O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-avgust kuni AQSh Kongressi a’zolari Trent Kelli va Derin Laxud ishtirokidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston bilan AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Parlamentlar o‘rtasida faol almashinuvlarni hamda kongressmenlar vakillik qilayotgan Missisipi va Illinoys shtatlari bilan amaliy hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarda erishilgan yuqori daraja mamnuniyat bilan qayd etildi. Samarali muloqotlar kengaymoqda, o‘zaro tashriflar amalga oshirilmoqda. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi tovar ayirboshlash o‘tgan yilda 53 foizga, joriy yil boshidan esa yana 20 foizga oshdi. Bozorimizda muvaffaqiyatli faoliyat yuritayotgan AQSh kompaniyalarining soni ortib bormoqda.
Misol tariqasida «Silverleaf» kompaniyasining Jizzax viloyatidagi agroklasterni rivojlantirish borasidagi sermahsul faoliyati ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari AQSh Kongressida faoliyat yuritayotgan O‘zbekiston bo‘yicha kokusning natijador ishini yuksak baholadi.
Shuningdek, sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, sanoat va yuqori texnologiyalar sohalarida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.

Шавкат Мирзиёев принял делегацию Конгресса США
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 августа принял делегацию США в составе конгрессменов Трента Келли и Дэрина Лахуда.
На встрече были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
Отдельное внимание уделено продолжению активных межпарламентских обменов и практического взаимодействия со штатами Миссисипи и Иллинойс, которые представляют конгрессмены.
С удовлетворением был отмечен достигнутый в последние годы высокий уровень двусторонних отношений. Расширяются продуктивные контакты и осуществляются взаимные визиты. Товарооборот между странами в прошлом году вырос на 53 процентов, с начала этого года — еще на 20 процентов. Увеличивается число успешно работающих на нашем рынке американских компаний.
В качестве примера приведена плодотворная деятельность компании «Silverleaf» по развитию агрокластера в Джизакской области.
Глава нашего государства высоко оценил плодотворную деятельность Кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном, действующего в Конгрессе США.
Были также обсуждены вопросы наращивания взаимовыгодного сотрудничества в области здравоохранения, образования, сельского хозяйства, промышленности и высоких технологий.