Prezident Jizzax viloyatiga bordi (foto)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 11-yanvar kuni Jizzax viloyatiga bordi. Davlatimiz rahbari dastlab Markaziy harbiy okrugning artilleriya brigadasini borib ko‘rdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Mazkur harbiy qismda katta hajmdagi qurilish va ta’mirlash ishlari amalga oshirilib, barcha zamonaviy qulayliklar yaratilgan. Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev ushbu sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
— Asosiy maqsadimiz — xalq bilan armiya birdamligi. Harbiy qismlar eshiklari el uchun ochiq bo‘lishi kerak. Milliy armiyamizning nuri, ma’naviyati hammaga yetib borishi zarur. Yoshlarni bu yerga olib kelib ko‘rsatish, o‘rgatish kerak. Bu ularni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, mamlakatimiz tarixi va qudrati haqida bilimlarini boyitishga xizmat qiladi. Bundan ota-onalar ham xursand bo‘ladi, — dedi Prezident.
O‘quv binosi eng ilg‘or harbiy tayyorgarlik talablariga mos jihozlangan. O‘quv trenajyorlari jangovar vaziyatga maksimal yaqinlashtirilgan.
Davlatimiz rahbari askarlarning o‘quv-mashg‘ulotlarini ko‘zdan kechirdi. Harbiy bilim va ko‘nikmalarni maktab davridanoq to‘g‘ri yo‘lga qo‘yish, harbiy bilim yurtlari bilan harbiy okruglar o‘rtasidagi aloqani kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Mutasaddilarga bugun dunyoda kuzatilayotgan xavf-xatarlardan kelib chiqib, jangovar tayyorgarlikni yangi pog‘onaga ko‘tarish, xorij tajribasini o‘rganish, eng ilg‘or axborot texnologiyalarini o‘zlashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yotoqxonalarda harbiy xizmatchilarning yashashi, dam olishi, vaqtini mazmunli o‘tkazib, bilimlarini mustahkamlashi uchun barcha qulayliklar bor.
Harbiy qism oshxonasiga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha autsorsing tizimi joriy qilingan. Bu askarlarning hamma vaqti va kuch-g‘ayratini professional tayyorgarlikka qaratish imkonini bermoqda.
Shavkat Mirziyoyev harbiy qismdagi tibbiyot punktini kirib ko‘rdi. Bu yerda harbiy xizmatchilar va ularning oila a’zolariga malakali xizmat ko‘rsatilmoqda. Prezidentimiz ushbu punktdagi uskuna va kadrlar salohiyatidan foydalanib, harbiy qism yaqinidagi Olmachi mahallasi aholisini tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish, xalq salomatligini mustahkamlashga hissa qo‘shish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, Mudofaa vazirligining zaxirasi sifatida har biri 500 o‘rinlik ikkita mobil gospital tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 января прибыл в Джизакскую область. Первым пунктом визита главы государства стало посещение артиллерийской бригады Центрального военного округа, сообщает пресс-служба президента.
В этой воинской части были проведены масштабные строительно-ремонтные работы, созданы современные условия для военнослужащих. Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев ознакомился с проделанной работой.
- Наша главная цель – обеспечение единства народа и армии. Двери воинских частей должны быть открытыми для народа. Свет, духовность национальной армии должны дойти до каждого. Необходимо приглашать сюда молодежь, знакомить с военным делом. Это послужит воспитанию ее в духе патриотизма, обогащению ее знаний об истории и силе нашей страны. Этому будут рады и родители, - сказал Президент.
Учебный корпус воинской части оборудован по самым передовым требованиям военной подготовки. Установлены тренажеры, позволяющие повышать навыки в обстановке, максимально приближенной к боевым условиям.
Глава государства понаблюдал за учебными занятиями. Подчеркнул важность правильного формирования военных знаний и навыков со школьного возраста, усиления взаимосвязи военных училищ и военных округов.
Ответственным лицам даны указания по выведению боевой подготовки на новый уровень с учетом наблюдающихся в мире вызовов, изучению зарубежного опыта, освоению самых передовых информационных технологий.
В казармах воинской части созданы все условия для проживания, отдыха, содержательного досуга военнослужащих, укрепления их знаний.
Кухня воинской части обслуживается по системе аутсорсинга. Это позволяет солдатам сосредоточить все свое время и силы на профессиональную подготовку.
Шавкат Мирзиёев посетил медицинский пункт части. Здесь военнослужащим и членам их семей оказывается квалифицированная помощь. Президент указал на необходимость использования оборудования медпункта и его кадрового потенциала и для медицинского осмотра жителей близлежащего поселка Алмачи, содействия укреплению здоровья населения. Дано поручение организовать для резерва Министерства обороны два мобильных госпиталя на 500 коек каждый.