Davlatimiz rahbari Toshkent viloyati Zangiota tumanidagi «Technologies of real time» O‘zbekiston – Singapur qo‘shma korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Avtomobilsozlik mamlakatimiz sanoatida yirik tarmoq. So‘nggi yillarda avtomobil ishlab chiqarish qariyb 3 barobar ko‘payib, joriy yil yakunida 460 ming donaga yetishi kutilmoqda. 2030 yilgacha bu ko‘rsatkichni 1 milliontaga yetkazish rejalashtirilgan.
Sohada monopoliyani yo‘q qilish va raqobatni rivojlantirish maqsadida 2 ta yangi xususiy korxona va nufuzli xorijiy brendlar jalb etildi. Umuman, bugun 20 dan ziyod zavodda o‘nlab turdagi avtomobillar, yuk va yo‘lovchi tashish transportlari ishlab chiqarilmoqda.
Shu bois tarmoqda ehtiyot qismlarga ham talab ko‘p. Bu borada 300 dan ziyod korxona yaxlit kooperatsiyaga bog‘langan. Zangiotadagi «Technologies of real time» shulardan biri.
Prezident 2019 yilda «O‘zekspomarkaz»da bo‘lib o‘tgan xalqaro sanoat yarmarkasida mazkur korxona mahsulotlari bilan tanishib, zarur ko‘rsatmalar bergan edi. Shu asosida modernizatsiya ishlari amalga oshirildi. Korxonadagi 12 ta sexga Xitoy, Rossiya, Koreya Respublikasi, Yaponiya va AQShdan keltirilgan uskunalar o‘rnatildi. Bugungi kunda 118 xil rusumdagi avtomobillarning yurish, transmissiya va boshqaruv tizimlari uchun 750 dan ortiq turdagi ehtiyot qismlar ishlab chiqarilmoqda.
- Ko‘p detallar mahalliylashtirilgani hozircha ma’qul. Mutaxassislar zo‘r bo‘lsa, sifat ham, eksport ham oshadi, - dedi Prezident.
Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga korxonada ehtiyot qismlar qatorini kengaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Mahsulotlar buyurtma asosida O‘zbekiston bo‘ylab yetkazib beriladi. Xususan, «O‘zavto motors»ning Xorazm viloyatidagi zavodiga «Damas» va «Labo» avtomobillari uchun 773 ming dona ehtiyot qismlar yetkazib berilgan.
Tovarlarni texnik tekshiruv va sinovlardan o‘tkazish uchun zamonaviy laboratoriya tashkil etilgan. Korxona mahsulotlari IATF 16949:2016, ISO 9001:2015, ISO 45001:2020 hamda «Jeneral Motors»ning BIOS xalqaro sifat sertifikatlariga ega. Shu bois ularga xorijda ham talab bor.
Xususan, o‘tgan yili Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Rossiya, Ukraina, Birlashgan Arab Amirliklariga 3 million dollarlik ehtiyot qismlar yetkazib berilgan. Joriy yilning to‘qqiz oyida 2 million dollardan ziyod mahsulot eksport qilingan.
Shuningdek, korxona Germaniya, Birlashgan Arab Amirliklari, Xitoy va Rossiyada bo‘lib o‘tadigan xalqaro ko‘rgazmalarda ishtirok etib kelmoqda.
Korxonada 220 ta ish o‘rni yaratilgan. Xodimlar shu yerdagi kurslarda o‘qitilib, keyin ishga qabul qilinadi.
Davlatimiz rahbari zavoddagi ishlab chiqarish jarayoni bilan tanishdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi. Korxona shourumida tayyor mahsulotlar namunalarini ko‘zdan kechirdi.
Shu yerda kelgusi rejalar haqida ma’lumot berildi.
Xususan, 2025 yilda 1,15 million dollarlik investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Natijada BYD, Chery, Changan, Geely avto, Dongfeng kabi yangi avtomobil brendlari uchun ehtiyot qismlar ishlab chiqarish o‘zlashtiriladi.

Автомобилестроение - крупная отрасль промышленности нашей страны. За последние годы производство автомобилей увеличилось почти в 3 раза, ожидается, что к концу текущего года оно достигнет 460 тысяч единиц. К 2030 году планируется довести этот показатель до 1 миллиона.
В целях устранения монополии и развития конкуренции в отрасли привлечены 2 новых частных предприятия и престижные зарубежные бренды. В целом сегодня на более чем 20 заводах производятся десятки видов автомобилей, грузовых и пассажирских транспортных средств.
Поэтому в отрасли большой спрос на запасные части. В этом направлении более 300 предприятий объединены в единую кооперационную сеть. Одним из них является "Technologies of real time" в Зангиате.
На состоявшейся 20 ноября 2019 года в "Узэкспоцентре" международной промышленной ярмарке Президент ознакомился с продукцией предприятия и дал рекомендации по дальнейшему расширению производства. На этой основе здесь проведена масштабная модернизация. В 12 цехах установлено оборудование из Китая, России, Республики Корея, Японии и США. На сегодняшний день выпускается более 750 видов запасных частей для ходовой, трансмиссионной и управляющей систем автомобилей 118 различных марок.
Здесь создано 220 рабочих мест. Сотрудники проходят обучение на курсах в моноцентре, созданном на предприятии, а затем принимаются на работу. Продукция поставляется по всему Узбекистану. В частности, на завод "Узавто моторс" в Хорезмской области поставлено 773 тысячи запасных частей для автомобилей "Дамас" и "Лабо".
Создана современная лаборатория для технического осмотра и испытаний автомобильных запасных частей. Продукция предприятия имеет международные сертификаты качества IATF 16949:2016, ISO 9001:2015, ISO 45001:2020 и BIOS "Дженерал Моторс".
Поэтому продукция предприятия пользуется высоким спросом и за рубежом. В частности, в прошлом году в Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Россию, Украину, Объединенные Арабские Эмираты были поставлены запасные части на 3 миллиона долларов. За девять месяцев текущего года было экспортировано продукции на сумму более 2 миллионов долларов.
Также с 2018 года предприятие участвует со своей продукцией в международных выставках, проводимых в Германии, Объединенных Арабских Эмиратах, Китае и России.
Глава государства ознакомился с производственным процессом завода, побеседовал с работниками. В шоуруме предприятия он осмотрел образцы готовой продукции.
Здесь же была представлена информация о дальнейших планах.
В частности, в 2025 году будет реализован инвестиционный проект на сумму 1,15 миллиона долларов. В результате будет освоено производство запасных частей для новых автомобильных брендов, таких как BYD, Chery, Changan, Geely, Dongfeng.
В результате проекта будет создано 43 новых рабочих места, производственные мощности увеличатся с 180 тысяч до 280 тысяч единиц.