Shavkat Mirziyoyev: «Ayol siymosi Yaratganning tengsiz mo‘’jizasi bo‘lib qoladi»
Toshkentda 8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan tantanali bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Prezident rasmiy sayti xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz xotin-qizlarini bayram bilan tabriklab, ularga chuqur hurmat-ehtirom va eng ezgu tilaklarini bildirdi.
– Bugungi quvonchli ayyomda dunyoda “fidoyi” degan so‘zga eng munosib bo‘lgan Ona siymosi oldida ta’zim qilamiz. Hayotimiz quvonchi, xonadonlarimiz ko‘rki bo‘lmish aziz ayollarimiz sha’niga eng go‘zal tilaklarimizni izhor etamiz. Ayol siymosi Yaratganning tengsiz mo‘’jizasi bo‘lib kelgan va hamisha shunday bo‘lib qoladi, – dedi davlatimiz rahbari.
Xalq roziligi avvalo, muhtarama onalar, xotin-qizlarning roziligi bilan bog‘liqligi, ularning sog‘-salomat bo‘lib, baxtli yashashini ta’minlash barcha islohotlarning asosiy maqsadi va mezoni ekani ta’kidlandi.
Yurtimiz ayollari farzandlar tarbiyasi, oila hayotidagi fidoyiligi bilan jamiyatimiz mustahkamligi va ertangi kuniga zamin yaratmoqda. Shuningdek, sog‘liqni saqlash, ta’lim-tarbiya, ilm-fan, madaniyat, san’at, sanoat va boshqa sohalarda samarali mehnat qilib, yurtimiz rivojiga beqiyos hissa qo‘shmoqda.
Prezidentimizning 2019 yil 7 mart kuni qabul qilingan “8 mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan mukofotlash to‘g‘risida”gi Farmoni buning munosib e’tirofi bo‘ldi. Farmonga muvofiq, mamlakatimiz taraqqiyoti, xalqimiz farovonligini oshirish, sog‘lom va barkamol avlodni voyaga yetkazish, oilalarni mustahkamlash borasidagi munosib xizmatlari uchun bir guruh xotin-qizlar Vatanimizning yuksak unvonlari, orden va medallari bilan mukofotlandi. Ular orasida atoqli olimlar, shoir va adiblarning sadoqatli umr yo‘ldoshlari ham borligi alohida e’tiborga molik.
Shuningdek, davlatimiz rahbarining 2 martdagi qaroriga muvofiq yigirma sakkiz nafar faol qiz Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti bilan taqdirlangan edi.
Tadbirda ana shu yuksak mukofotlar tantanali ravishda topshirildi.
– Sizlarning mana shunday ochilib, hayotdan rozi bo‘lib yurishingiz uchun, sizlarning baxtu saodatingiz uchun doimo sidqidildan xizmat qilishga tayyormiz. Istaymizki, mana shunday quvonchli kunlarimiz ko‘p bo‘lsin, – dedi Prezident.
Bugun Shavkat Mirziyoyev yana bir muhim hujjat – “Xotin-qizlarning mehnat huquqlari kafolatlarini yanada kuchaytirish va tadbirkorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlashga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarorga imzo chekdi. Unda xotin-qizlarning huquq va manfaatlarini ta’minlash, maishiy va mehnat sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha kompleks vazifalar belgilangan.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlardan tashrif buyurgan xotin-qizlar, turli vazirlik va idoralar vakilalari to‘kin dasturxon atrofida bayramni nishonladi. Tadbirda mamlakatimizda faoliyat yuritayotgan chet ellik diplomat ayollar, jumladan, Fransiya Respublikasi va Xitoy Xalq Respublikasi elchilari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining turli vakolatxonalari rahbarlari ham ishtirok etdi.

Шавкат Мирзиёев: «Женщина является несравненным чудом Всевышнего»
В Ташкенте состоялось торжественное праздничное мероприятие в связи с 8 марта – Международным женским днем.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил женщин нашей страны, выразил им свое глубокое почтение и наилучшие пожелания.
– В этот радостный праздник мы преклоняемся перед образом Матери, являющейся идеалом самоотверженности. Адресуем вам, нашим дорогим женщинам, озаряющим нашу жизнь светом любви и теплоты, самые прекрасные слова и лучшие пожелания. Женщина является несравненным чудом Всевышнего и навсегда останется таковым, - сказал глава государства.
Отмечалось, что удовлетворенность народа зависит прежде всего от довольства женщин, уважаемых матерей, обеспечение их счастливой жизни является основной целью и критерием всех реформ.
Женщины, будучи воспитателями молодого поколения, хранителями семейного очага, укрепляют общество и создают прочный фундамент для будущего. Своим плодотворным трудом в сферах здравоохранения, образования, науки, культуры, искусства, промышленности и других областях они вносят огромный вклад в развитие страны.
Достойной оценкой этого стал Указ Президента нашей страны «О награждении в связи с 8 марта – Международным женским днем» от 7 марта текущего года. В соответствии с ним за большие заслуги в деле развития страны, повышения благосостояния народа, воспитания здорового и гармонично развитого поколения, укрепления семей группе женщин присвоены почетные звания, они награждены орденами и медалями. Примечательно, что среди награжденных есть преданные супруги выдающихся ученых, поэтов и писателей.
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента от 2 марта двадцать восемь активных девушек страны удостоены Государственной премии имени Зульфии.
На мероприятии состоялось торжественное вручение этих высоких наград.
– Мы готовы неустанно служить во имя того, чтобы вы всегда были такими радостными, довольными жизнью, ради вашего счастья и благополучия. Пусть таких ярких дней будет еще больше, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Сегодня Шавкат Мирзиёев подписал еще один важный документ – постановление о мерах по дальнейшему усилению гарантий трудовых прав женщин и поддержки их предпринимательской деятельности. В нем определены комплексные задачи по обеспечению прав и интересов женщин, улучшению их бытовых и трудовых условий.
За праздничным столом собрались женщины, прибывшие из Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента, представительницы различных министерств и ведомств.
В мероприятии приняли участие также осуществляющие свою миссию в нашей стране женщины-дипломаты, в частности, послы Французской Республики и Китайской Народной Республики, главы различных представительств Организации Объединенных Наций.
Красочная концертная программа, воспевающая женщин, любовь и заботу, подарила всем отличное настроение.