Prezident aholini uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha katta dasturni taqdim etishi kutilmoqda
Bugun prezident Shavkat Mirziyoyev uy-joy qurilishi va ipoteka bozorini rivojlantirishga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazadi. Bu haqda «Xabar.uz» manbasi xabar qilmoqda.
Qayd etilishicha, Xalq qabulxonalariga fuqarolardan kelib tushgan murojaatlarning 10 foizidan ortig‘i (100 mingdan ziyod) aynan uy-joy masalasi bilan bog‘liq. Prezident aholini uy-joy bilan ta’minlash bo‘yicha katta dasturni taqdim etishi kutilmoqda. Bunda ijtimoiy uy-joy qurish va ijaraga berish, ipoteka krediti shartlarini yengillashtirish va birinchi badal uchun subsidiyalar ajratish va boshqa chora-tadbirlar ko‘zda tutilishi mumkin.
Qurilayotgan mavzelarni infratuzilma va tashqi kommunikatsiyalar bilan ta’minlash holati, qurilish sifati ustidan nazorat sustligi tanqidiy muhokama qilinishi kutilmoqda.

Президент проведет совещание, посвященное обеспечению населения жильем
Сегодня, 3 марта, президент Узбекистана проведёт заседание по вопросам строительства жилых домов и развития рынка ипотеки. Об этом сообщает источник «Xabar.uz»
Отмечается, что более 10 процентов всех обращений граждан (свыше 100 тысяч), поступивших в народные приёмные, связаны именно с жилищным вопросом. Ожидается, что президент анонсирует масштабную программу обеспечения населения жильем. Речь может идти о строительстве и предоставлении в аренду социального жилья, облегчении условий ипотеки и выдаче субсидий на внесение первого взноса.
Ожидается критическое обсуждение обеспеченности строящихся массивов инфраструктурой и внешними коммуникациями, слабого уровня контроля за качеством строительства.