Qashqadaryoda ayolni sochini olib, qamchilashdi
Ijtimoiy tarmoqlarda Qashqadaryo viloyatining Yakkabog‘ tumanida ayol kelin bo‘lib tushgan xonadonida eri va uning yaqinlari tomonidan bog‘lab qo‘yib vahshiylarcha kaltaklangani haqida xabarlar tarqaldi.
Holat yuzasidan Qashqadaryo viloyati IIB rasmiy munosabat bildirdi.
Qayd etilishicha, 2022 yilning 9 iyul kuni soat taxminan 23-30 larda Yakkabog‘ tumani, «Yangihayot» MFYda yashovchi fuqarolar Yu.E, Yu.B, Yu.R va Yu.Xlar  Yakkabog‘ tumani, «Yangihayot» MFYda yashovchi Q.M fuqaro Yu.X bilan ishqiy munosabatda bo‘lib yurganligidan g‘azablanib, oyoq-qo‘lini bog‘lab, sochini kesib tashlab, tanasini duch kelgan sohalariga qo‘l-oyoqlari va qamchi bilan mutassil ravishda urib, qiynab, jismoniy azob berib tan jarohati yetkazishgan. Natijada Q.M. tan jarohati olib, Yakkabog‘ tumani Tibbiyot birlashmasi shifoxonasiga tushgan.
Mazkur holat yuzasidan Yakkabog‘ tumani IIB huzuridagi tergov bo‘linmasi tomonidan  fuqaro Yu.E, Yu.B va boshqalarga nisbatan O‘zR JKning 138-moddasi   2-qismi «a» bandi bilan  jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Кашкадарье муж и его родственники устроили самосуд над женщиной
В социальных сетях распространилась информация о том, что в Яккабагском районе Кашкадарьинской области женщину подвергли самосуду муж и его родственники.
По сообщению информационной службы УВД Кашкадарьинской области, 9 июля 2022 года в 23:30 граждане Ю.Э., Ю.Б., Ю.Р. и Ю.Х., проживающие в махалле «Янгихаёт» Яккабагского района под предлогом измены женщины К.М., связали ей ноги и остригли волосы. Затем женщину били плетью по разным частям тела, пытали и наносили телесные повреждения. В результате К.М. получила травмы и была госпитализирована в Яккабагское районное медицинское объединение.
По данному факту следственным отделом ОВД Яккабагского района в отношении граждан Ю.Э., Ю.Б. и других возбуждено уголовное дело по пункту «a» части 2 статьи 138 Уголовного кодекса. В настоящее время ведется следствие.