Shavkat Mirziyoyev Ilhom Aliyevni tug‘ilgan kuni bilan tabrikladi
24-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan telefon muloqotida Prezident Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyevni tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etdi.
Davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisining mamlakat mustaqilligini mustahkamlash, uni birlashtirish, barqaror taraqqiyotini ta’minlash va xalqaro nufuzini oshirishdagi tarixiy rolini alohida qayd etdi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida O‘zbekiston – Ozarbayjon do‘stlik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Joriy Iqtisodiy kooperatsiya yilida birgalikda amalga oshirilgan ishlar unumli bo‘lgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Barcha darajada samarali muloqotlar va almashinuvlar davom etmoqda. O‘zaro tovar ayirboshlash jadal sur’atlarda o‘sib bormoqda, «yo‘l xaritasi» asosidagi 20 ta ustuvor yo‘nalishdagi loyihalar faol pallaga kirgan.
Tadbirlarga boy madaniy-gumanitar almashinuvlar dasturi amalga oshirilmoqda.
O‘zbekiston va Ozarbayjon rahbarlari xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, kelgusidagi tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с Ильхамом Алиевым
Глава нашего государства особо отметил историческую роль лидера Азербайджана в укреплении независимости, объединении страны, обеспечении ее устойчивого развития и повышении международного авторитета.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы и союзничества в контексте реализации договорённостей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены плодотворные итоги совместной работы в текущем Году экономической кооперации.
Продолжаются плодотворные контакты и обмены на всех уровнях. Динамично растут объемы взаимного товарооборота, в активной фазе проекты по 20 приоритетным направлениям на основе «дорожной карты».