Senatning Agrar, suv xo‘jaligi masalalari va ekologiya qo‘mitasi chiqindilarni to‘plash va olib chiqish xizmatlari sohasida to‘lov intizomini, qonun ijrosini ta’minlash mexanizmlari hamda amaliyotda yuzaga kelayotgan muammolar yuzasidan mutasaddi vazirlik va idoralarga aniq manzilli savollar yo‘llandi.
Ta’kidlanishicha, joriy yil 7-martda qabul qilingan O‘RQ-1044-son qonunga muvofiq maishiy chiqindilar xizmati uchun majburiy to‘lov bo‘yicha qarzdorlik mavjud bo‘lgan taqdirda, iste’molchi mazkur qarzdorlik haqida SMS orqali ogohlantirilganidan so‘ng 5 kun ichida qarzdorlikni bartaraf etmasa, elektr energiyasi bo‘yicha to‘lovlarni qabul qilish vaqtinchalik to‘xtatilishi nazarda tutilgan.
Biroq «Hududiy elektr tarmoqlari» AJning «HET» ilovasida aholi tomonidan maishiy chiqindi xizmati bo‘yicha qarzdorlik haqidagi ma’lumotlar aks etmayotgani, «Toza makon» elektron billing tizimi bilan «Hududiy elektr tarmoqlari» AJning billing tizimi o‘rtasida to‘liq integratsiya ta’minlanmagani, shuningdek, ayrim iste’molchilarda chiqindi xizmati bo‘yicha shartnoma mavjud emasligi hamda abonent hisob raqamlarida noaniqliklar tanqid ostiga olindi.
Yuqoridagi holatlardan kelib chiqib, Senat qo‘mitasi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligiga hamda Energetika vazirligiga ma’lumotlar almashinuvi jarayonida yuzaga kelayotgan muammolar yuzasidan aniq ma’lumot va ularni bartaraf etish bo‘yicha amaliy takliflar taqdim etish so‘raldi.
Ma’lumot uchun, 2024-yilgi qonunchilik o‘zgarishlariga binoan, 1-avgustdan boshlab chiqindi xizmati uchun qarzdor iste’molchilar har oyning 5-sanasigacha SMS-xabar oladi. Qarzni 5 kun ichida to‘lamagan taqdirda, elektr energiyasi uchun to‘lovni amalga oshirish imkoniyati vaqtincha to‘xtatiladi.

Комитет Сената по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии направил конкретные адресные вопросы в ответственные министерства и ведомства по вопросам обеспечения платежной дисциплины в сфере услуг по сбору и вывозу отходов, механизмов исполнения закона, а также проблем, возникающих на практике.
Как известно, в соответствии с Законом «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на укрепление платежной дисциплины в сфере оказания услуг по сбору и вывозу отходов», принятым 7 марта 2025 года (№ ЗРУ-1044) в случае наличия задолженности по обязательному платежу за услуги по сбору и вывозу бытовых отходов и при отсутствии оплаты потребителем в течение 5 дней после получения предупреждения об этой задолженности посредством SMS, приём платежей за электроэнергию временно приостанавливается.
Однако в приложении «HET» АО «Региональные электрические сети» не отображается информация о задолженности населения за услуги по обращению с бытовыми отходами, не обеспечена полная интеграция между электронной биллинговой системой «Тоза макон» и биллинговой системой АО «Региональные электрические сети», а также отсутствие у некоторых потребителей договоров на услуги по обращению с отходами и неточности в абонентских расчетных счетах вызывают беспокойство общественности.
Исходя из вышеизложенного, Комитет Сената обратился к Министерству экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Министерству энергетики с просьбой представить конкретную информацию по проблемам, возникающим в процессе обмена данными, и практические предложения по их устранению.