiga rasmiy tashrifi doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ va «VEB.RF» o‘rtasida 40 million yevrolik kelishuvga erishildi.
«VEB.RF» kuzatuv kengashi rahbari o‘rinbosari D.V. Algulyan va «O‘zbekneftgaz» AJ Mehriddin Abdullayev ushbu bitimni imzoladilar.
«VEB.RF» davlat taraqqiyot korporatsiyasi mamlakatimizda neft-gaz sohasidagi loyihalarni va chora-tadbirlarni amalga oshirish doirasida «O‘zbekneftgaz» jamiyatining ishonchli moliyaviy sheriklaridan biridir.
Jalb qilinadigan mablag‘lar asosan «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan geologiya-qidiruv ishlarini olib borish, quduqlarni burg‘ulash va uglevodorodlarni qazib chiqarish uchun zarur bo‘lgan texnologik uskuna va moddiy-texnik resurslarni Rossiya davlatidagi ishlab chiqaruvlardan sotib olish bo‘yicha shartnomalarni moliyalashtirishga yo‘naltiriladi.
Aytish joizki, 2020 yilda ham «VEB.RF» korporatsiyasi tomonidan jamiyatga 40 million yevrolik bitim imzolanib, uning doirasida zarur mahsulot va xizmatlar xarid qilingan.
Mazkur mablag‘larining jalb qilinishi jamiyat oldida turgan asosiy ustuvor vazifa, ya’ni uglevodorodlar zahirasini oshirish va ularni qazib chiqarish hajmlarini oshirishga, iqtisodiy tarmoqlar va aholiga uzlulksiz ravishda tabiiy gaz yetkazib berishni ta’minlashga xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, «VEB.RF» Davlat taraqqiyot korporatsiyasi iqtisodiy rivojlanish loyihalarini moliyalashtiruvchi davlat investitsiya banki bo‘lib, uning asosiy vazifasi infratuzilma, sanoat, ijtimoiy soha, texnologik salohiyatni mustahkamlash va aholi turmush tarzini oshirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishda hissa qo‘shishdan iborat.

Подписано соглашение между АО «Узбекнефтегаз» и российским банком «ВЕБ.РФ» на 40 млн. евро
В рамках визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию АО «Узбекнефтегаз» с «ВЭБ.РФ» подписали кредитное соглашение на 40,0 миллионов евро.
Заместитель руководителя наблюдательного совета «ВЭБ.РФ» Д.В. Алгульян и Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев подписали это соглашение.
Привлеченные средства будут направлены в основном на финансирование контрактов АО «Узбекнефтегаз» на закупку у российских государственных предприятий технологического оборудования и материально-технических ресурсов, необходимых для проведения геологоразведочных работ, бурения скважин и добычи углеводородов.
Государственная корпорация развития «ВЭБ.РФ» является одним из надежных финансовых партнеров общества «Узбекнефтегаз» в рамках реализации проектов и мероприятий в нефтегазовой сфере нашей страны.
Стоит отметить, что и в 2020 году корпорацией «ВЭБ.РФ» было подписано соглашение на сумму 40 миллионов евро, в рамках которого были закуплены необходимые продукты и услуги.
Привлечение указанных кредитных средств позволит расширить объем проводимых геологоразведочных и буровых работ компании, что заложит основу для достижения поставленных целей по добычи нефти и газа для обеспечения экономики Республики Узбекистан топливно-энергетическими ресурсами.
Отметим, что Государственная корпорация развития «ВЭБ.РФ» — это государственный инвестиционный банк, финансирующий проекты развития экономики, основная задача которого способствовать долгосрочному экономическому развитию отраслей экономики, путем финансирования масштабных проектов, направленных на развитие инфраструктуры, промышленности, социальной сферы, укрепление технологического потенциала и повышение качества жизни населения.