Samarqanddagi mayning ferma naq 28,8 mlrd so‘mlik elektrni noqonuniy ishlatgani aytildi
«O‘zenergoinspeksiya» Samarqand hududiy boshqarmasi, DXX, IIB va viloyat prokuraturasi bilan hamkorlikda tezkor tadbir o‘tkazgan.Unda Ishtixon tumanida «M.G.M.» oilaviy korxonasiga qarashli binoning yon qismida joylashgan yerto‘lada umumiy ulangan quvvati 244,4 kVtni tashkil etgan 89 ta mayning qurilmasini elektr hisoblagichdan tashqari taqmoqqa to‘g‘ridan-to‘g‘ri ulab, noqonuniy foydalanib kelayotganligi aniqlandi.
Ushbu qoidabuzarlik natijasida dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra 28 mlrd 896 mln so‘mlik elektr energiyasidan noqonuniy foydalanganligi ma’lum bo‘ldi.

Майнинг-ферма в Самарканде нелегально использовала электроэнергию на 28,8 млрд сумов
В Иштыханском районе Самаркандской области обнаружена майнинг-ферма, нелегально использовавшая электроэнергию на 28,896 млрд сумов. Об этом сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции при Министерстве энергетики Узбекистана.
Оперативное мероприятие было проведено областным управлением инспекции совместно с Центром кибербезопасности Оперативно-розыскного департамента МВД, УВД, СГБ и прокуратурой.
Майнинг-ферма находилась в подвале, примыкающем к зданию семейного предприятия «М. Г. М.». Общая присоединённая мощность 89 устройств для майнинга составила 244,4 кВт. Они были подключены к сети в обход счетчика.
В результате по предварительным расчетам была нелегально использована электроэнергия на 28,896 млрд сумов.