Qattiq sovuq oqibatlaridan zarar ko‘rgan tadbirkorlarga yengilliklar beriladi
Hisob-kitoblarga ko‘ra, zarur choralar ko‘rilmasa, birinchi chorakda yalpi mahsulot o‘sishi 1,5 foizgacha pasayishi mumkin. Prezident Shavkat Mirziyoyev Namangan viloyatiga qilgan tashrifi davomida tadbirkorlar bilan uchrashdi va qattiq sovuq oqibatlarini bartaraf etishda yordam ko‘rsatilishini ma’lum qildi.
«Bu yil qish nihoyatda sovuq keldi. Ko‘plab tadbirkorlar bundan qiynalganini bilib turibmiz. Shu bois, iqtisodiyotda yo‘qotishlar o‘rnini qoplash va biznesni qo‘llab-quvvatlash uchun bugun alohida qaror imzolandi. Unga ko‘ra, qattiq sovuqdan qiyinchilik ko‘rgan tadbirkorlarga kredit, soliq, bojxona va boshqa to‘lovlar bo‘yicha yengilliklar beriladi», — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ma’lum qilinishicha, qarorga ko‘ra tadbirkorlarga quyidagi imtiyozlar beriladi:
- 2 ming nafar kichik va o‘rta tadbirkorlarning yanvar-martda muddati keladigan 4,7 trillion so‘m kredit to‘lovlari 1-iyunga qadar uzaytiriladi. Xususan, Namanganda 73 nafar tadbirkorning 130 milliard so‘mlik kredit to‘lovlari uzaytiriladi.
- 29 ming nafar tadbirkorning 2 trillion so‘m soliqdan qarzini 1-iyulga qadar foizsiz, qo‘shimcha garovsiz va «penya»siz bo‘lib-bo‘lib to‘lash imkoniyati yaratiladi. Namangan viloyatidagi 395 nafar tadbirkorning 17 milliard so‘m soliq to‘lovlari uzaytiriladi.
- quvvati pasaygan 545 ta sanoat korxonasiga ishlab chiqarishni tiklash va aylanma mablag‘ uchun 8 trillion so‘m kredit ajratiladi. Namanganda 44 nafar tadbirkorga 65 milliard so‘m kredit ajratiladi.
- nosoz uskunalarni ta’mirlashga kreditlar ajratiladi, ular bo‘yicha 2,5 milliard so‘mgacha kafillik beriladi va kredit stavkasining 4,5 foizi qoplab beriladi;
- 27 ming nafar tadbirkor uchun davlat mulki ijara to‘lovi 1-aprelga qadar o‘zgarmaydi va uni bo‘lib-bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi (tadbirkorlarda 52 milliard so‘m qoladi). Namanganda 183 nafar shunday tadbirkor bor.
- davlat mulkini sotib olgan tadbirkorlar uchun to‘lovlar, foiz va «penya» 1-aprelga qadar to‘xtatib turiladi;
- ishlab chiqarish binolarining har bir yuqori qavati uchun tadbirkorlarga mol-mulk solig‘idan 10 foizdan chegirma beriladi.

Президент объявил о мерах поддержки предпринимателей, пострадавших из-за морозов
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на встрече с предпринимателями в Наманганской области 3 февраля анонсировал меры поддержки предпринимателям, пострадавшим от резкого похолодания в стране, передаёт «Газета.uz» со ссылкой на заместителя генерального директора Национального информационного агентства Хушнудбека Худайбердиева.
«Зима в этом году была очень холодной. Я знаю, что многие предприниматели пострадали от этого», — сказал глава государства.
В частности, 3000 промышленных предприятий страны, где работают 350 тысяч человек, не произвели продукцию на 7 трлн сумов. Согласно расчётам, если не будут приняты необходимые меры, рост валового продукта в первом квартале может снизиться до 1,5% (с 5% до 3,5%).
«Перед нами стоит актуальная задача — ликвидировать последствия „сильных холодов“ и ускорить деловую активность», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент сообщил, что по этой причине сегодня, 3 февраля подписал указ о компенсации потерь в экономике и поддержке бизнеса. В частности, бизнесу предоставят кредитные, налоговые, таможенные и другие льготы по платежам:
- до 1 июня 2000 субъектам малого и среднего бизнеса продлят выплаты по кредиту в размере 4,7 трлн сумов, подлежащих выплате в январе-марте;
- 29 тысяч предпринимателей смогут погасить свою налоговую задолженность в размере 2 трлн сумов в рассрочку до 1 июля без процентов, без дополнительного залогового обеспечения и без «пени»;
- 545 промышленным предприятиям, чьи мощности снизились, выделят кредит на 8 трлн сумов для восстановления производства и в качестве оборотных средств;
- на ремонт неисправного оборудования выделят кредиты, государство предоставит по ним гарантии до 2,5 млрд сумов, а также покроет 4,5% ставки по кредиту;
- арендная плата за госимущество для 27 тысяч предпринимателей не изменится до 1 апреля и им разрешается выплачивать аренду в рассрочку (52 млрд сумов останется у предпринимателей);
- выплаты, проценты и «пени» для предпринимателей, купивших госимущество, будут приостановлены до 1 апреля;
- предпринимателям предоставляется 10-процентная скидка по налогу на имущество за каждый верхний этаж производственных зданий;
- для быстрого восстановления сферы строительства и производства строительных материалов на этой неделе будет открыто финансирование в размере 3 трлн сумов из государственной инвестиционной программы.