Prezident yangi loyihalar bilan tanishdi
Shavkat Mirziyoyev G‘ijduvon tumanidagi «Parvoz Xumo Ravnaq Trans» mas’uliyati cheklangan jamiyatining ip yigiruv va to‘quv korxonasini borib ko‘rdi.
Qishloq xo‘jaligini diversifakatsiya qilish, xomashyoni yurtimizda qayta ishlashni kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar doirasida ushbu korxona qurilishiga zarur sharoit yaratildi. Germaniya, Turkiya, Shveysariya va Yaponiyadan zamonaviy texnologiyalar olib kelib o‘rnatildi. Joriy yil yanvarda ishga tushirilib, 350 ta ish o‘rni yaratildi. Korxona yiliga 9400 tonna mahsulot ishlab chiqarish, 5 million dollarlik eksport qilish quvvatiga ega.
Bu loyihaning birinchi bosqichi bo‘lib, ikkinchi bosqichda ishlab chiqarish quvvati yanada kengaytirilishi, eksport yiliga 51 million dollarga, ish o‘rinlari 1 ming 250 taga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Shavkat Mirziyoyev korxonada ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Shu yerda Buxoro viloyatida 2019-2020-yillarda sanoat sohasida amalga oshiriladigan, shuningdek, mamlakatimizning Xitoy, Indoneziya va Isroildagi elchixonalari tomonidan taklif etilgan loyihalar taqdimoti o‘tkazildi. Ularga muvofiq, viloyatda paxta, meva-sabzavot, teri, jun va kimyo mahsulotlarini qayta ishlash hajmini ko‘paytirish, sanoat salohiyatini 3 barobar oshirish, to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar jalb etish rejalashtirilgan. Infratuzilmani rivojlantirish, yo‘llarni ta’mirlash, ichimlik suvi tarmoqlari barpo etish loyihalari ishlab chiqilgan.
Prezidentimiz har bir loyihaning moliyaviy, tashkiliy jihatlariga alohida e’tibor qaratib, ular yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Президент ознакомился с новыми проектами в Гиждуване
Президент посетил прядильно-швейное предприятие общества с ограниченной ответственностью «Парвоз Хумо Равнак Транс» в Гиждуванском районе.
Предприятие стало одним из результатов принимамых в нашей стране широкомасштабных мер по диверсификации сельского хозяйства и глубокой переработки сырья на базе отечественных мощностей. Здесь установлено современное оборудование из Германии, Турции, Швейцарии и Японии. После ввода в строй в январе создано 350 рабочих мест.
Предприятие способно производить в год 9,4 тысячи тонн продукции и экспортировать товары на 5 миллионов долларов.
Второй этап проекта предусматривает дальнейшее расширение производственных мощностей, доведение экспорта до 51 миллиона долларов в год, числа рабочих мест - до 1250.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с технологическим процессом на предприятии.
Здесь же состоялась презентация проектов, планируемых к реализации в Бухарской области в 2019-2020 годах, а также тех, которые сформированы дипломатическими представительствами Узбекистана в Китае, Индонезии и Израиле. Они предусматривают наращивание объемов переработки хлопка, плодоовощной продукции, кожи, шерсти, производства химической продукции в области, троекратное повышение промышленного потенциала региона, привлечение прямых иностранных инвестиций. Также в планах - развитие инфраструктуры, ремонт дорог, прокладка сетей питьевого водоснабжения.
Президент уделил особое внимание финансовым и организационным аспектам каждого проекта, дал ответственным лицам соответствующие указания.