Ozodlikdan mahrum etish jazosini o‘taganlarga pul beriladi
Prezident qarori (PQ-299-son, 29.06.2022-y.) bilan Ozodlikdan mahrum etish jazosini o‘tab bo‘lgan fuqarolarning ijtimoiy moslashuviga ko‘maklashish bo‘yicha «dastlabki ijtimoiy-moddiy yordam paketi»ni berish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi.
Nizom ozodlikdan mahrum etish jazosini o‘tab bo‘lgan fuqarolarning ijtimoiy moslashuviga ko‘maklashish bo‘yicha «dastlabki ijtimoiy-moddiy yordam paketi»ni berish tartibini belgilaydi.
Yordam puli har bir ko‘mak oluvchiga uning ijtimoiy moslashuviga ko‘maklashish uchun tadbirkorlik, me’morchilik, hunarmandchilik kabi yo‘nalishlardagi loyihalarini amalga oshirish uchun bir marta beriladi (mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 10 baravari miqdorida – 9 mln 200 ming so‘m).
Yordam pullari ushbu masalasini ko‘rib chiquvchi idoralararo doimiy komissiyalarning qarorlari asosida beriladi.
Ko‘mak oluvchilar jazoni o‘tab bo‘lganidan keyin 3 oy muddatda ishchi organga o‘z loyihasini ilova qilgan holda ariza taqdim etadi.
Loyihani moliyalashtirish maqsadga muvofiqligi yuzasidan xulosani tayyorlash quyidagi mezonlarga asoslanadi:
- boshlamoqchi bo‘lgan tadbirkorlik, me’morchilik yoki hunarmandchilik faoliyatining natijadorligi va daromadli ekanligi;

Гражданам, отбывшим наказание в виде лишения свободы, окажут материальную помощь
Постановлением Президента утверждено Положение о порядке предоставления «пакета первичной социально-материальной помощи» по содействию социальной адаптации граждан, отбывших наказание в виде лишения свободы, сообщает Министерство юстиции.
Положение определяет порядок предоставления «пакета первичной социально-материальной помощи» по содействию социальной адаптации граждан, отбывших наказание в виде лишения свободы.
Денежная помощь предоставляется однократно каждому получателю помощи для содействия его социальной адаптации в целях финансирования реализации проектов в таких направлениях, как предпринимательство, архитектура, ремесленничество. (в десятикратном размере минимального размера оплаты труда - 9 млн 200 тысяч сумов).
Средства на помощь выдаются на основании решений Межведомственных постоянных комиссий по рассмотрению данного вопроса.
Получатели помощи после отбытия наказания в трехмесячный срок представляют заявление в рабочий орган с приложением собственного конкретного проекта.
Подготовка заключения о целесообразности финансирования проекта получателей помощи основывается на следующих критериях: