«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi Qashqadaryo viloyatidagi mahalliylashtirish dasturi doirasida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar nomenklaturasi bilan tanishdi (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi Raisi Mehriddin Abdullayev va Qashqadaryo viloyati xokimining investitsiyalar va tashqi savdo buyicha o‘rinbosari Baxrom Yusupov «Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi» MChJning Qarshi shahrida joylashgan «Qarshi termoplast» ishlab chiqarish ob’yektida bo‘lib, bu yerda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar nomenklaturasi va ishlab chiqarish sharoitlari bilan tanishdi.
«Qarshi termoplast» 2006 yilda tashkil etilgan bo‘lib, yiliga 5 ming tonna polietilen mahsulotini qayta ishlab, qishloq xo‘jaligi uchun zarur bo‘lgan sug‘orish qurilmalari va ular uchun zarur bo‘lgan butlovchi qismlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonadir.
«Qarshi termoplast» tomonidan ishlab chiqarilayotgan 12 turdagi mahsulotlar «O‘zbekneftgaz» AJning mahalliylashtirish dasturiga kiritilgan bo‘lib, 2020 yilda dastur doirasida 70 mlrd so‘mga yaqin mahsulot ishlab chiqarilgan.
Tashrif davomida Boshqaruv raisi qishloq va suv xo‘jaligi sohasida suvni iqtisod qilishga mo‘ljallangan yangi turdagi tomchilab sug‘orish tizimlarini ishlab chiqarish bilan bog‘liq masalalarga alohida to‘xtalib, bunday mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish hamda joriy qilish maydonini yiliga 10 ming gektardan ko‘paytirish keraligi zarurligini ta’kidladi.
Ishlab chiqarilayotgan suv quvurlari bilan bir qatorda, gaz sohasida qo‘llash mumkin bo‘ladigan polimer quvurlar va bog‘lovchi detallar ishlab chiqarish joriy qilish bo‘yicha taklif berildi.
Tak’idlash kerakki, joriy yilning 9 oyida 60 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, yil yakuniga qadar mahsulot ishlab chiqarish hajmini 80 mlrd so‘mga yetkazish rejalashtirilgan.
«Qarshi termoplast» ishlab chiqarish bazasiga Xitoy Xalq Respublikasining «Qingdao Xindacheng Plastic Machinery Co., Ltd.» kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 470,2 ming dollarlik tomchilatib sug‘orish tizimining polimer qismlarini ishlab chiqarish liniyasi o‘rnatilgan.
Hozirgi kunda «Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi» MChJ, O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi bilan hamkorlikda «Qarshi termoplast» tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni respublikadagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtiruvchilarga tomchilatib sug‘orish tizimini yetkazib berish va uning imkoniyatlaridan kengroq foydalanish bo‘yicha amaliy ishlar olib bormoqda.
Tashrif davomida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi Raisi loyiha doirasida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarni ko‘zdan kechirib, ushbu faoliyat turini yanada kengaytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Xususan polimer mahsulotidan turli markadagi burg‘ilash va gaz o‘tkazish quvurlari, yangi turdagi kompozit panellarni ishlab chiqarishni tashkil etish buyicha vazifalar belgilab berildi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления ознакомился с линейкой продукции, производимой в рамках программы локализации в Кашкадарьинской области (Фото)
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз», Мехриддин Абдуллаев, и Бахром Юсупов, заместитель хакима Кашкадарьинской области по инвестициям и внешней торговле, посетили Каршинский завод термопластов ООО «Шуртанский газохимический комплекс» в Карши.
Компания «Карши Термопласт», основанная в 2006 году, специализируется на переработке 5 000 тонн полиэтиленовой продукции в год, производстве ирригационного оборудования и комплектующих для сельского хозяйства.
В программу локализации АО «Узбекнефтегаз» включены 12 наименований продукции, производимой «Каршинскими термопластами», и в 2020 году по программе произведено около 70 млрд Сумов.
В ходе визита Председатель Правления осветил вопросы, связанные с производством новых типов систем капельного орошения для экономии воды в сельском хозяйстве и водном хозяйстве, подчеркнув необходимость увеличения производства и внедрения такой продукции на 10 000 га в год.
Помимо существующих водопроводных труб, предлагалось внедрить производство полимерных труб и фитингов, которые могут быть использованы в газовой промышленности.
Отметим, что за 9 месяцев текущего года произведено продукции на 60 миллиардов сумов, а до конца года планируется довести производство до 80 миллиардов сумов.
Компания Qingdao Xindacheng Plastic Machinery Co., Ltd. Китайской Народной Республики смонтирована линию по производству полимерных деталей для систем капельного орошения для производственной базы «Карши термопласт» стоимостью 470,2 тыс. долларов.
В настоящее время ООО «Шуртанский газохимический комплекс» совместно с Министерством водных ресурсов Республики Узбекистан проводит практическую работу по поставке систем капельного орошения сельхозпроизводителям страны и более широкому использованию ее потенциала.
В ходе визита Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» ознакомился с производимой в рамках проекта продукцией и дал поручение по дальнейшему расширению данного вида деятельности.
В частности, поставлены задачи по организации производства буровых и газопроводов различных марок полимерной продукции, новых видов композитных панелей.