Prezident ertaga Cho‘lponota shahriga boradi
O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi sammitida ishtirok etadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi» formatidagi navbatdagi oliy darajadagi uchrashuvda ishtirok etish uchun 2 iyun kuni amaliy tashrif bilan Cho‘lponota shahrida (Qirg‘iz Respublikasi) bo‘ladi.
Tadbirda mintaqamiz davlatlarining rahbarlari va Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Kun tartibidan Markaziy Osiyo mamlakatlarining Yevroittifoq bilan konstruktiv muloqotini yanada rivojlantirish va amaliy hamkorligini kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
«GSP+» tizimidan foydalangan holda o‘zaro savdoni ko‘paytirish, investitsiya va innovatsiya loyihalari uchun qulay sharoit yaratish va ularni ilgari surishga ko‘maklashish, «yashil» energetikani joriy etish, Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi salohiyatini ro‘yobga chiqarish, raqamli o‘zaro bog‘liqlik, ekologiya, turizm, madaniyat va boshqa yo‘nalishlardagi sheriklikning dolzarb jihatlari diqqat markazida bo‘ladi.
Sammit doirasida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan.
Qayd etish joizki, bunday formatdagi birinchi mintaqaviy uchrashuv 2022 yil 27 oktyabr kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan edi.

Шавкат Мирзиёев завтра посетит Кыргызстан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 июня посетит с рабочим визитом город Чолпон-Ату (Кыргызская Республика) для участия в очередной встрече на высшем уровне в формате «Центральная Азия – Европейский Союз».
В мероприятии предусматривается участие глав государств нашего региона и Президента Европейского Совета Шарля Мишеля.
В повестку дня включены вопросы дальнейшего развития конструктивного диалога и расширения практического взаимодействия стран Центральной Азии с Евросоюзом.
В фокусе внимания будут актуальные аспекты наращивания взаимной торговли с использованием режима «GSP+», формирования благоприятных условий и содействия продвижению инвестиционных и инновационных проектов, внедрения «зеленой» энергетики, раскрытия потенциала Транскаспийского международного транспортного коридора, партнёрства в области цифровой взаимосвязанности, экологии, туризма, культуры и других направлениях.
На полях саммита также запланировано проведение ряда двусторонних встреч.
Следует отметить, что первая региональная встреча в таком формате была проведена 27 октября 2022 года в городе Астане.