Prezident Mirziyoyev YeTTB prezidenti Odil Reno-Basso bilan uchrashuv o‘tkazdi
«Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi» birinchi sammitining ishbilarmonlik dasturi 3 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki prezidenti Odil Reno-Bassoning uchrashuvi bilan boshlandi.
O‘zbekistonning ushbu nufuzli xalqaro moliyaviy institut bilan keng ko‘lamli hamkorligini yanada rivojlantirishning amaliy jihatlari atroflicha ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va YeTTB o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarida yuksak darajaga erishilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Ustuvor tarmoqlardagi qo‘shma loyihalar portfeli barqaror kengayib bormoqda. Bankning mamlakatimiz iqtisodiyotiga kiritgan jami investitsiyalari 5 milliard yevrodan oshdi, jumladan, o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra qariyb 1 milliard yevroni tashkil etdi. Moliyaviy ko‘makning asosiy hajmi xususiy sektorga to‘g‘ri kelmoqda.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston bo‘yicha o‘rta muddatli Sheriklik strategiyasi samarali amalga oshirilmoqda. YeTTB ekspertlari ko‘magida bank sohasini transformatsiya qilish va biznes uchun imkoniyatlarni kengaytirish choralari ko‘rilmoqda.
Uchrashuvda loyihalarning ijrosi sifatini yaxshilash va samaradorligini oshirish bo‘yicha birgalikdagi ishlar o‘z natijasini berayotgani qayd etildi. Jarayonlarni maqbullashtirish va loyihalarni tayyorlashni tezlashtirish muhimligi ta’kidlandi.
Kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, xotin-qizlar va yoshlar tadbirkorligini qo‘llab-quvvatlash, davlat-xususiy sheriklik loyihalarini, shu jumladan ta’lim, suv ta’minoti, maishiy chiqindilarni qayta ishlash kabi muhim yo‘nalishlarda kengaytirish masalalari diqqat markazida bo‘ldi.
«Yashil» iqtisodiyot, uglerod chiqindilarini kamaytirish, raqamlashtirish va sun’iy intellekt, ipoteka bozori, transport kommunikatsiyalarini rivojlantirish va boshqa sohalardagi dastur va loyihalar hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilandi.
Joriy yil iyun oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi va Xorijiy investorlar kengashining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish va ularni o‘tkazish yuzasidan ham fikr almashildi.

Деловая программа первого саммита «Центральная Азия – Европейский Союз» началась 3 апреля со встречи президента Шавката Мирзиёева с президентом Европейского банка реконструкции и развития Одиль Рено-Бассо, сообщает пресс-служба президента.
Отмечен нынешний высочайший уровень отношений стратегического партнерства Узбекистана и ЕБРР. Устойчиво растет портфель совместных проектов в приоритетных отраслях.
Совокупные инвестиции Банка в экономику нашей страны превысили 5 миллиардов евро, в том числе порядка 1 млрд евро по итогам прошлого года. Основной объём финансовой поддержки приходится на частный сектор.
При экспертном содействии ЕБРР осуществляются меры по трансформации банковского сектора и расширению возможностей для бизнеса.
В ходе встречи отмечены результаты совместной работы по улучшению качества и повышению эффективности реализации проектов. Указано на важность оптимизации процедур и ускорения подготовки проектов.
В фокусе внимания были вопросы расширения сотрудничества в таких ключевых направлениях, как развитие малого и среднего бизнеса, поддержка женского и молодежного предпринимательства, расширение проектов государственно-частного партнерства, в том числе в области образования, водоснабжения, переработки бытовых отходов.
В качестве приоритетов взаимодействия определены программы и проекты в области «зеленой» экономики, декарбонизации, цифровизации и искусственного интеллекта, развития рынка ипотеки, транспортных коммуникаций и другие.
Состоялся также обмен мнениями по вопросу подготовки и проведения Ташкентского международного инвестиционного форума и очередного заседания Совета иностранных инвесторов в июне этого года