Qor qoploni dunyo bo‘ylab 4-6 mingtagina qolgan bo‘lib, Xalqaro Qizil kitobga kiritilgan. U tog‘-toshlarda, dengiz sathidan 3 ming metr balandlikda yashaydi. Qor qoploni ko‘chib yuruvchi tur hisoblanib, 12 ta davlat hududida kuzatilgan.
Samarqand shahrida bo‘lib o‘tayotgan Qor qoploni va ekotizimlarni muhofaza qilish bo‘yicha global dastur (GSLEP) boshqaruv qo‘mitasining vazirlar yig‘ilishida shu kabi bir qator qiziqarli ma’lumotlar berildi. Tadbirda qor qoplonlari yashaydigan mamlakatlarning atrof-muhit vazirlari, shuningdek, hamkor tashkilotlar va xalqaro moliya institutlari (XMI) vakillari ishtirok etmoqda.
Xabar.uz muxbiri tomonidan ma’lum qilinishicha, vazirlar yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov so‘zga chiqib, qor qoploni va uning ekotizimlarini asrab-avaylash nafaqat ekologik nuqtai nazardan muhim, balki katta meros va madaniy ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
– O‘zbekistonda tabiatni asrash va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat siyosatining asosiy ustuvor vazifalaridan biridir. Xususan, ekologik strategik siyosat bo‘yicha qator hujjatlar, qarorlar va chora-tadbirlar rejalari, jumladan, 2030 yilgacha atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasi, 2028 yilgacha bioxilma-xillikni saqlash strategiyasi va boshqalar qabul qilindi, — dedi Aziz Abduhakimov. — O‘zbekistonda GEF va BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda qor qoplonini saqlash loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirdik, bu bizga ekologik ta’limga yo‘naltirilgan ikkita tashrif markazini yaratish va SMART patrul tizimini joriy qilish imkonini berdi. Shuningdek, O‘zbekiston hukumati tashabbusi bilan G‘arbiy Tyan-Shanda qor qoplonlarini saqlash bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangani ham faxrlanarli natijadir.
Mutaxassislar tomonidan ma’lum qilinishicha, qor qoploni kamayib ketishiga bir qator muammolar sabab bo‘lgan:
Birinchisi – brakonerlik. Bugungi kunda 12 ta davlatning barchasida qor qoplonini ov qilish keskin taqiqlangan. Masalan O‘zbekistonda yaqinda Qizil kitobga kiritilgan hayvonlarni ovlashga qarshi javobgarlik kuchaytirildi. Endilikda qor qoplonini ovlagan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari BHMning 3 000 baravari miqdorida, ya’ni 1 milliard so‘m atrofida, xorijliklar esa 400 ming dollar jarima to‘laydilar.
Ikkinchisi – urbanizatsiya. Aholi ko‘payishi fonida tog‘ hududlari ham o‘zlashtirilishi, qishloq xo‘jaligi, sanoat va boshqa maqsadlarda qo‘llanila boshlandi. Natijada qor qoplonining yashash areoli qisqarib ketdi. Bugungi kunda ushbu noyob hayvon yashaydigan joylarni qo‘riqlanadigan hududga aylantirish orqali saqlab qolishga e’tibor qaratilmoqda.
Uchinchisi – uy hayvonlari. Iqlim o‘zgarishi va cho‘llashuv tufayli chorva mollari tobora yuqoriga ko‘tarilib borishi oqibatida qor qoploni va uy hayvonlari o‘rtasida kontakt yuzaga keldi. Natijada chorvadorlar tomonidan qor qoplonini ovlash holatlari uchrab turibdi. Bu masalada mahalliy aholi o‘rtasida keng tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
Yig‘ilishda global isish va muzliklarning erishi oqibatida qor qoplonlarining yashash muhiti va uning o‘lja manbalariga tuzatib bo‘lmaydigan darajada zarar yetkazayotgan iqlim o‘zgarishi sharoitida ushbu qimmatli turni saqlab qolish uchun transchegaraviy va davlatlararo hamkorlik muhim ekanligi qayd etildi.
Muloqotni o‘z vaqtida o‘tkazish, qor qoplonlarining yashash muhitini asrab-avaylash bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ishlab chiqish muhimligini inobatga olib, yig‘ilish yakunlari bo‘yicha asosiy majburiyatlar belgilab berilgan tarixiy Samarqand rezolyusiyasi qabul qilindi.

В Самарканде приняли резолюцию по защите снежного барса
В мире осталось всего 4-6 тысяч снежных барсов, и они занесены в Международную Красную книгу. Обитают в горах, на высоте 3 тысяч метров над уровнем моря. Снежный барс считается мигрирующим видом и наблюдался в 12 странах.
Ряд таких интересных сведений был дан на министерской встрече руководящего комитета Глобальной программы по защите снежного барса и экосистем (GSLEP), которая проходит в Самарканде. В мероприятии принимают участие министры окружающей среды стран, где обитают снежные барсы, а также представители партнерских организаций и международных финансовых институтов (МВФ).
Как передает корреспондент «Хabar.uz», министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, выступая на министерском совещании, заявил, что сохранение снежного барса и его экосистем происходит не только с экологической точки зрения, но и имеет большое наследие и культурное значение.
- Охрана природы и окружающей среды в Узбекистане является одним из главных приоритетов государственной политики. В частности, принят ряд документов, решений и планов действий по экологической стратегической политике, в том числе концепция охраны окружающей среды до 2030 года, стратегия сохранения биоразнообразия до 2028 года и другие, сообщил Азиз Абдухакимов. — Мы успешно реализовали проект по сохранению снежного барса в Узбекистане совместно с ГЭФ и Программой развития ООН, что позволило нам создать два визит-центра, ориентированных на экологическое образование, и внедрить систему патрулирования SMART. Также достойным результатом является подписание по инициативе правительства Узбекистана меморандума о взаимопонимании по сохранению снежного барса в Западном Тянь-Шане.
По мнению экспертов, к снижению численности снежного барса привел ряд проблем:
Первая – браконьерство. Сегодня охота на снежного барса строго запрещена во всех 12 странах. Например, в Узбекистане в последнее время усилена ответственность за охоту на животных, занесенных в Красную книгу. Теперь граждане Республики Узбекистан, охотящиеся на снежных барсов, платят штраф в 3000 раз больше БХМ, то есть около 1 миллиарда сумов, а иностранцы платят штраф в размере 400 тысяч долларов.
Вторая – урбанизация. На фоне роста населения осваивались горные территории, используемые для сельского хозяйства, промышленности и других целей. В результате ареал обитания снежного барса сократился. Сегодня внимание сосредоточено на сохранении мест обитания этого редкого животного путем превращения их в охраняемые территории.
Третье — домашние животные. Из-за изменения климата и опустынивания снежный барс вступил в контакт с домашними животными из-за перемещения скота все выше и выше в горы. В результате наблюдаются случаи охоты на снежного барса пастухами. В этом вопросе проводится обширная разъяснительная работа среди местного населения.
На встрече была отмечена важность трансграничного и межгосударственного сотрудничества для спасения этого ценного вида в условиях изменения климата, которое наносит непоправимый ущерб местам обитания и источникам добычи снежного барса из-за глобального потепления и таяния ледников.
Учитывая важность своевременного проведения диалога и выработки совместных мер по сохранению среды обитания снежного барса, по итогам встречи было принято историческое Самаркандское постановление, определившее основные обязательства.