Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Belarusda bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenkoning taklifiga binoan 8-9 iyul kunlari rasmiy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Minsk shahrida oliy darajadagi muzokaralar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.
Tomonlar O‘zbekiston – Belarus ko‘p qirrali sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqadi.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish, qishloq xo‘jaligi, mashinasozlik, farmatsevtika, yengil sanoat, oziq-ovqat va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarida kooperatsiyani rivojlantirish masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
Madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini kengaytirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Sammit yakunida ustuvor yo‘nalishlarga doir ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plamini qabul qilish rejalashtirilgan.
Tashrif arafasida Minsk shahrida ikki mamlakat hududlari delegatsiyalari va ishbilarmon doiralari ishtirokida uchinchi Hududlararo forum ham bo‘lib o‘tadi.

Шавкат Мирзиёев посетит Беларусь с официальным визитом
Президент Шавкат Мирзиёев по приглашению президента Беларуси Александра Лукашенко 8-9 июля посетит эту страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Минске предусматривается проведение переговоров на высшем уровне.
Будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских отношений многопланового партнерства.
В центре внимания – вопросы наращивания взаимного товарооборота, углубления кооперации в сфере сельского хозяйства, машиностроения, фармацевтики, легкой, пищевой и других отраслях промышленности.
Отдельное внимание будет уделено расширению программ культурно-гуманитарно обмена.
По итогам саммита планируется принятие солидного пакета двусторонних документов в приоритетных направлениях.
В преддверии визита в городе Минске пройдет третий Межрегиональный форум с участием делегаций регионов и бизнес-кругов двух стран.