«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» Ustyurtda uglevodorodlar qazib chiqarish borasidagi ishlar holatini o‘rgandi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasida tabiiy gaz qazib chiqarilishi holatini o‘rganish ishlari davom etmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi «Ishchi guruh» Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasida yangi maydonlarda uglevodorodlar zaxirasini oshirish, konlarda tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish va texnologik ob’yektlarni qurish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarni joyida chiqqan holda o‘rgandi.
Navbatdagi kungi o‘rganish ishlarida, Boshqaruv raisi tashrifi marshruti «Quyi Shimoliy Berdax» 4-sonli (GRR) qudug‘ida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari, «Inam» 16-sonli (KRS) qudug‘ida olib borilayotgan ta’mirlash ishlari,
«Shimoliy Berdax 110-, 111-, 112 - sonli (ekspl.) quduqlarining burg‘ilash jarayonlarini ko‘zdan kechirish, «Shimoliy Berdax» 13-, 14-, 59-, 67-sonli (KRS) qudug‘larda olib borilayotgan ta’mirlash ishlari, «Sharqiy Berdax» 5-, 44-, 59-sonli (KRS) qudug‘larda olib borilayotgan ta’mirlash ishlari, «Quyi Sharqiy Berdax» 4- (GRR), 10-, 12-sonli (OE) qudug‘larda olib borilayotgan burg‘ilash jarayonlari, «Shag‘irlik» 2-sonli (KRS) qudug‘ida olib borilayotgan ta’mirlash ishlarini holatini o‘rganishga qaratildi.
Dastlab, Ustyurt regionida uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish Dasturi doirasida olib borilayotgan geologik qidiruv burg‘ilash ishlarini nazorat qilish maqsadida «Sharqiy Arslon» maydonidagi 1-sonli va murakkab ta’mirlanayotgan «Arslon» konidagi 30-sonli quduq tubini chuqurlashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ta’mirlash ishlari joyidan o‘rganildi.
Shundan so‘ng, «Quyi Sharqiy Berdax» konidagi 4-sonli izlov qidiruv quduqlarida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari bilan yaqindan tanishildi hamda zaxiralarni o‘stirish borasidagi ishlarni jadallashtirish bo‘yicha tegishli mutaxassislarga ko‘rsatmalar berildi.
«Shimoliy Berdax» konidagi 110-,111-,112-sonli, «Quyi Sharqiy Berdax» konidagi 10-,12-sonli qazib chiqarish quduqlaridagi burg‘ilash ishlari bilan tanishildi.
Mukammal ta’mirlanayotgan «Shimoliy Berdax» 13-sonli, «Sharqiy Berdax» konidagi 44-,59-sonli quduqlar holati «Ishchi guruh» tomonidan tahlil qilindi.
O‘rganishlar davomida quduqlarni burg‘ilash va mukammal ta’mirlash ishlarini olib borayotgan pudratchi tashkilotlar bilan mavjud muammoli masalalar muhokama qilinib boshqarma va tegishli departament boshliqlariga ishlarni tezlashtirish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.
Boshqaruv raisi ishchi-xodimlarning taklifiga binoan ular bilan birgalikda tushlik qilib, shu jarayonda ularning ovqatlanish sharoitlari bilan ham yaqindan tanishdi.
Shundan so‘ng, «Arslon» konida joylashgan Shtabda «Ishchi guruh» a’zolari va pudratchi tashkilotlar ishtirokida Ustyurt regionida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.Taqdimotda:
- Ustyurt regionida olib borilayotgan izlov qidiruv ishlari holati bo‘yicha Geologiya departamenti boshlig‘i A.Gadoyev «O‘zbekgeofizika» AJ boshqaruv raisi R.Yusupjonov hisoboti tinglandi.
- Regionda quduqlarni burg‘ilash ishlari holati bo‘yicha Burg‘ilash ishlarini muvofiqlashtirish departamenti boshlig‘i E.Mamatov va «O‘zneftgaz burg‘ilash ishlari» MChJ direktori U.Amanovlarning hisoboti tinglandi.
- Konlarni geologik va gidrodinamik modellashtirish, texnologik rejim buyicha ishlatish va yangi quduqlarni burg‘ilash o‘rnini va mukammal ta’mirlashga quduq tanlash borasida joriy yilning yetti oyida bajarilgan va 2022 yil oxirigacha uglevodorodlarni qazib chiqarish prognoz ko‘rsatkichlarini bajarilishi uchun rejalashtirilgan chora-tadbirlar bo‘yicha Konlarni ishlatish departamenti boshlig‘i S.Mallayev va Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasi bosh geologi B.Kdirovlar taqdimoti tinglandi.
- Ustyurt regionida olib borilayotgan loyihalashtirish ishlari va yangi infrastruktura qurilishi bo‘yicha «UzLITIneftgaz» AJ Boshqaruv raisi U.Nazarov va Ustyurt GQCh boshqarmasi bosh muhandisi Z.Radjabov so‘zga chiqdi.
- 2022 yil yetti oyligida bajarilgan va yil yakuni bilan bajariladigan quduqlarni mukammal ta’mirlash ishlari bo‘yicha «O‘zneftgazquduqta’mirlash» AJ bosh direktori R.Qudratov hisobot berdi.
- Shundan so‘ng 2022 yilda «O‘zbekneftgaz» AJ bo‘yicha olib boriladigan geologo-texnik tadbirlarni ishlab chiqish va monitoringini yuritish bo‘yicha jalb qilingan «Shlyumberje» (dunyoning yetakchi neftservis kompaniyasi) kompaniyasi mutaxassislari A.Safronov va A.Kuvanishev Ustyurt regioni bo‘yicha seysmik va petrofizik ma’lumotlarini qayta interpritatsiya qilish bo‘yicha xisoboti tinglandi.
Yig‘ilish yakunida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev Ustyurt regionida olib borilayotgan ishlarni jadallashtirish va 2022 yil yakuni bilan belgilangan reja ko‘rsatkichlarini bajarish hamda ustuvor vazifalar bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления изучила состояние работ по добыче углеводородов в Устюрте
Членами «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым в Устюртском газодобывающем управлении продолжается работа по изучению состояния добычи природного газа.
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» с «Рабочей группой» на месте изучил проводимые работы в Устюртском газодобывающем управлении по увеличению запасов углеводородов на новых площадках, добычи природного газа на месторождениях и строительству технологических объектов.
В очередной день изучения маршрут составил по следующим объектам, и Председатель Правления особое внимание уделил изучению состояния работ по бурению скважины № 4 (ГРР) «Нижний Северный Бердах», ремонтные работы на скважине №16 (КРС) «Инам», процессы бурения в скважинах №110,111,112 (экспл.) «Северный Бердах», проводимые ремонтные работы на скважинах №13,14, 59, 67 (КРС) «Северный Бердах», ремонтные работы на скважинах №5,44 59 (КРС) «Восточный Бердах», процессы бурения на скважинах №4 (ГРР), 10, 12 (ОЭ) «Нижняя восточный Бердах» и ремонтные работы на скважине № 2 (КРС) «Шагирлик».
Первоначально с целью контроля за геологоразведочными буровыми работами, проводимыми в рамках Программы по увеличению запасов углеводородов в Устюртском регионе, были изучены ремонтные работы по углублению дна скважин №1 на месторождении «Восточный Арслон» и на скважине №30 в комплексном ремонтном месторождении «Арслон».
После этого ознакомлены с проводимыми буровыми работами на поисковой скважине №4 месторождения «Нижний Восточный Бердах» и даны указания соответствующим специалистам по ускорению работ по увеличению запасов.
Также ознакомлены с буровыми работами на скважинах №110,111,112, месторождения «Северный Бердах» и на скважинах №10,12 месторождения «Нижний Восточный Бердах».
«Рабочей группой» проанализировано состояние скважин №13 «Северный Бердах», №44, №59 месторождения «Восточный Бердах», находящиеся на капитальном ремонте.
В ходе изучения, с подрядными организациями, осуществляющими бурение и капитальный ремонт скважин, были обсуждены имеющиеся проблемные вопросы, а перед соответствующими руководителями управления и департаментов были поставлены задачи по ускорению работ.
Председатель Правления по приглашению сотрудников пообедал с ними, а также ознакомился с условиями их питания.
Shundan so‘ng, «Arslon» konida joylashgan Shtabda «Ishchi guruh» a’zolari va pudratchi tashkilotlar ishtirokida Ustyurt regionida olib borilayotgan ishlar bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.Taqdimotda:
После этого в штабе, расположенном на месторождении «Арслон», с участием членов «Рабочей группы» и подрядных организаций состоялась презентация работ, проводимых в Устюртском регионе.
В презентации:
- Заслушан отчет руководителя департамента геологии А. Гадоева, Председателя Правления АО «Узбекгеофизика» Р. Юсупжонова о состоянии поисково-поисковых работ, проводимых в Устюртском регионе.
- Отчет руководителя департамента координации буровых работ Э. Маматова и директора ООО «Узнефтегаз буровые работы» У. Аманова о состоянии бурения скважин в регионе.
- Презентация руководителя департамента эксплуатации месторождений С. Маллаева и главного геолога Устюртского газодобывающего управления Б. Кадырова по геологическому и гидродинамическому моделированию месторождений, эксплуатации по технологическому режиму и плановым мероприятиям по выбору места бурения новых скважин, капитального ремонта скважин, выполненные за 7 месяцев текущего года и по выполнению прогнозных показателей добычи углеводородов до конца 2022 года. слушал.
- По проектным работам и строительству новой инфраструктуры в Устюртском регионе выступили Председатель Правления АО «УзЛИТИнефтегаз» У. Назаров и главный инженер Устюртского газодобыающего управления З. Раджабов.
- О работах по капитальному ремонту скважин, выполненных за семь месяцев 2022 года и планируемых до конца года, доложил генеральный директор АО «Узнефтегазкудуктаъмирлаш» Р. Кудратов.
- После этого был заслушан отчёт специалистов компании «Шлюмберже» (ведущая нефтесервисная компания мира) А. Сафронова и А. Куванышева по повторной интерпретации сейсмических и петрофизических данных по Устюртскому региону, привлеченных к разработке и мониторингу геолого-технических мероприятий, проводимых АО «Узбекнефтегаз» в 2022 году.
По итогам совещания Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев дал конкретные указания по ускорению работы в Устюртском регионе и выполнению плановых показателей и приоритетных задач на конец 2022 года.