Brayl yozuvida kitob chop qiluvchi bosmaxonalar faoliyatiga doir qarorlar yetarlicha ijro etilmayapti, deydi Brayl yozuvida kitoblar, darsliklar chop etuvchi bosmaxona bosh muharriri Rixsivoy Abbosxonov. «Maktablarda o‘quv qurollari yetishmaydi, oddiy insonlar ruchka, qalam va qog‘ozlardan foydalanishsa, bizning maxsus daftarlarimiz, grefel deb nomlanuvchi o‘quv qurollarimiz bor, bular bilan maktab o‘quvchilari ta’minlanmagan. Bu o‘quv qurollari O‘zbekistonda hech qayerda ishlab chiqarilmaydi», deydi suhbatdosh.
- Assalomu alaykum, Rixsivoy aka, sizni ko‘rib turganimizdan xursandmiz. Brayl yozuvi haqida gapirib bersangiz.
- Brayl yozuvi fransuz olimi Lui Brayl nomiga qo‘yilgan. U 1809 yili bu yozuvni ko‘zi ojizlar uchun ixtiro qilgan. Yozuvga ko‘ra, olti nuqtali kombinatsiya, ya’ni oltita nuqtaning joylashuvidan harflar hosil qilinadi va bu barmoq sezgisi orqali o‘qiladi. Shu yozuv Brayl yozuvi deyiladi. Ko‘zi ojizlar butun dunyoda va bizda ham shu yozuv orqali o‘z savodlarini oshiradilar, ta’lim oladilar.
Mamlakatimizda 1949 yilda bosmaxona tashkil qilingan va bu bosmaxonada Brayl yozuvida matbaa vositalari – darsliklar, jurnallar, badiiy kitoblar chop etilib, tayyorlanib o‘quvchilarga yetkaziladi.
- Bosmaxona 1949 yilda tashkil etilgan, deb aytdingiz. Bu yerdagi ish faoliyatingizni nimadan boshlagansiz va necha yildan beri ishlab kelasiz?
- 1993 yildan beri shu joyda oddiy harf teruvchilikdan ish boshlaganman. Bugungi kunda bosh muharrirlik darajasiga yetib keldim.
- Bosmaxonaning asosiy muammolari nimada?
- Bizga ochiqdan-ochiq xalaqit beradigan narsalar – sohamizga oid chiqariladigan qarorlarning amalga oshirilmayotgani. Masalan, 2014 yilda bizga 450 ming dollardan ziyod narxdagi yangi texnologiyalarni keltirish to‘g‘risidagi qaror ijrosiz qolib ketdi. 2007 yilda texnologiyalar bo‘yicha «Ijtimoiy himoya yili davlat dasturi»ga kiritilgan mablag‘ (mablag‘ ajratish to‘g‘risidagi qaror) ham ijrosiz qolib ketdi. Bu yil mart oyida Vazirlar Mahkamasining 247-sonli qarori chiqdi. Ijrosi oktyabr oyiga deb belgilangan bu qaror Brayl yozuvida matbaa uyi tashkil etish to‘g‘risida edi, bu ham ijrosiz qoldi.
Biz harakatimizni oliy va o‘rta maxsus ta’limga yo‘naltirganmiz, zaif ko‘ruvchilarning yo‘nalishi umuman to‘xtab qolgan. Darsliklar sifatini oshirish, o‘quvchilarni avval darslik bilan to‘liq 100 foiz qoplash kerak. Keyin uni sifatli holda yetkazib berish kerak. Maktablarda o‘quv qurollari yetishmaydi, oddiy insonlar ruchka, qalam va qog‘ozlardan foydalanishsa, bizning maxsus daftarlarimiz, grefel deb nomlanuvchi o‘quv qurollarimiz bor, bular bilan maktab o‘quvchilari ta’minlanmagan. Bu o‘quv qurollari O‘zbekistonda hech qayerda ishlab chiqarilmaydi.
Maktabdan keyingi ta’lim – o‘rta maxsus va oliy o‘quv yurtlarida aynan ko‘zi ojizlar uchun hech narsa yo‘q. Ular ham ta’minlanishi, axborot markazlari, kutubxonalarida Brayl yozuvida kitoblar yoki hech bo‘lmasa, Brayl yozuvi printerlari joylashtirilishi kerak. Darsliklarni bosmaxona yetkazib bera olmasa ham, o‘sha printerdan oddiy konspekt sifatida chiqara olinishi kerak. Ovoz yozish studiyalari yopilib ketgan, bularni qayta tiklashimiz kerak, oldinda turgan va hal qilinishi kerak bo‘lgan bu muammolar bor.
Asosiy davlat buyurtmalarini amalga oshirganimiz uchun bu yo‘lda bizga qiyinchilik tug‘ilgan. Moliya vazirligi tomonidan esa bizga asosan xomashyo va ish haqiga pul to‘langan. Boshqaruv apparatini saqlab turish, binolarni kapital remont qilish yoki texnologiyalarni zamonaviylashtirish, yangilarini xarid qilish kabi masalalarda qiyinchilikka duch kelganmiz.
- Moliyaviy muammolardan tashqari, kadrlar muammosi qanday hal qilinadi?
- Mutaxassislar xalq amaliyoti yo‘lidagi ustoz-shogirdlik an’anasi bo‘yicha tayyorlanadi, chunki bizda matbaa yo‘nalishida ta’lim beriladigan joylarda Brayl yo‘nalishi bo‘yicha hech qanday ixtisoslik yo‘q. Mutaxassisni asosan o‘zimiz tayyorlaymiz, malakamizni xorijdagi turdosh korxonalarda oshiramiz. Asosiy hamkorlarimiz – Rossiya va Germaniyadagi tashkilotlar bilan hamkorlik qilamiz.
Oxirgi besh yil bilan solishtirib aytadigan bo‘lsak, besh yil oldin bu joyda 25 ta odam faoliyat ko‘rsatgan bo‘lsa, bugungi kunda 42 kishi mehnat bilan band.
- Biz bu yerda kitoblarni ko‘ryapmiz, «Matematika», «Atrofimizdagi olam», «Inglizcha-o‘zbekcha lug‘at» va qo‘lingizda «Alifbo saboqlari» turibdi. Mana shu bir dona kitobni nashr qilish uchun qancha vaqt ketadi?
- Hozir ehtiyoj katta bo‘lgani uchun korxonamizda ham zamonaviy, ham avvalgi texnologiyalar bor, eskilaridan voz kechmaganmiz. Ulardan bir paytning o‘zida foydalanyapmiz. Zamonaviy texnologiyalarimiz yetarli emas, umumiy ehtiyojni qondirmaydi. Shuning uchun ikkala uslubda ishlayapmiz. Bir nomdagi 10 taboqli kitob kitob holiga kelgunicha 3 oy vaqtimizni oladi. Mablag‘ masalasiga keladigan bo‘lsak, bugungi kunda qo‘limdagi kitobning adadi yuz nusxa bo‘lsa, bir donasi oltmish ming so‘mdan tushadi.
Besh yil avval yiliga 8-10 nomdagi darslik yoki matbaa vositalarini tayyorlagan bo‘lsak, bugungi kunda ularning soni 21 taga yetdi. Lekin bu to‘liq ehtiyojni qoplamaydi. To‘liq ehtiyojni qoplash uchun 100 va 120 tagacha nomdagi matbaa mahsulotini tayyorlash kerak bo‘ladi. Hozir bajarayotgan ishimiz ehtiyojning 15 foizini qondiradi.
- O‘zbekistonda ko‘zi ojizlar uchun maxsus kutubxonalar bormi? Agar bor bo‘lsa, ularning holati qanday?
- O‘zbekistonda hozirgi kunda jami 102 ta maxsus kutubxona mavjud. Ular badiiy adabiyotlar bilan yetarli darajada ta’minlanmagan. Faoliyati hozirgi kunda boshlandi, qaror qabul qilindi, lekin hali bu ishlar yo‘lga tushib ketgani yo‘q.
Yetishmovchiliklarni jamlab turuvchi huquqiy hujjat kerak bo‘lib qoldi, deb o‘ylayman. Davlat tomonidan chiqarilishi kerak bo‘lgan bu huquqiy hujjatda faqat matbaa vositalarini nashr etish emas, avvalo, matbaa uyini tashkil qilish, u uyni texnologiyalar bilan ta’minlash, unga kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash kabi hamma narsa qamrab olinishi kerak. Chunki qaysi texnologiya bilan ishlashingiz ma’lum bo‘lganidan keyin mutaxassis yetishtiriladi. Undan keyin matbaa uyiga soliqlar, to‘lovlar, ishlatiladigan elektr energiyasi, gaz, suv uchun beriladigan imtiyozlar kerak. Mana shu imtiyozlarni o‘zida aks ettira olgan, xomashyo bilan ta’minlashga qaratilgan, barcha muammolarni birlashtirgan va bu masalaga yechim beradigan alohida huquqiy hujjat kerak. Bu – mening fikrim.

Рихсивой Аббосхонов: «Принимаемые по нашей сфере решения не находят практической реализации» (видео)
Принимаемые решения касательно деятельности типографий, печатающих книги шрифтом Брайля, должным образом не исполняются, говорит главный редактор такой типографии Рихсивой Аббосхонов. «В школах для таких, как мы, не хватает учебных принадлежностей: в отличие от обычных школ, где пользуются ручками и карандашами, в наших школах применяются специальные тетради, грифели для письма, которыми школьники не обеспечиваются. Такие учебные принадлежности для незрячих в Узбекистане не производят», говорит собеседник.
- Здравствуйте, Рихсивой-ака, рады видеть вас здесь. Расскажите, пожалуйста, о шрифте Брайля.
- Шрифт назван в честь француза Луи Брайля, который в 1809 году изобрел рельефно-точечный шрифт для незрячих. Шрифт состоит из шести точек, различные комбинации которых соответствуют определенной букве алфавита, они читаются тактильным методом, пальцами. Этот шрифт называется шрифтом Брайля. Незрячие по всему миру, в частности у нас учатся и читают, используя этот шрифт.
В 1949 году в нашей стране была создана типография, которая выпускает и доставляет читателям печатную продукцию с шрифтом Брайля – учебники, журналы, художественные книги.
- Как началась ваша деятельность в этой типографии, сколько уже вы там работаете?
Я начал работать в типографии с 1993 года, обычным наборщиком. Сегодня я главный редактор.
Каковы основные проблемы, с которыми сталкивается типография?
По большей части нам мешает то, что решения, принимаемые по нашей части, не находят практической реализации. К примеру, в 2014 году было принято постановление о внедрении в нашей типографии новых технологий стоимостью более 450 тысяч долларов. Без исполнения осталось и принятое в 2007 году решение о выделении средств в рамках госпрограммы «Год социальной защиты». В марте текущего года вышло постановление Кабинета Министров №247. Данное постановление было об организации Дома печати шрифтом Брайля, однако срок его исполнения истек в октябре.
Все наши усилия сейчас ориентированы на высшее и среднее специальное образование, а работа по обеспечению нужд слабовидящих полностью остановилась. Необходимо повышать качество учебников, сделать так, чтобы на 100 процентов учебниками были обеспечены прежде всего учащиеся. Нет качественной системы их доставки. В школах для таких, как мы, не хватает учебных принадлежностей: в отличие от обычных школ, где пользуются ручками и карандашами, в наших школах применяются специальные тетради, грифели для письма, которыми школьники не обеспечиваются. Такие учебные принадлежности для незрячих в Узбекистане не производят.
Незрячие, учащиеся в средних специальных и высших учебных заведениях, также не обеспечиваются. Для их нужд необходимо обеспечить информационные центры, библиотеки книгами с шрифтом Брайля, или же принтерами, печатающими этим шрифтом. Если типография не может обеспечить учебниками, то студенты могли бы сами распечатать в виде конспектов. Закрылись звукозаписывающие студии, нужно их восстановить. В целом, есть множество проблем, которые предстоит решить.
Мы в основном выполняем государственные заказы. Министерство финансов выделяло нам деньги в основном на сырье и заработную плату. Мы столкнулись с трудностями в вопросах содержания управленческого аппарата, капитального ремонта зданий, обновления существующих и внедрения новых технологий.
- Помимо финансов важную роль играют кадры. Как решается этот вопрос?
У нас специалисты готовятся по традиции «мастер-ученик», так как в учебных заведениях, где обучают в области типографии, нет отдельной специальности по печатанию шрифтом Брайля. Специалиста мы готовим сами, повышаем квалификацию в аналогичных типографиях за рубежом. Наши основные партнеры в этих вопросах – организации России и Германии.
Если пять лет назад у нас работало 25 человек, сегодня заняты 42 человека.
- Мы видим здесь книги: «Математика», «Мир вокруг нас», «Английско-узбекский словарь» и «Азбука», которая в вашей руке. Сколько времени уходить на издание одной такой книги?
Сейчас очень велика потребность в нашей продукции, поэтому мы пользуемся как современными, так и устаревшими технологиями, от которых мы не можем пока отказаться. Современных технологий недостаточно. Поэтому одновременно используем обе методики. Чтобы получить одну книгу объемом 10 печатных листов, нам требуется 3 месяца. Что касается средств, то сегодня книга, которая в моей руке, при тираже в сто экземпляров стоит 61 тысячу сумов.
Пять лет назад мы за год изготавливали учебники и печатную продукцию 8-10 наименований, а сегодня это показатель достиг 21. Но это не покрывает всей потребности. Для полного удовлетворения потребности необходимо печатать от 100 до 120 наименований печатной продукции. Сейчас наша работа покрывает лишь 15 процентов потребности.
- Есть ли в Узбекистане специальные библиотеки для незрячих? В каком они состоянии?
В настоящее время в нашей стране действуют 102 специальные библиотеки. Они не обеспечены достаточным количеством художественной литературы. Деятельность некоторых началась только недавно, но в целом в их работе нет системности.
Думаю, что необходим единый правовой документ, который бы упорядочил все недостатки. Этим документом необходимо предусмотреть не только издание печатных средств, но и все вопросы, прежде всего, по организации Печатного дома, оснащения его технологиями, подготовке и переподготовке кадров для него. Так как подготовка специалиста осуществляется исходя из существующей технологии. Затем Печатному дому будут нужны льготы по налогам, коммунальным платежам за электричество, газ, воду. Необходим отдельный правовой акт, который определит такие льготы, решит вопрос, связанный с обеспечением сырья, решит все вопросы. Это мое мнение.