Rossiya Prezidenti Vladimir Putin atrofidagi ko‘pgina odamlar COVID-19 bilan kasallanganligini ta’kidladi va tez orada uning o‘zi karantinga o‘tishi kerakligini ma’lum qildi. Prezident matbuot kotibi Dmitriy Peskovning aytishicha, davlat rahbari karantin haqida «majoziy ma’noda» aytgan.
«Afsuski, hozir bizda ham... Shifokorlar o‘rganishyapti ... hatto atrofimda ham kovid bilan bog‘liq muammolar paydo bo‘lmoqda. Nima bo‘layotganini aniqlab olishimiz zarur. O‘ylaymanki, yaqinda o‘zimni karantinga olishim kerak. Atrofda ko‘pgina odamlar kasalllikka chalingan», — degan Putin Kremlda paralimpiyachilar bilan suhbatda.
Peskov agentlikka Vladimir Putin koronavirus bilan bog‘liq vaziyat tufayli karantin qilish haqida majoziy ma’noda gapirayotganini tushuntirgan. Kreml vakili, shuningdek, TASSga bergan intervyusida davlat rahbarining jadvalida hozircha o‘zgarishlar yo‘qligini aytgan.
11-sentyabr kuni Putin Moskva hukumati koronavirus pandemiyasi davrida majburiy cheklovlar va normal rivojlanish o‘rtasida muvozanat topayotganini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, bunda poytaxt meri Sergey Sobyanin va jamoasining xizmati katta.

Путин не исключил, что скоро уйдет на карантин
Президент России Владимир Путин отметил, что в его окружении многие болеют COVID-19, и не исключил, что скоро ему самому придется уйти на карантин. Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков пояснил, что про карантин глава государства сказал «образно».
«У нас, к сожалению, тоже сейчас… Врачи изучают… даже в моем окружении проблемы возникают с этим ковидом. Надо разобраться, что там реально происходит. Я думаю, мне самому скоро на карантин придется. Много людей болеет вокруг»,— сказал господин Путин во время общения с паралимпийцами в Кремле (цитата по «РИА Новости»).
Господин Песков пояснил агентству, что Владимир Путин образно выразился, говоря о своей возможности уйти на карантин из-за ситуации с коронавирусом. Представитель Кремля также рассказал ТАСС, что изменений в расписании главы государства пока нет.
11 сентября господин Путин сказал, что власти Москвы в условиях пандемии коронавируса находят баланс между вынужденными ограничениями и нормальным развитием. По его словам, в этом большая заслуга мэра столицы Сергея Собянина и его команды.