Prezidentga statistika qo‘mitasi hisoboti taqdim etildi: tafsilotlar
Prezident Shavkat Mirziyoyev 27-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasining hisoboti bilan tanishdi.
Joriy yil fevral oyida “Statistika ishlarini tashkil etish va yuritish tizimini yangi bosqichga olib chiqish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident farmoni qabul qilingan edi. Farmonga ko‘ra, Prezident huzuridagi Statistika agentligi Milliy statistika qo‘mitasi sifatida qayta tashkil etildi hamda statistika ishlari samaradorligini yanada oshirishning ustuvor yo‘nalishlari belgilandi.
Yig‘ilishda o‘tgan davrda amalga oshirilgan ishlar ko‘rib chiqildi.
Jumladan, idoralararo ma’lumot almashinuvi kengaytirilib, 60 ta integratsiya joriy etilgani natijasida hisobot yuklanmasi 27 foizga qisqardi. Shu jumladan, soliq organlarining onlayn-kassa ma’lumotlari, elektr energiyasi va tabiiy gaz iste’moli, qishloq xo‘jaligi ekin maydonlari va hosil to‘g‘risidagi ma’lumotlarni avtomatlashtirilgan holda qabul qilish yo‘lga qo‘yildi.
Yig‘ilishda yalpi milliy mahsulotning nominal hajmini hisoblashni yaxshilash bo‘yicha qilingan ishlar yuzasidan axborot berildi.
Bozor xizmatlari, qurilish, qishloq xo‘jaligi, sanoat va budjet xarajatlarini statistika bilan yanada kengroq qamrab olish natijasida qo‘shimcha 81 trillion so‘m qo‘shilgan qiymat inobatga olinib, 2024 yil yakunlari bo‘yicha YaIM hajmi 115 milliard dollardan 121,4 milliard dollarga oshdi.
Shu bilan birga, yashirin iqtisodiyot ulushi 2017 yildagi 50 foizdan 2024 yilda 35 foizgacha kamaygani ta’kidlandi. Yaqin istiqbolda yana 79 trillion so‘mlik norasmiy iqtisodiyotni statistika bilan qamrab olish, yashirin iqtisodiyot ulushini 29 foizgacha tushirish imkoniyati mavjudligi ma’lum qilindi.
Prezidentimiz global bozorda elektron savdo hajmi jadal o‘sayotganini ta’kidladi. Mamlakatimizda bu sohaning o‘sish sur’atlari 9-11 foizga yetishi kutilmoqda. Shuningdek, axborot texnologiyalari va masofaviy xizmatlar, frilans kabi yangi sohalar tez rivojlanyapti. Milliy statistika tizimi oldida bu sohalarni ham qamrab olish bo‘yicha muhim vazifalar turgani ko‘rsatib o‘tildi.
Iste’mol narxlari indeksini tuzishda ma’lumotlarni qo‘lda yig‘ish amaliyotidan voz kechib, AT va sun’iy intellekt texnologiyalariga bosqichma-bosqich o‘tish zarurligi ta’kidlandi. Milliy statistikani zamonaviy va xalqaro darajada tan olinadigan tizimga aylantirish masalalari ham ko‘rib chiqildi.
Xalqaro “Deloitte” konsalting kompaniyasi tomonidan 23 ta tashabbus va 70 ta loyiha ishlab chiqilgani aytildi. Ularni bosqichma-bosqich amalga oshirish statistikaning aniqligi, tezkorligi va shaffofligini oshirishga xizmat qilishi ta’kidlandi. Bundan tashqari, Jahon banki bilan birgalikda 2030 yilgacha bo‘lgan davrda statistikani rivojlantirish milliy strategiyasi ishlab chiqilmoqda.
Kelgusi yil yanvar oyida boshlanadigan aholini ro‘yxatga olish ishlariga tayyorgarlik masalalari muhokama qilindi.
Hozirgacha 9008 ta mahalla bo‘yicha tashkiliy rejalar tasdiqlandi, ro‘yxatga olishda ishtirok etuvchi 60 ming nafardan ziyod “mahalla yettiligi” vakillari va mas’ul xodimlari uchun maxsus o‘quv kurslari o‘tkazildi.
Ro‘yxatga olish elektron shaklda – maxsus portal orqali o‘tkaziladi. Ma’lumotlar portalga ro‘yxatga oluvchilar tomonidan uyma-uy yurib, planshet qurilmalari yordamida kiritiladi. Jarayonlar geoaxborot tizimi orqali monitoring qilib boriladi. Buning uchun ro‘yxatga olinadigan xonadonlar va turar joylarning geomanzillari shakllantirildi.
Davlatimiz rahbariga hududlarda bu boradagi ishlarning tayyorgarlik holati yuzasidan hisobot berildi.
Ro‘yxatga olish jarayonlarini yanada takomillashtirish yo‘llari, shu jumladan, raqamli platformalardan foydalanish ko‘nikmalarini oshirish, xorijga ishlash, o‘qish yoki xizmat safariga ketgan fuqarolarni ro‘yxatga olish, uyma-uy va onlayn to‘plangan ma’lumotlarni integratsiya qilish bo‘yicha aniq yechimlar ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Prezidentimiz aniq, tezkor va ishonchli statistika davlat siyosatini belgilash, iqtisodiy va ijtimoiy islohotlarni amalga oshirishning muhim omili ekanini qayd etib, sohani strategik yondashuv asosida transformatsiya qilishni davom ettirish topshirildi.
Mutasaddilarga aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbirlarini yuqori saviyada o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 ноября ознакомился с отчетом Национального комитета Республики Узбекистан по статистике.
В феврале текущего года был принят Указ Президента «О дополнительных мерах по выведению на новый этап системы организации и ведения статистических работ». В соответствии с документом Агентство по статистике при Президенте было преобразовано в Национальный комитет по статистике, а также определены приоритетные направления для повышения эффективности статистической деятельности.
На совещании рассмотрена проделанная за прошедший период работа.
В частности, за счет расширения межведомственного обмена данными и внедрения 60 интеграций отчетная нагрузка на хозяйствующие субъекты сокращена на 27 процентов. В автоматическом режиме налажен прием данных онлайн-касс налоговых органов, информации о потреблении электроэнергии и природного газа, посевных площадях и урожайности сельского хозяйства.
Была представлена информация о работе по совершенствованию расчета номинального объема валового внутреннего продукта.
За счет более полного охвата статистикой рыночных услуг, строительства, сельского хозяйства, промышленности и бюджетных расходов дополнительно учтено 81 триллион сумов добавленной стоимости. В результате объём ВВП по итогам 2024 года увеличился с 115 миллиардов долларов до 121,4 миллиарда долларов.
Доля теневой экономики сократилась с 50 процентов в 2017 году до 35 процентов в 2024 году. В ближайшей перспективе имеется возможность дополнительно охватить статистикой еще 79 триллиона сумов ненаблюдаемой экономики, снизив ее долю до 29 процентов.
Президент отметил, что объем электронной торговли в мире стремительно растет. В Узбекистане также ожидаются высокие темпы роста – на уровне 9–11 процентов. Быстро развиваются IT-услуги, дистанционные сервисы, фриланс и другие новые направления. Перед национальной статистической системой стоит задача полного охвата и этих сфер.
Подчеркнута необходимость отказа от практики ручного сбора данных при составлении индекса потребительских цен и постепенного перехода на IT-решения и технологии искусственного интеллекта.
Также были рассмотрены вопросы превращения национальной статистики в современную систему, признаваемую на международном уровне.
Отмечено, что международной консалтинговой компанией “Deloitte” разработаны 23 инициативы и 70 проектов. Их поэтапная реализация будет способствовать повышению точности, эффективности и прозрачности статистических данных. Кроме того, совместно со Всемирным банком разрабатывается Национальная стратегия развития статистики на период до 2030 года.
Обсуждались вопросы подготовки к переписи населения, которая начнется в январе следующего года.
К настоящему времени утверждены организационные планы для 9008 махаллей, а также проведены специальные обучающие курсы для участвующих в переписи более 60 тысяч представителей “махаллинской семёрки” и ответственных сотрудников.
Перепись будет проведена в электронном виде – через специальный портал. Данные будут фиксировать в портале регистрирующие лица с помощью планшетных устройств, осуществляя подомовой обход. Процесс будет контролироваться с помощью геоинформационной системы. Для этого сформированы геолокации подлежащих регистрации домов и жилых помещений.
Главе государства доложено готовности этих работ в регионах.
Было отмечено, что необходимо усовершенствовать процессы переписи, в том числе развивать навыки пользования цифровыми платформами, разработать конкретные решения для переписи граждан, выехавших за рубеж на работу, учебу или в командировки, а также интеграции данных, собранных методом подворного и онлайн-опроса.
Отметив, что точная, оперативная и достоверная статистика является важным фактором определения государственной политики и реализации экономических и социальных реформ, Президент нашей страны поручил продолжить трансформацию сферы на основе стратегического подхода.
Ответственным лицам даны указания по проведению на переписи населения и сельского хозяйства на высоком организационном уровне.