O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatiga tashrif buyurdi.
Tashrif dasturida ko‘zda tutilgan manzillar va rejalar ko‘p. Birinchisi «Asaka tekstil» klasterining to‘qimachilik korxonasi bo‘ldi, deyiladi davlat rahbarining matbuot xizmati xabarida.
Bu ulkan majmua iqtisodiy kontrastning yorqin misoli. 2016 yilgacha bu yer tashlandiq joy edi. Davlatimiz rahbari tadbirkorlarga bergan ruh va madad natijasida bu yerda bosqichma-bosqich yangi binolar qurilib, 2022 yil avgustda ishga tushirildi. Bugungi kunda 83 million dollarlik loyiha evaziga xomashyodan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan to‘liq «zanjir» tashkil etilgan.
Xususan, klaster tizimida Andijon viloyatining Ulug‘nor va Jalaquduq tumanlari hamda Xorazm viloyatining Yangibozor tumanida 11 ming 200 gektar maydonda paxta yetishtiriladi. Shundan 2 700 gektarda tomchilab sug‘orish yo‘lga qo‘yilgan.
Asakadagi korxonaga Shveysariya, Italiya, Turkiya, Germaniya, Yaponiyadan uskunalar keltirib o‘rnatilgan. U yiliga 11 ming tonna ip-kalava, 8 ming tonna momiq va trikotaj mato, 12 ming tonna ip va matoni bo‘yash, 6 ming tonna tayyor trikotaj va sochiq ishlab chiqarish quvvatiga ega. Bu yerda 3 ming 200 kishi ishlamoqda.
Korxonada xorijiy hamkorlar talabiga asosan sifat nazorati, kasb o‘rgatish markazi tashkil etilgan. Bo‘yoq sexidan chiqqan suvni tozalash inshooti ham ishga tushirilgan.
Umuman, klaster tomonidan 102 million dollarlik loyihalar amalga oshirilib, yillik 50 million dollarlik eksport quvvati yaratilgan. Bundan 7 yil oldingi holat bilan solishtirganda daromad, iqtisodiy manfaatdorlikdagi farq yer bilan osmoncha.
Kelgusi yillarda klaster tomonidan Ulug‘nor tumanida 70 ming tonna paxta tolasini qayta ishlash zavodi, tikuv-trikotaj va paypoq ishlab chiqarish korxonasi tashkil qilinishi rejalashtirilgan. Ularda yana 1 ming 600 dan ziyod ish o‘rni ochiladi.
Shu yerda Andijon viloyati misolida paxta-to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish konsepsiyasi bo‘yicha axborot berildi. Qayd etilganidek, ishlab chiqarish tannarxi 15 foizga qisqartiriladi, 65 foiz qo‘shilgan qiymat yaratiladi. Dizayner va texnologlar maktabi tashkil etiladi. Nufuzli brendlar va riteylerlar jalb etilib, tarmoq korxonalari eksporti 800 million dollarga yetkaziladi.
Davlatimiz rahbari klaster bilan fermerlar o‘rtasidagi munosabatlarda manfaatdorlikni oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratdi.
— Qishloq xo‘jaligida bozor munosabatlarini rivojlantirayapmiz. Maqsadimiz — yerga nisbatan e’tiborni, mahsulot yetishtiradiganlar manfaatini kuchaytirish. Sohaning quyi bo‘g‘inidagi dehqon va fermer ham raqobatbardosh bo‘lishi kerak, —dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident korxonada ishlayotgan tikuvchi ayollar bilan suhbatlashdi. Ularning ayrimlari o‘z tumanida yuqori maoshli ish paydo bo‘lgani uchun mehnat muxojirligidan qaytib kelgan.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в Андижанскую область.
Первым из множества пунктов, предусмотренных программой поездки, стало посещение предприятия текстильного кластера "Асака текстиль".
Крупный комплекс является ярким примером экономического контраста. До 2016 года это место было заброшенным. Благодаря поддержке и мотивации предпринимателей со стороны главы нашего государства здесь поэтапно были построены новые здания и сооружения, и в августе 2022 года началось производство. Сегодня в результате проекта на 83 миллиона долларов здесь создана полная цепочка производства от сырья до готовой продукции.
В частности, кластер выращивает хлопок на площади в 11 тысяч 200 гектаров в Улугнорском и Джалакудукском районах Андижанской области и Янгибазарском районе Хорезмской области. Из них на 2,7 тысячи гектарах внедрено капельное орошение.
На предприятии в Асаке установлено оборудование из Швейцарии, Италии, Турции, Германии, Японии. Оно способно производить в год 11 тысяч тонн пряжи, 8 тысяч тонн махровой и трикотажной ткани, красить 12 тысяч тонн пряжи и ткани, изготавливать 6 тысяч тонн готового трикотажа и полотенец. Здесь трудятся 3,2 тысячи человек.
На предприятии установлен контроль качества в соответствии с требованиями иностранных партнеров. Также запущено сооружение для очистки воды, выходящей из красильного цеха.
В целом кластером реализованы проекты на сумму 102 миллиона долларов, создана годовая экспортная мощность в 50 миллионов долларов. Если сравнивать с ситуацией семь лет назад, разница в доходах и экономической заинтересованности разительная.
В ближайшие годы кластером планируется организовать в Улугнорском районе завод по переработке 70 тысяч тонн хлопкового волокна, а также предприятия по производству трикотажа и носков. Там будет создано более 1,6 тысячи новых рабочих мест.
Здесь же представлена информация о концепции развития хлопко-текстильной промышленности на примере Андижанской области. Как отмечалось, себестоимость производства будет сокращена на 15 процентов, прирост добавленной стоимости составит 65 процентов. Будет создана школа дизайнеров и технологов, привлечены известные бренды и ритейлеры. Экспорт предприятий отрасли достигнет 800 миллионов долларов.
Глава государства обратил особое внимание на вопрос повышения заинтересованности в отношениях между кластером и фермерами.
- Мы развиваем рыночные отношения в сельском хозяйстве. Наша цель - увеличить выгоду от земли, повысить заинтересованность производителей продукции. Нижнее звено сельского хозяйства - дехкане и фермеры - тоже должны быть конкурентоспособными, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также пообщался с трудящимися на предприятии швеями. Некоторые из них вернулись из трудовой миграции, так как в их родном районе появились высокооплачиваемые рабочие места.