Qizg‘in yoz: Beeline Uzbekistan Qoraqalpog‘iston va Xorazmda mobil internetni tezlashtirmoqda
Beeline Uzbekistan kompaniyasi tarmoqni kengaytirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha keng ko‘lamli texnik ishlarni amalga oshirmoqda. Yozning atigi ikki o‘tgan oyi mobaynida — iyun va iyulda Qoraqalpog‘iston Respublikasining to‘qqiz tumani va Xorazm viloyatining besh tumanida aloqa sifati yaxshilandi.
Aksariyati yuqori internet tezligiga ega 4G/LTE standartini qo‘llab-quvvatlaydigan yangi baza stansiyalarining ishga tushirilishi, shuningdek, avval o‘rnatilgan qurilmalarning modernizatsiya qilinishi mijozlarga ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish imkonini bermoqda.
Tarmoqni modernizatsiya qilish va yangi baza stansiyalarini ishga tushirish bo‘yicha ishlar butun mamlakat bo‘ylab, jumladan, O‘zbekiston hududining 40 foizini egallagan eng yirik hudud — Qoraqalpog‘iston Respublikasida ham amalga oshirilmoqda. Hatto haddan tashqari issiq ob-havo sharoitlarida ham — yozda havo harorati ko‘pincha 45 darajadan oshadi — Beeline Uzbekistan texnik mutaxassislari haftada yetti kun ishlaydi. Natijada nafaqat aloqa sifati yaxshilanadi, balki tarmoq qamrovining hududi ham sezilarli darajada kengayadi.
Masalan, Qoraqalpog‘iston Respublikasining Shumanay tumanida joylashgan Jana Qal’a qishlog‘i aloqa bilan ta’minlangan. Turkmaniston bilan chegaradosh bu chekka qishloqda atigi 390 nafar aholi istiqomat qiladi.
Aholi soni kam bo‘lishiga qaramay, Beeline Uzbekistan bu yerda baza stansiyasini o‘rnatgan birinchi kompaniya hisoblanadi.
“Texnik mutaxassislarimizning harakati tufayli Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatining 14 tumanida aloqa sifatini yaxshilashga erishdik. Biz barcha mijozlarimizni, qayerda bo‘lishidan qat’i nazar, aloqa bilan ta’minlash maqsadida, hatto chekka aholi punktlarida ham qamrov hududini kengaytirishda davom etamiz”, — deydi Beeline Uzbekistan G‘arbiy hududiy filiali direktori Aybek Uzoqov.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi — Nukus, Oqmang‘it, Beruniy, To‘rtko‘l, Xo‘jayli va Taxiatosh shaharlari; Amudaryo, Beruniy, Qo‘ng‘irot, Nukus, Taxiatosh, To‘rtko‘l, Xo‘jayli, Chimboy, Ellikqal’a tumanlari;
Xorazm viloyati — Urganch shahri; Bog‘ot, Urganch, Xonqa, Xiva va Shovot tumanlari.
Beeline Uzbekistan yangi baza stansiyalari o‘rnatilgan manzillar ro‘yxati bilan batafsil kompaniya saytida tanishish mumkin.

Жаркое лето: Beeline Uzbekistan ускоряет мобильный интернет в Каракалпакстане и Хорезмской области
Компания Beeline Uzbekistan проводит масштабные технические работы по расширению и модернизации сети. Только за два летних месяца – июнь и июль – качество связи улучшено в девяти районах Республики Каракалпакстан и пяти районах Хорезмской области.
Запуск новых базовых станций, большинство из которых поддерживают стандарт 4G/LTE с высокими скоростями интернета, а также модернизация ранее установленного оборудования позволяют повысить качество услуг, предоставляемых клиентам.
Модернизация сети и запуск новых базовых станций проходит по всей стране, включая Республику Каракалпакстан – самый большой регион, который занимает 40% территории Узбекистана. Даже в условиях экстремальной жары – летом температура воздуха часто превышает 45 градусов – технические специалисты Beeline Uzbekistan проводят работы без выходных. Результат – не только улучшение качества связи, но и значительное расширение зоны покрытия сети.
Так, например, связью обеспечено село Жана-Кала, расположенное в Шуманайском районе Республики Каракалпакстан. В этом отдаленном населенном пункте на границе с Туркменистаном проживают всего 390 человек. Несмотря на малочисленность жителей, Beeline Uzbekistan — первая компания, которая установила здесь базовую станцию.
«Благодаря нашим техническим специалистам, мы смогли улучшить качество связи в 14 районах Каракалпакстана и Хорезмской области. Мы продолжаем расширять зону покрытия, даже в отдаленных населенных пунктах, чтобы обеспечить связью всех наших клиентов, вне зависимости от их местоположения», – говорит Айбек Узаков, директор Западного регионального филиала Beeline Uzbekistan.
Республика Каракалпакстан – города Нукус, Акмангит, Беруний, Тахиаташ, Турткуль и Ходжейли; Амударьинский, Берунийский, Кунградский, Нукусский, Тахиаташский, Турткульский, Ходжейлийский, Чимбайский, Элликкалинский районы;
Хорезмская область – город Ургенч; Багатский, Ургенческий, Ханкинский, Хивинский и Шаватский районы.