O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 4-may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Nursulton Nazarboyev bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Suhbatda davlat rahbarlari oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Qozog‘iston hamkorligini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Siyosiy iroda va bir-birini qo‘llab-quvvatlash tufayli O‘zbekiston Respublikasi bilan Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnilik va strategik sheriklikka asoslangan munosabatlarda mavjud ulkan salohiyat to‘liq ro‘yobga chiqayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Suhbatda Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasida yaxshi qo‘shnilik munosabatlarini rivojlantirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Joriy yil mart oyida Ostonada bo‘lib o‘tgan mintaqa davlatlari rahbarlarining birinchi sammiti samarali natijalar bergani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с Президентом Республики Казахстан
Сегодня, 4 мая, состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым.
В ходе беседы Главы государств обсудили актуальные вопросы дальнейшего расширения и углубления узбекско-казахстанского многопланового сотрудничества в контексте реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
С глубоким удовлетворением отмечено, что благодаря политической воле и взаимной поддержке, раскрывается и в полной мере реализуется потенциал отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
В ходе беседы особое внимание было уделено вопросам развития добрососедских отношений между странами Центральной Азии. С удовлетворением подчёркнуты плодотворные итоги первого Саммита глав государств региона, прошедшего в марте этого года в Астане.
Лидеры двух стран также обменялись мнениями по ряду актуальных вопросов международной политики и регионального взаимодействия.