Raqamli markirovka operatorlari Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida dorilarni yetkazib berishni soddalashtirish bo‘yicha kelishuvga erishdi
«Innoprom»da CRPT Operatori va CRPT Turon Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida dorilarni yetkazib berishni soddalashtirish bo‘yicha asosiy hujjatni imzoladi.
Bu Rossiya va O‘zbekistonning sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorligini rivojlantirishda muhim qadamdir. Hujjat ikki davlat o‘rtasida dori vositalari markirovka kodlarini o‘zaro tan olishni nazarda tutadi.
«Bu qadam 2024 yil 9 sentyabrda Toshkentda Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida imzolangan kelishuvning davomi hisoblanadi. Hujjat Rossiyaning «Chestniy znak» markirovkalash tizimi va O‘zbekistonning ASL BELGISI tizimi o‘rtasida ma’lumotlar almashinuvini nazarda tutadi. Bu mamlakatlarimiz o‘rtasida dorilarni yetkazib berishni sezilarli darajada osonlashtiradi», - deya izoh berdi CRPT direktorlar kengashi a’zosi Aleksandr Demyanov.
Markirovka tizimi operatorlari axborot hamkorligi reglamentini ishlab chiqdilar: unda ma’lumotlar almashish tartibi va muddatlari, uzatiladigan ma’lumotlar tarkibi belgilangan. «Innoprom»da hujjatning texnik, yakuniy qismi imzolandi. Imzolash kodlarni o‘zaro tan olish mexanizmining to‘liq amalga oshirilishini ta’minlaydi.
«Hujjat 2025 yil 1 maydan kuchga kiradi. Bu Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida sog‘liqni saqlash sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish uchun muhim voqeadir. Markirovka kodlarini o‘zaro tan olish nafaqat logistika va dori vositalarini yetkazib berishni soddalashtiradi, balki ikki mamlakat farmatsevtika bozoriga bo‘lgan ishonchni mustahkamlaydi», - dedi CRPT TURON bosh direktori Anatoliy Bachikalov.

Это важный шаг в развитии взаимодействия России и Узбекистана в области здравоохранения. Документ подразумевает взаимное признание кодов маркировки лекарственных средств между двумя странами.
«Этот шаг – продолжение соглашения, которое Россия и Узбекистан подписали в Ташкенте 9 сентября 2024 года. Документ предусматривает обмен данными между российской системой маркировки «Честный знак» и узбекской системой ASL BELGISI. Это значительно упростит поставки медикаментов между нашими странами», – прокомментировал член совета директоров ЦРПТ Александр Демьянов.
Операторы системы маркировки разработали регламент информационного взаимодействия: в нем определены порядок и сроки обмена данными, состав передаваемых сведений. На «Иннопроме» подписана техническая, финальная часть документа. Подписание обеспечивает полномасштабную реализацию механизма взаимного признания кодов.
«Документ вступит в силу 1 мая 2025 года. Это знаковое событие для развития сотрудничества между Россией и Узбекистаном в сфере здравоохранения. Взаимное признание кодов маркировки не только упростит логистику и поставки лекарственных средств, но и укрепит доверие к фармацевтическому рынку обеих стран», – отметил генеральный директор CRPT TURON Анатолий Бачикалов.
Государственная система маркировки «Честный знак», оператором которой выступает Центр развития перспективных технологий (ЦРПТ), внедряется в России поэтапно с 2019 года. Ее цель – противодействовать нелегальному обороту продукции на рынке. Сегодня маркировка охватывает 27 товарных групп, еще в 13 проходят бесплатные добровольные эксперименты.