Prezidentning Surxondaryodagi muhim yig‘ilishi: tafsilotlar
Termiz shahrida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida 17 noyabr kuni Surxondaryo viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi.
Hudud izchil rivojlanmoqda. Oldinda rejalar, imkoniyatlar ham ko‘p. Xususan, 3 milliard 300 million dollarlik 4 ta yangi yirik sanoat loyihasi shakllantirilgan. Bular hisobiga viloyat iqtisodiyotiga yiliga 6,5 trillion so‘m, budjetiga 1,6 trillion so‘m, eksportiga 100 million dollar qo‘shiladi, 2 mingta yuqori daromadli ish o‘rinlari ochiladi.
Jumladan, Boysundagi qariyb 3 milliard dollarlik gaz-kimyo majmuasida yiliga 5 milliard kub metr gaz tozalanib, 6 trillion so‘mlik tabiiy gaz va oltingugurt ishlab chiqariladi. Viloyatga yiliga o‘rtacha 120 million dollarlik eksport tushumi qo‘shiladi. Geologiya qidiruv ishlari kengaytirilib, yana 100 milliard kub metr gaz zaxiralari ochiladi.
– Surxondaryoda juda katta iqtisodiy salohiyat, yerosti va yerusti boyliklari, mard, mehnatkash xalqi bor. Hozircha bu salohiyatning yarmidan ham foydalanilmayapti. Sharoit yaratib, ish o‘rni, investitsiya, eksport va tushumni karra-karra oshirish lozim, – dedi davlat rahbari.
Shu bois kelgusi yili viloyatda 1,5 milliard dollar investitsiya olib kelib, sanoatda 12 trillion so‘m mahsulot ishlab chiqarish, eksportni 500 million dollarga yetkazib, 100 million dollar importni qisqartirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi. 400 ming aholini band qilish viloyat va tuman hokimlarining asosiy vazifasi bo‘lishi kerakligi aytildi.
Viloyatga investitsiya jalb qilish va sanoatni rivojlantirishdagi eng katta zaxira – bu mavjud konlarni ishga solish ekani ta’kidlandi.
Sariosiyoda qo‘rg‘oshin, rux, oltin va oq marmar, Boysun va Sariosiyoda ko‘mir, Sherobodda kaliy o‘g‘iti zaxiralarini o‘zlashtirish bo‘yicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi. Tog‘li hududlarda geologiya-qidiruv ishlarini kengaytirish vazifasi qo‘yildi.
Surxondaryo o‘zining tabiiy tuproq-iqlim sharoiti bilan ertaki mahsulotlarni yetishtirishda birinchi o‘rinda bo‘lishi mumkin. Lekin, hosildorligi yuqori urug‘ va ko‘chat bilan ta’minlashda muammolar bor. Shu bois Qishloq xo‘jaligi vazirligiga 10 ta tumanda in vitro laboratoriyalarini tashkil qilish topshirildi.
Kelgusi yilda dala chetlarida quritish va saralash uskunalari hamda 70 ta kichik sovutkichlar o‘rnatiladi. 100 ming gektarda ixcham issiqxonalar tashkil qilib, barra piyoz, brokkoli, rozmarin, rukkola, qizil rayhon, yalpiz kabi eksportbop ekinlar yetishtiriladi.
Angor, Jarqo‘rg‘on, Qumqo‘rg‘on, Oltinsoyda 6 ta saqlash, quritish va saralash markazi, Termiz tumanida Janubiy Koreya bilan birga 50 million dollarlik logistika xabi tashkil etilishi belgilandi.
Ingichka tolali g‘o‘za 15 foizgacha kam suv talab qiladi va erta pishadi. Shu bois bunday g‘o‘za navlari maydonini 50 ming gektargacha kengaytirish, uni qayta ishlashni 30 foizga yetkazish, molekulyar genetika va seleksiya bo‘yicha qo‘shma loyiha va zamonaviy laboratoriya tashkil etishga topshiriq berildi.
Yig‘ilishda suv tanqisligi muammosiga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Surxondaryoda 80 foiz yerlar nasos orqali sug‘oriladi. Suv tannarxi 2 barobar qimmatga tushayapti, yiliga 20 million kilovatt soat elektr behuda sarflanayapti.
– «Suv tekin emas», degan g‘oyani aholiga chuqur singdirish, uni mahalla faollari, nuroniylar, ziyolilar va keng jamoatchilik bilan birga kundalik turmush qoidasiga aylantirish lozim, - dedi Prezident.
Mutasaddilarga 47 ta kanalni betonlash bo‘yicha ikki yillik dastur ishlab chiqish, suv yo‘qotilishi ko‘p bo‘lgan 6 tasini ta’mirlash bo‘yicha topshiriq berildi.
Viloyatning turizm salohiyati ham yuqori. Bu yerda 600 dan ziyod madaniy meros va turizm manzillari bor. Hozirda «Dalvarzintepa» yodgorligida ochiq osmon muzeyini tashkil qilish bo‘yicha ish boshlangan.
Buni davom ettirib, Boysundagi «Boybuloq», «Teshiktosh» va «Machay» g‘orlari, Uzundara qal’asini ham shunday muzeylarga aylantirish kerakligi ta’kidlandi. Sheroboddagi “Xatak» g‘ori va Zarautsoy qoyatoshiga xorijiy olimlar ekspeditsiyasi jalb etiladi. Sangardak kabi yana 10 ta mahalla turizm qishlog‘iga aylantiriladi.
«Omonxona» sanatoriyasi ta’mirlanib, quvvati kengaytiriladi. Yana bitta yangi sanatoriy ham quriladi. Boysun, Oltinsoy, Sariosiyo va Sherobodda dor yo‘li, mehmonxona va savdo xizmatlarini tashkil qilish bo‘yicha 200 million dollarlik loyihalar amalga oshiriladi.
Yig‘ilishda ijtimoiy masalalarga ham alohida e’tibor qaratildi.
Kasalliklarning oldini olish uchun har bir mahalla va dorixonalarda fitobarlar tashkil qilish, uy sharoitida qilinadigan mashqlar dasturi va sog‘lom ovqatlanish menyusini ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
«Boysun», «Shalola», «Boychechak», «Bulbuli go‘yo» kabi badiiy jamoalarning xalqaro festivallarda ishtirok etishiga ko‘maklashish, doston va termalarning «Oltin fondi» yaratish zarurligi aytildi.

Президент провел совещание в Термезе
В городе Термезе 17 ноября с участием Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по обсуждению мер социально-экономического развития Сурхандарьинской области.
Регион последовательно развивается. Впереди много планов и возможностей. В частности, сформировано 4 новых крупных промышленных проекта стоимостью 3 миллиарда 300 миллионов долларов. За счет них экономика региона увеличится на 6,5 триллиона сумов, местный бюджет – на 1,6 триллиона сумов, экспорт – на 100 миллионов долларов, будет создано 2 тысячи высокодоходных рабочих мест.
Например, на газохимическом комплексе в Байсуне стоимостью 3 миллиарда долларов будут налажены очистка 5 миллиардов кубометров газа и получение природного газа и серы на 6 триллионов сумов в год. Ежегодно регион будет получать в среднем 120 миллионов долларов от экспорта. Будет расширена геологоразведка и запасы газа увеличатся еще на 100 миллиардов кубометров.
- Сурхандарья обладает огромным экономическим потенциалом, подземными и надземными богатствами, отважным и трудолюбивым населением. В настоящее время не используется даже половина этого потенциала. Необходимо создать условия и многократно увеличить занятость, инвестиции, экспорт и доходы, - сказал глава государства.
В связи с этим определены ориентиры по привлечению в регион 1,5 миллиарда долларов инвестиций, производству продукции на 12 триллионов сумов в промышленности, экспорту товаров на 500 миллионов долларов и сокращению импорта на 100 миллионов долларов. Отмечено, что трудоустройство 400 тысяч жителей должно стать основной задачей хокимов области и районов.
Подчеркнуто, что самым большим резервом привлечения инвестиций в регион и развития промышленности является задействование имеющихся месторождений.
Ответственным лицам даны поручения по освоению запасов свинца, цинка и золота, белого мрамора в Сарыасии, угля в Байсуне и Сарыасии, калийных удобрений в Шерабаде. Поставлена задача расширить геологические исследования в горных районах области.
Благодаря своим природным почвенно-климатическим условиям Сурхандарьинская область может быть лидером по выращиванию скороспелой продукции. Однако, отмечалось на совещании, существуют проблемы с обеспечением высокоурожайными семенами и саженцами, а также с закупкой выращенной продукции. Поэтому Минсельхозу поручено организовать лаборатории in vitro в 10 районах.
В следующем году по краям полей будет установлено оборудование для сушки, сортировки и упаковки, а также 70 небольших холодильников. На 100 тысячах гектарах будут выращиваться такие экспортоориентированные культуры, как лук, брокколи, розмарин, руккола, тимьян, красный базилик, мята.
Решено создать 6 центров хранения, сушки, сортировки в Ангоре, Джаркургане, Кумкургане, Алтынсае, а также логистический хаб стоимостью 50 миллионов долларов в Термезском районе совместно с Южной Кореей.
Тонковолокнистый хлопчатник требует до 15 процентов меньше воды и созревает раньше. Поэтому поручено расширить площади выращивания таких сортов хлопчатника до 50 тысяч гектаров, увеличить его переработку до 30 процентов, создать совместный проект по молекулярной генетике и селекции, современную лабораторию.
На совещании затронута проблема нехватки воды. 80 процентов земель в Сурхандарьинской области орошаются насосами, что увеличивает себестоимость воды в два раза, 20 миллионов киловатт-часов электроэнергии тратится впустую.
- Необходимо прививать людям идею о том, что вода не бесплатна, совместно с местным активом, представителями старшего поколения, интеллигенцией и широкой общественностью превратить эту идею в правило повседневной жизни, - сказал Президент.
Ответственным лицам поручено разработать двухлетнюю программу по бетонированию 47 каналов, отремонтировать 6 каналов с наибольшим уровнем потерь воды.
Туристический потенциал региона также высок. Здесь расположено более 600 объектов культурного наследия и туризма. В настоящее время начаты работы по организации музея под открытым небом у памятника Далварзинтепа.
В продолжение этой работы необходимо превратить в музеи пещеры «Байбулак», «Тешикташ» и «Мачай» в Байсуне, памятник «Узундара». В пещере «Хатак» и Зараутсайском ущелье в Шерабаде будут организованы экспедиции зарубежных ученых. Еще 10 махаллей будут превращены в туристические села.
Будет отремонтирован и расширен санаторий «Омонхона», построен новый санаторий. В Байсуне, Алтынсае, Сарыасии и Шерабаде будут реализованы проекты на 200 миллионов долларов, по строительству канатных дорог, гостиниц и объектов сервиса.
Особое внимание на совещании было уделено социальным вопросам.
Подчеркнута важность для профилактики заболеваний открыть фитобары в каждой махалле и аптеке, разработать программы домашних упражнений и меню здорового питания.
Поставлены задачи по оснащению и ремонту 509 школ, Центра матери и ребенка, детского кардиохирургического отделения и 44 семейных врачебных пунктов.
Указано на необходимость содействия таким творческим коллективам, как «Бойсун», «Шалола», «Бойчечак», «Булбули гуё», в участии в международных фестивалях, создания Золотого фонда творчества бахши, дастанов и терм.
Принято решение принять отдельное постановление по привлечению молодежи Сурхандарьи к спорту.
В ходе совещания были заслушаны мнения и предложения министров и хокимов, представителей интеллигенции и предпринимателей.