Qozog‘istonda qo‘lga olingan o‘zbekistonlik haqida ma’lumot berildi
Internet tarmog‘ida Qozog‘iston Respublikasi hududida go‘yoki jinoyat sodir etganlikda asossiz ayblanayotgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi 59 yoshli Hurram B.ning qo‘lga olinganligi haqida xabarlar tarqamoqda, deyiladi Toshkent shahar IIBB xabarida.
Mazkur fakt bo‘yicha IIBB quyidagilarni ma’lum qildi.
2013-yilning oxirida Toshkent shahar huquqni muhofaza qiluvchi organlariga fuqaro E.E. va F.P.lardan kelib tushgan arizada mazkur fuqarolar 2013-yilning avgust oyining oxirida ularga Chimkent shahrida (Qozog‘iston Respublikasi) katta maosh to‘lanadigan ish taklif qilgan bir guruh shaxslarga nisbatan chora ko‘rishni so‘radilar. Jabrlanuvchilarga qonuniy ishga joylashish va’da qilingan. O‘sha yilning o‘zida o‘zlarini «Mustaqil mardikorlar tashkiloti» vakillari sifatida tanishtirgan shaxslar E.E. va F.P.larni Chimkent shahriga olib ketishgan. Chimkentga yetib borgach, ularning pasportlarini olib qo‘yishgan va qurilishda ishlashga majbur qilib, va’da qilingan maoshni to‘lashmagan.
2013-yilning 19-dekabr kuni Toshkent shahar IIBB Tergov boshqarmasi tomonidan jabrlanuvchilarning arizalariga asosan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 135-moddasi («Odam savdosi») «b» bandi 2-qismi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Dastlabki tergov davomida mazkur jinoyatni sodir etganlikda gumonlanuvchi shaxslar aniqlandilar. Ular surxandaryolik 1961-yilda tug‘ilgan Hurram B., Nuraddin D. va Faxriddin T. bo‘lganligi ma’lum bo‘ldi. Nuraddin D. va Faxriddin T.lar jinoiy javobgarlikka tortilib, mahkum etildilar. Hurram B. esa 2014-yilning yanvar oyida qidiruvga e’lon qilindi.
2020-yilning fevral oyida Hurram B.ning turar joyi aniqlandi va Qozog‘iston Respublikasi huquqni muhofaza qiluvchi organlari hamkorligida qo‘lga olindi. 17-avgust kuni, karantin cheklovlari bekor qilingach, Hurram B. qonuniy chora ko‘rilishi uchun O‘zbekistonga etap qildirildi. Shuningdek ma’lum qilamizki, Hurram B. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 135 moddasi «g» bandi 3-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda ayblanmoqda. Unga qarshi boshqa hech qanday ayblov ko‘zda tutilmagan, deyiladi xabarda.

В ГУВД прокомментировали задержание узбекистанца в Казахстане
В сети появилась информация о задержании на территории Республики Казахстан гражданина Республики Узбекистана 59-летнего Хуррама Б., якобы безосновательно обвиняемого в совершении преступления.
По данному факту в ГУВД города Ташкента сообщили, что в конце 2013 года в правоохранительные органы г. Ташкента от граждан Э. Э. и Ф. П. поступили заявления с просьбой принять меры в отношении группы лиц, которые в конце августа 2013 года предлагали им высокооплачиваемую работу в Чимкенте (Республика Казахстан). Причем, потерпевшим обещалось легальное трудоустройство. В том же году лица, назвавшие себя представителями «Независимой организацией мардикеров», вывезли Э. Э. и Ф. П. в г. Чимкент, где забрали у них паспорта, заставляли работать на стройке, но обещанную зарплату не выплачивали.
19 декабря 2013 года Следственным управлением ГУВД Ташкента по заявлениям потерпевших было возбуждено уголовное дело по части 2, пункт «б» статьи 135 («Торговля людьми») Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В ходе предварительного следствия лица, подозреваемые в совершении преступления, были установлены. Ими оказались уроженец Сурхандарьинской области Хуррам Б, 1961 года рождения, Нураддин Д. и Фахриддин Т. Двое последних были привлечены к уголовной ответственности и осуждены. Хуррам Б. скрылся, и в январе 2014 года он был объявлен в розыск.
В феврале 2020 года местонахождение Хуррама Б. было установлено, и он был задержан при содействии правоохранительных органов Республики Казахстан. 17 августа, после снятия карантинных мер, Хуррам Б. был этапирован в Узбекистан для проведения тщательного расследования по делу и принятия законного решения. Также сообщается, что Хурраму Б. предъявлено обвинение в совершении преступления по части 3, пункт «г» статьи 135 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Никаких других обвинений против задержанного не выдвинуто.