Prezident Farg‘onaga safarini yangi ochilgan Qo‘qon aeroporti bilan tanishuvdan boshladi
Bir muddat oldin Prezident Shavkat Mirziyoyevning aholi hayoti, hududlar rivoji bilan yaqindan tanishish maqsadida 11-iyul kuni Farg‘ona viloyatiga tashrif buyurishi haqida xabar qilingan edi.
Prezident Farg‘onaga safarini yangi ochilgan Qo‘qon aeroporti bilan tanishuvdan boshladi.
Bugun O‘zbekiston Prezidentining samolyoti ilk bor bu yerga qo‘ndi.
Mazkur aeroport 1977-yilda qurilgan bo‘lib, yaqin yo‘nalishlarga parvozlar amalga oshirilgan. Keyinchalik faqat harbiy havo kuchlari tomonidan foydalanilgan. Modernizatsiya natijasida ushbu aeroport orqali yana fuqaro aviatsiyasi parvozlari yo‘lga qo‘yildi.
Davlat rahbari bu yerdagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishdi.
Aeroportda 100 nafar yo‘lovchiga mo‘ljallangan yangi terminal qurilgan, uchish-qo‘nish yo‘lagi qoplamasi ta’mirlangan. Zamonaviy aeronavigatsiya uskunalari o‘rnatilgan. Bu ishlar natijasida aeroport A 320-200 va ATR 72-600 rusumli samolyotlarni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
Prezident endi bu aeroport xalqimizga manfaat keltirishi kerakligini ta’kidladi. Buning uchun narx va xizmatlarni odamlarga qulay qilib, parvozlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ichki turizm imkoniyatlaridan foydalanish yaxshi samara berishi, xalqaro reyslarni ham yo‘lga qo‘yish mumkinligi qayd etildi.

Президент начал поездку в Фергану с ознакомления с аэропортом Коканда
Президент Шавкат Мирзиёев для ознакомления с жизнью населения и развитием регионов 11 июля прибыл в Ферганскую область.
В нашей стране проводится широкомасштабная работа по развитию транспортной инфраструктуры. В одной только авиационной сфере были обновлены и введены в эксплуатацию аэропорты Самарканда, Термеза, Муйнака, Заамина. Ремонтируются международные аэропорты Ташкент и Ургенч, реконструируется «Ташкент-Восточный».
В марте текущего года вновь открылся аэропорт Коканда. Сегодня здесь приземлился самолет Президента Узбекистана.
Аэропорт, построенный в 1977 году, был предназначен для осуществления коротких рейсов. Впоследствии аэропорт использовался только военно-воздушными силами. В результате модернизации здесь вновь запускаются рейсы гражданской авиации.
В аэропорту построен новый терминал на 100 пассажиров, отремонтирована взлетно-посадочная полоса. Установлено современное аэронавигационное оборудование. В результате аэропорт получил возможность принимать самолеты А320-200 и АТR 72-600.
Президент отметил, что теперь этот аэропорт должен достойно служить народу. Даны указания по увеличению количества рейсов, повышению удобства пользования и ценовой доступности услуг.
Отмечены широкие перспективы для использования возможностей внутреннего туризма и организации международных рейсов.