Shavkat Mirziyoyev 3 ta taqdimotni ma’qullamadi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 30 yanvar kuni yoshlar, sport, sog‘liqni saqlash, elektr energiyasi sohalaridagi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Shulardan 3 tasini ma’qullamadi.
Mutasaddilar yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish va sportni ommalashtirish borasida mahalla va maktablardagi sharoitlar o‘rganilgani haqida axborot berdi. Qayd etilganidek, yurtimizdagi 9 ming 309 ta mahalladan 763 tasida sport ob’yekti, 6 mingdan ortig‘ida kutubxona yo‘q. Shuningdek, 10 ming 130 ta maktabdan 2 mingdan ziyodida sport zali, 22 tasida kutubxona majud emas.
Bu joylarda sport maskanlari va kutubxonalar barpo etish bo‘yicha 3 xil loyiha taklifi ishlab chiqilgan. Birinchisida kitob javonlari va sport qurilmalari o‘rnatish, ikkinchisida ochiq sport maydonlari hamda uchinchisida yopiq inshootlar barpo etish nazarda tutilgan.
Davlat rahbari bu loyihalarni ma’qullamay, qayta ko‘rib chiqish bo‘yicha o‘z tavsiyalarini berdi.
– Tasavvur qilinglar: qishloqlarda oddiy odamlarga nima kerak, yoshlarga nima kerak? Bolalar kechqurun nima o‘ynaydi? Yoshi kattalar qayoqqa borib, suhbatlashadi? Shularni o‘ylab, xalqimiz xohishini inobatga olib, loyiha qilish kerak. Masalan, mahallada maktab, stadion bor. Shuning yonida sun’iy qoplamali mini-futbol maydoni, basketbol, stol tennisi, shaxmat-shashka uchun joylar tashkil etish mumkin. Bunga kerak hamma narsa o‘zimizda ishlab chiqarilayapti. Ikkinchidan, shu joylarda kutubxona, kompyuterxona, oshxona, hammom qursa bo‘ladi. Kelgusida shifokor punktlarini ham joylashtirish mumkin. Umuman, bu orqali ham xizmatlar rivojlanadi, ham odamlar rozi bo‘ladi. Har bir mahallaning mana shunday iqtisodiy, ijtimoiy, ilmiy markazi bo‘lishi kerak, u yerda hayot qaynashi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shundan kelib chiqib, loyihani takomillashtirish, mahalla markazlarini davlat-xususiy sheriklik asosida tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Buning uchun tadbirkorlarga imtiyoz beriladi va evaziga ijtimoiy mas’uliyat yuklanadi. Kunning ma’lum soatlari mahalla yoshlari uchun tekinga ajratiladi.

Президент не одобрил три проекта по строительству спортивных сооружений в школах и махаллях
Президент Шавкат Мирзиёев 30 января ознакомился с презентацией проектов в сферах молодежи, спорта, здравоохранения и электроэнергетики.
Ответственные лица сообщили об итогах проведенного по поручению изучения условий в махаллях и школах. Отмечено, что из 9309 махаллей по стране 763 не имеют спортивных сооружений, а в более чем 6 тысячах махаллей нет библиотек. Кроме того, более 2 тысяч из 10 130 школ не имеют спортивных залов, библиотек нет в 22 школах.
Разработаны 3 вида проектных предложений по строительству спортивных сооружений и библиотек в школах и махаллях. Первое предусматривает установку книжных полок и спортивного инвентаря, второй – строительство открытых спортивных площадок и третий – строительство крытых спортивных залов.
Глава государства не одобрил эти проекты и дал рекомендации по их пересмотру.
- Представьте: что нужно простым людям в селах, что нужно молодежи? Во что играют дети вечером? Где собираются и беседуют взрослые? Нужно подумать об этом сделать проект с учетом пожеланий людей. Например, в махалле есть школа и стадион. Рядом с ними можно создать поле для мини-футбола, площадки для баскетбола, настольного тенниса, место для игры в шахматы. Все, что для этого нужно, производится у нас.
Во-вторых, в этих местах можно построить библиотеку, компьютерный зал, столовую, баню. В дальнейшем возможно размещение врачебных пунктов. В общем, будет происходить развитие услуг, и люди будут довольны. У каждой махалли должен быть такой экономический, общественный и просветительский центр, в котором должна кипеть жизнь, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Поставлена задача усовершенствовать проект с учетом замечаний, организовать махаллинские центры на основе государственно-частного партнерства. При этом предпринимателям будут предоставляться льготы в обмен на социальные обязательства. Определенные часы в день будут бесплатны для местной молодежи. Таким образом, и предприниматель сможет извлекать доход, и объекты будут использоваться эффективно.