Olimpiya shaharchasi – mamlakatimiz sportining ilmiy, amaliy, o‘quv-mashg‘ulot markazidir. Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev 2023-yil 18-noyabrda Olimpiya shaharchasi qurilishi bilan tanishuv chog‘ida aytgan edi.
– Bu yerda mashg‘ulotlar bilan birga sport ta’limi, ilmi, tibbiyoti mujassam bo‘lishi zarur. Ya’ni, bu joy mamlakatimiz sportining ilmiy, amaliy, o‘quv-mashg‘ulot markazi bo‘ladi, – degan edi davlatimiz rahbari.
Shunga muvofiq, shaharchada Sport vazirligi, Antidoping agentligi, Davlat sport akademiyasi, Jismoniy tarbiya ilmiy-tadqiqotlar instituti, Sport turlarini rivojlantirish markazi ham joylashtirilgan.
Bu galgi tashrif chog‘ida Olimpiya shaharchasi infratuzilmasidan samarali foydalanish rejalari, sport tashkilotlarining joylashuvi va faoliyati bo‘yicha axborot berildi.
Avvalo, shaharchada xalqaro darajadagi musobaqalar o‘tkaziladi. Inshootlar undan keyin ham bo‘shab qolmaydi. Mamlakatimiz terma jamoalarining o‘quv-mashg‘ulotlari tashkil etiladi. Federatsiyalar sport maktablari bilan bog‘lanadi.
Hududda va majmualarda yurtdoshlarimiz ham sport bilan shug‘ullanishi mumkin bo‘ladi.
Prezidentimiz shu yerda soha mutasaddilari va sport federatsiyalari rahbarlari bilan muloqotda bo‘ldi.
– Avvalo, sportchilarimiz va federatsiyalarni mana shunday maskan bilan tabriklayman. Bu bilan yosh avlod salomatligiga, bo‘lajak yutuqlarga katta poydevor qurdik. Lekin bu ishning eng osoni. Qiyini - sport turlarini ommalashtirish, professional sportchilarni tayyorlash. Biz sportni ham salomatlik, ham natijadorlik nuqtai nazaridan rivojlantirib boramiz. Xudo xohlasa, bunday Olimpiya shaharchalari viloyatlarda ham quriladi. Asosiy maqsad - yoshlarimizning sog‘lom va barkamolligi,  dedi davlat rahbari.
Ma’lumki, 2024 yilda Parijda o‘tgan Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida yurtimiz sportchilari muvaffaqiyatli ishtirok etib, umumjamoa hisobida har ikki yo‘nalishda 13-o‘rinni egallagan edi. Endi olimpiya harakatini yanada rivojlantirish, kelgusidagi musobaqalarda natijalarni oshirish maqsad qilingan.
Mamlakatimiz Prezidentining shu yil 8 iyuldagi qarori bilan, O‘zbekiston sportchilarini 2028 yilgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga tayyorlash dasturi qabul qilindi.
Bu yo‘nalishdagi ishlarni tizimli tashkil etish maqsadida Milliy olimpiya qo‘mitasining 14 ta hududiy bo‘limi tashkil etildi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari Olimpiya harakatini rivojlantirish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining maxsus vakili etib belgilandi. Har bir hududga Sport vazirligi va Olimpiya qo‘mitasidan mas’ullar biriktirildi.
Asosiy maqsad yuqori sport natijalariga faqat bitta Olimpiada emas, doimiy va mustahkam zamin yaratishdir.
Iqtidorli sportchilarni eng quyi bo‘g‘indan boshlab saralash va professional etib tayyorlash uchun uch bosqichli “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqasi yo‘lga qo‘yildi. Uning final bosqichi har yili Olimpiya shaharchasida “Prezident Olimpiadasi” sifatida o‘tkaziladi. G‘olib va sovrindor sportchilar Olimpiya markazlariga jalb etilib, professional tayyorlanadi.
Respublika olimpiya va paralimpiya markazining faoliyati milliy terma jamoalar zaxirasini yaratishga qaratiladi. O‘quv-mashg‘ulotlar o‘tkazib borish uchun Olimpiya shaharchasi inshootlari markazga beg‘araz asosda biriktiriladi.
Shuningdek, atletlar zaxirasini kengaytirish maqsadida xususiy sport klublari faoliyati takomillashtirilib, rasmiy musobaqalardagi ishtiroki ta’minlanadi. Yuqori natija ko‘rsatgan sportchilar milliy terma jamoalarga qabul qilinishi mumkin bo‘ladi.
Prezidentimiz sport turlarini ommalashtirish masalasiga alohida urg‘u berdi.
– Mardlik, kurashchanlik xalqimizning qonida bor. Odamlarimiz sportni yaxshi ko‘radi. Buni qo‘llab-quvvatlab, mahallalarda sportni yanada ommalashtirish kerak. Buning uchun joylarda sharoit bor. Yana qurayapmiz. Natija ham ommaviylikdan kelib chiqadi,  dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga sohani raqamlashtirish, sport federatsiyalari faoliyatini kuchaytirish, natijador sport turlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 августа посетил построенный в Ташкенте Олимпийский городок.
Как сообщает пресс-служба главы государства, 18 ноября 2023 года во время ознакомления со строительством городка президент заявил, что здесь должны быть объединены не только тренировки, но и спортивное образование, наука и медицина. «Иными словами, это место станет научно-практическим и учебно-тренировочным центром спорта нашей страны», — отмечал глава государства.
В соответствии с этой концепцией в городке разместились Министерство спорта, Антидопинговое агентство, Государственная спортивная академия, Научно-исследовательский институт физической культуры и Центр развития видов спорта.
Во время нынешнего визита была представлена информация о планах эффективного использования инфраструктуры Олимпийского городка, размещении и деятельности спортивных организаций.
Прежде всего, здесь будут проводиться международные соревнования. После их завершения объекты не будут простаивать: на их базе организуют учебно-тренировочные сборы национальных сборных, а федерации наладят взаимодействие со спортивными школами. Кроме того, условия для занятий спортом будут открыты и для жителей страны.
Президент встретился с руководителями спортивных организаций и федераций.
– Прежде всего поздравляю наших спортсменов и федерации с появлением такого комплекса. Этим мы заложили прочный фундамент для здоровья молодого поколения и будущих побед. Но это лишь начало. Куда важнее – массовое развитие видов спорта и подготовка профессиональных атлетов. Мы будем развивать спорт как с точки зрения здоровья, так и с точки зрения результатов. В планах построить такие олимпийские городки и в регионах. Главная цель – здоровье и всестороннее развитие нашей молодежи, — сказал Шавкат Мирзиёев.
Как известно, на Олимпийских и Паралимпийских играх 2024 года в Париже наши спортсмены успешно выступили, заняв 13-е место в общекомандном зачете в обоих направлениях. Теперь поставлена цель дальнейшего развития олимпийского движения и повышения результатов на следующих соревнованиях.
8 июля текущего года Президент подписал постановление о программе подготовки узбекских спортсменов к Олимпийским и Паралимпийским играм 2028 года. Для системной организации работы созданы 14 региональных подразделений Национального олимпийского комитета. Председатель Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, хокимы областей и города Ташкента назначены специальными представителями Президента по развитию олимпийского движения. За каждым регионом закреплены ответственные лица от Министерства спорта и Олимпийского комитета.
Основная цель – создать устойчивую систему подготовки спортсменов и условий для высоких результатов не только на одной Олимпиаде, а на долгие годы вперед.
Для выявления и профессиональной подготовки талантливых спортсменов с самых низовых уровней введена трехступенчатая система соревнований «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Ее финальный этап ежегодно будет проводиться в Олимпийском городке под названием «Президентская Олимпиада». Победители и призеры будут направляться в олимпийские центры для дальнейшей профессиональной подготовки.
Кроме того, для расширения резерва спортсменов будет усовершенствована деятельность частных спортивных клубов и обеспечено их участие в официальных соревнованиях. Атлеты, показавшие высокие результаты, смогут войти в состав национальных сборных.
Президент уделил особое внимание развитию массового спорта.
– Мужество и дух борьбы в крови нашего народа. Наш народ любит спорт. Эту любовь необходимо развивать и делать спорт еще более массовым в махаллях. Для этого на местах есть условия, и новые объекты продолжают строиться. Массовость обязательно принесет результат, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Также были даны поручения по цифровизации сферы спорта, усилению деятельности федераций и расширению числа результативных видов спорта.