Prezident Toshkentning Yangi O‘zbekiston ko‘chasidagi yerosti avtomobil yo‘lini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtning Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo‘lini ko‘zdan kechirdi.
Yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va transportlar harakatiga qulaylik yaratish – muntazam jarayon. Bu, ayniqsa, aholi soni oshib, hududi kengayib borayotgan Toshkent uchun dolzarb masala.
Xususan, so‘nggi yillarda Yangi O‘zbekiston ko‘chasida istirohat bog‘i, uy-joylar, universitet va Olimpiya shaharchasi qurildi. Bu ko‘cha kelgusida Yangi Toshkent shahriga olib boruvchi asosiy yo‘llardan biri bo‘ladi.
Shu bois, Yangi O‘zbekiston ko‘chasi bo‘ylab uzunligi 468, kengligi 25 metr bo‘lgan yerosti avtomobil yo‘li barpo etildi. U soatiga 10 mingdan ziyod avtomobilni o‘tkazish imkoniyatiga ega.
Tunnelning usti yashil hududga aylantirilib, «Yangi O‘zbekiston» bog‘i bilan Olimpiya shaharchasi o‘rtasida piyodalarning xavfsiz harakatlanishi ta’minlandi.
Shuningdek, mazkur yo‘nalishda loyihalashtirilgan metro yo‘li uchun tunnel va bekat ham qurildi.
Aytish joizki, yurtimizda amalga oshirilayotgan har bir loyihada ekologik jihatlar alohida inobatga olinadi. Yangi O‘zbekiston ko‘chasida barpo etilgan yerosti avtomobil yo‘li mashinalarning vaqt sarfini 2 barobarga qisqartirib, kuniga 1 tonna yonilg‘i iqtisod qilinishiga va atmosferaga chiqariladigan zararli gazlar miqdori 2 tonnaga kamayishiga sabab bo‘ladi.
Davlat rahbari yerosti avtomobil yo‘lining zamonaviy standartlar asosida tashkil etilganiga e’tibor qaratdi. Bu kabi ravon yo‘llar xalqimizga qulaylik yaratib, turizm rivojiga hissa qo‘shishi qayd etildi.

Развитие дорожной инфраструктуры и создание удобств для транспортного движения является постоянным процессом и особенно актуально для столицы, где растет численность населения и расширяются городские границы.
За последние годы на улице Новый Узбекистан появились парк, жилые комплексы, университет и Олимпийский городок. В перспективе эта улица станет одной из основных магистралей, ведущих в город Новый Ташкент.
В связи с этим вдоль улицы был построен тоннель длиной 468 метров и шириной 25 метров, пропускная способность которого превышает 10 тысяч автомобилей в час.
Над тоннелем создана зеленая зона, благодаря чему обеспечено безопасное движение пешеходов между парком «Янги Узбекистон» и Олимпийским городком.
Кроме того, в данном направлении построен тоннель и станция для будущей линии метро.
Следует отметить, что в каждом проекте, реализуемом в нашей стране, учитываются экологические аспекты. Новый тоннель позволит сократить время в пути автомобилей в два раза, обеспечит экономию около 1 тонны топлива в день и уменьшит объем вредных выбросов в атмосферу на 2 тонны.
Глава государства обратил внимание на то, что тоннель построен в соответствии с современными стандартами. Было подчеркнуто, что такие удобные дороги создают комфорт для населения и вносят вклад в развитие туризма.