2022 yil 1 sentyabrdan boshlab O‘zbekiston fuqarolari (yoki mahalliy turistlar) uchun «O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qil!» dasturi doirasida respublika hududlari bo‘ylab ichki sayohatlarni amalga oshirish xarajatlarining bir qismini qaytarish (Cashback) tartibi joriy etiladi.
Bunday taklif Turizm va madaniy meros vazirligi, Davlat soliq qo‘mitasi, Moliya vazirligi hamda Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligidan chiqqan.
Yangi tartibga ko‘ra sayohat xarajatlarini qaytarish uchun dastur doirasida taqdim qilinadigan chegirmalar, tayyor turistik paketlarni mustaqil shakllantirishni nazarda tutuvchi elektron platforma, shu jumladan, uning mobil ilovasi (platforma) ishga tushiriladi.
Sayohat xarajatlarini qaytarish sayohat qilish davomida bir vaqtning o‘zida quyidagilar nazarda tutilganda amalga oshiriladi:
• avia, temir yo‘l va (yoki) avtomobil transportidan foydalanish;
• joylashtirish vositalari xizmatlaridan foydalanish;
• madaniyat tashkilotlariga tashrif buyurish.
Sayohat xarajatlarini qaytarish har bir mahalliy turistga quyidagi miqdorlarda amalga oshiriladi:
• aviaqatnov orqali borib-kelish chiptasi narxining 15 foizi, lekin 150 ming so‘mdan oshmagan miqdorda;
• temir yo‘lda yoki avtobusda borib-kelish chiptasi narxining 15 foizi, lekin 80 ming so‘mdan oshmagan miqdorda;
• joylashtirish vositasida tunab qolish xarajatining 15 foizi, lekin 80 ming so‘mdan oshmagan miqdorda;
• teatr, muzey, sirk va badiiy galereyalarga har bir tashrif chiptasi narxining 50 foizi, lekin 20 ming so‘mdan oshmagan miqdorda.
Sayohat xarajatlari faqatgina platforma orqali amalga oshirilgan ichki sayohatlar uchun uning yakuni bilan mahalliy turistlarning bank kartalariga qaytariladi.
Platforma Davlat soliq qo‘mitasining maxsus mobil ilovasi (SoliqUz) bilan integratsiya qilingan holda, xarajatlar haqqoniyligi mobil ilova yordamida tekshirilib, xarid chekining matritsali shtrix kodini (QR-kod) hamda mahalliy turistlarning doimiy yashash joylarini ko‘rsatish orqali sayohatlar ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Sayohat xarajatlarini qaytarishni moliyalashtirish uchun joriy yilda jami 30 milliard so‘m, jumladan, uning birinchi bosqichini moliyalashtirish uchun bir hafta muddatda 10 milliard so‘m mablag‘ ajratiladi.

![Стало известно, как будет работать туристический кешбэк для узбекистанцев](http://static.xabar.uz/crop/3/8/720_460_95_3817654705.jpg)
- возврат расходов за путешествия осуществляется при одновременном совершении во время поездки следующего:
- пользования авиа-, железнодорожным и (или) автомобильным транспортом;
- пользования услугами средств размещения;
- посещения организаций культуры;
- возврат расходов за путешествия осуществляется каждому туристу в следующих размерах:
- 15 процентов от суммы авиабилета в обе стороны при путешествии авиасообщением, но не более 150 тысяч сумов;
- 15 процентов от суммы билета в обе стороны при путешествии железнодорожным транспортом или на автобусе, но не более 80 тысяч сумов;
- 15 процентов от суммы расходов при ночевке в средствах размещения, но не более 80 тысяч сумов;
- 50 процентов от суммы каждого посещения театров, музеев, цирков и художественных галерей, но не более 20 тысяч сумов.
- возврат расходов осуществляется только через Платформу на банковскую карту местных туристов по окончании внутреннего путешествия;
- посредством интеграции Платформы со специальным мобильным приложением Государственного налогового комитета (SoliqUz) проверяется подлинность расходов при помощи мобильного приложения, сканируются матричные штрих-коды (QR-коды) чеков и указывается постоянное место жительства местных туристов с осуществлением регистрации путешествий.
Министерству финансов за счет дополнительных средств республиканского бюджета для финансирования возврата расходов на путешествия обеспечить выделение внебюджетному Фонду по поддержке туризма при Министерстве туризма и культурного наследия в текущем году всего 30 миллиардов сумов, в том числе на финансирование его первого этапа выделение в недельный срок 10 миллиардов сумов.