Dunyo bo‘ylab qariyb 250 million bola kam ta’minlangan
Dunyodagi qariyb 250 mln. bola, ya’ni aholi daromadi past va o‘rta bo‘lgan mamlakatlardagi besh yoshgacha bo‘lgan barcha bolalarning 43 foizi kam ta’minlanganlik va muhtojlik sababli o‘z salohiyatlarini to‘liq namoyon qila olmayapti. Bu haqda BMT bolalar jamg‘armasining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Sasha Graumen 3 iyun kuni Toshkent Ekobog‘ida bo‘lib o‘tgan xalqaro press-klubning Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlangan sayyor sessiyasida ma’lum qildi.
Sasha Graumen bolalarning ilk rivojlanish davri ahamiyati haqida so‘zlar ekan, UNICEF tashkiloti har bir bola uchun umrining ilk kunlaridanoq eng maqbul sharoitlarni ta’minlashda O‘zbekiston hukumati bilan samarali ish olib borayotganini ta’kidladi.
Shuningdek, vakolatxona rahbari ona sutining bolaning kelajakdagi hayotida tutgan o‘rni haqida so‘zladi.

Около 250 миллионов детей по всему миру мало обеспечены
Во всем мире около 250 миллионов детей, то есть 43 процента всех детей в возрасте до 5 лет, в странах с низким и средним уровнем дохода подвергаются высокому риску не раскрыть полностью свой потенциал из-за бедности и уязвимости, которые угрожают способности родителей обеспечить удовлетворение важнейших потребностей детей. Об этом заявил глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Саша Граумен на очередной сессии Международного пресс-клуба посвященной международному дню защиты детей.
Рассказывая о важности первых лет развития ребенка, Саша Граумен отметил, что организация ЮНИСЕФ работает с Правительством Узбекистана, чтобы дать возможность семьям и сообществам обеспечить каждому ребенку наилучшее начало жизни.