Prezident gidroponika usulidagi issiqxonani ko‘zdan kechirdi
Xovos tumanining yeri sho‘r, ekinlardan yuqori hosil olish qiyin. Shu bois bu yerda gidroponika usulida issiqxonalar barpo etilmoqda. Bunday issiqxonalar suvni tejashi, hosildorligi bilan ajralib turadi.
Mutaxassislarning fikricha, oddiy usulda yetishtirilayotgan pomidor ko‘chatlaridan 3 kilogramm hosil olinsa, gidroponika usulida hosildorlik 12 kilogrammni tashkil etadi. Ekinlarning pishib yetilishi 25-30 kunga qisqaradi.
Mazkur issiqxonalarda Gollandiyadan serhosil pomidor va bodring navlari keltirib, ekilgan. Ayni paytda bu mahsulotlar gidroponika usulida yetishtirilmoqda. Bu yerdagi barcha jarayon to‘liq avtomatlashtirilgan.
Gidroponika usulidagi issiqxonada Koreya Respublikasidan zamonaviy jihozlar keltirib o‘rnatildi. Issiqxonadagi harorat, o‘simlikning suv va ozuqaga talabi chuqur tahlil orqali aniqlanadi. Turli minerallar bilan boyitilgan suv tomchilatish usulida o‘simlik ildiziga yetkaziladi.
Dastlab 2017-yilda 1 gektar maydonda issiqxona qurilib, 18 ta yangi ish o‘rni yaratildi, 1,5 milliard so‘mlik pomidor yetishtirildi. 2018-2019-yillarda yana 9 gektar issiqxona ishga tushirildi. Ish o‘rinlari 120 taga yetdi.
Umumiy maydoni o‘n gektar bo‘lgan issiqxonada yiliga 1 ming 500 tonna pomidor yetishtiriladi. Shuningdek, 2 million dollarlik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini eksport qilish ko‘zda tutilgan.
Korxona tomonidan joriy yilning uchinchi choragida yana 10 gektar issiqxonani ishga tushirish rejalashtirilgan. Natijada 1,5 ming tonna mahsulot ishlab chiqariladi, 100 ish o‘rni yaratiladi.
Shavkat Mirziyoyev bunday issiqxonalarni kengaytirish, mahsulot yetishtirish uchun zarur materiallarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент осмотрел гидропонную теплицу в Хавастском районе
Глава государства осмотрел гидропонную теплицу предприятия «Gran ruta de la seda» в Хавастском районе. Об этом сообщила пресс-служба Президента.
Почва в Хавастском засоленная, малопригодная для эффективного выращивания сельхозкультур. Поэтому здесь создаются теплицы на основе гидропоники. Такие теплицы экономят воду и обеспечивают высокую урожайность.
По мнению специалистов, если при традиционном методе с одного куста можно собрать 3 килограмма помидоров, то на основе гидропоники можно получить 12 килограммов. Созревание ускоряется на 25-30 дней.
В данной теплице посажены высокоурожайные сорта помидоров и огурцов из Голландии. Все процессы здесь автоматизированы.
В теплице установлено современное оборудование из Южной Кореи. Температура, подача растениям воды и питательных веществ регулируются автоматически. Вода, обогащенная минералами, подается капельным методом прямо в корневую систему растений.
Поначалу площадь теплицы составляла 1 гектар, в 2017 году было создано 18 рабочих мест и выращено продукции на 1,5 миллиарда сумов. В 2018 году площадь теплиц увеличилась на 9 гектаров, число рабочих мест достигло 120.
За год в теплице выращивают 1,5 тысячи тонн помидоров. Планируется экспортировать продукцию на 2 миллиона долларов.
В третьем квартале текущего года предприятие намерено ввести в строй теплицы на еще 10 гектарах. В результате будет создано 100 новых рабочих мест, мощность производства увеличится на 1,5 тысячи тонн.
Шавкат Мирзиёев дал поручения по расширению сети таких теплиц, локализации производства необходимых для их деятельности материалов.