Nursulton Nazarboyevning Yelsinga bergan sovg‘asi auksionda sotildi
1992-yilda Qozog‘istonning sobiq prezidenti Nursulton Nazarboyev Rossiyaning birinchi prezidenti Boris Yelsinga sovg‘a qilgan qilich «12-stul» onlayn-auksionida 190 ming rublga (27 million so‘m atrofida) sotildi. Bu haqda bugun, ya’ni 10-iyul kuni «Komsomolskaya pravda» xabar berdi.
Qilichdagi metall plastinkaga: «Rossiya prezidenti Boris Nikolayevich Yelsinga Qozog‘iston prezidenti Nursulton Nazarboyevdan 12.06.92 y.», deb yozib qo‘yilgan. Ta’kidlanishicha, Qozog‘iston rahbari shu tariqa Yelsinni Rossiya mustaqillik kuni (hozirgi Rossiya kuni) bilan tabriklagan.
Qilich o‘sha yili 1940-yillardagi qurol namunasi asosida tayyorlangan. U ichi binafsha rang mato bilan qoplangan yog‘och qutida saqlanadi. Qutining qopqog‘iga Rossiya va Qozog‘istonning zarhal gerblari tushirilgan.

Шашку Бориса Ельцина продали на аукционе
Шашку, подаренную в 1992 году первому президенту России Борису Ельцину бывшим главой Казахстана Нурсултаном Назарбаевым, продали на онлайн-аукционе «12-й стул» за 190 тысяч рублей. Об этом в пятницу, 10 июля, сообщает «Комсомольская правда».
В ножнах шашки есть металлическая пластинка, на которой написано: «Президенту России Борису Николаевичу Ельцину от Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева 12.06.92 г.». Отмечается, что таким образом казахстанский лидер поздравил Ельцина с Днем независимости России (нынешним Днем России).
Шашка с темляком была создана в том же году по образцу холодного оружия 1940-х годов. Она хранится в деревянном ящике-ларце, выполненном из светлого дерева, внутри которого обшивка из фиолетовой ткани. На верхней крышке футляра разместили два латунных позолоченных диска с гербами Казахстана и России, а также роспись по дереву в виде дубовых веток.