Shavkat Mirziyoyev: «Olib kelingan har bir dollar o‘zining ijobiy natijasini berishi kerak»
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 24-iyun kuni investitsiya va eksport sohalaridagi ishlar natijadorligi, yil yakunigacha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ustuvor vazifalar muhokamasiga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda iqtisodiyot va infratuzilmani rivojlantirish, dolzarb loyihalarni mablag‘ bilan ta’minlash maqsadida faol investitsiyaviy siyosat olib borilmoqda. 2017-yildan boshlab barcha manbalar hisobidan 716 trillion so‘m (83 milliard dollar) yoki oldingi davrga nisbatan 2 baravardan ziyod investitsiyalar o‘zlashtirilgan. Shundan qariyb 27 milliard dollarini xorijdan jalb qilingan mablag‘lar tashkil etadi.
O‘zlashtirilgan investitsiyalarning deyarli 65 foizi sanoat va infratuzilma loyihalariga to‘g‘ri keladi. Natijada, so‘nggi 4 yilda mamlakat yalpi ichki mahsuloti tarkibida sanoatning ulushi 25 foizdan 33 foizga, sanoat mahsuloti ishlab chiqarish hajmi esa 1,3 baravarga o‘sgan.
Ushbu davrda 441 trillion so‘mlik 47 mingdan ziyod yirik, o‘rta va kichik loyihalar ishga tushirilib, 680 mingdan ortiq doimiy yangi ish o‘rinlari yaratilgan.
Shuningdek, so‘nggi 4 yilda mahalliy sanoat, qishloq xo‘jaligi va servis sohasidagi loyihalarni amalga oshirish uchun 100 trillion so‘m investitsiya yo‘naltirilgan.
Yig‘ilishda investitsiyalarning natijadorligi chuqur tahlil qilindi.
«Olib kelingan har bir dollar xalqimizga, hududlar va tarmoqlarga o‘zining ijobiy natijasini berishi kerak. Agar tumanlarda vaziyat o‘zgarganda edi, qancha ish o‘rni, qancha eksport bo‘lgan bo‘lardi. Investitsiya va eksport bilan shug‘ullanmagan hokimlarning kelajagi yo‘q», – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tahlillarga ko‘ra, ajratilgan har bir milliard so‘m evaziga Namanganda 12 ta, Andijonda 11 ta, Navoiy va Sirdaryoda 8-9 tadan yangi ish o‘rni yaratilgan. Bu ko‘rsatkich Buxoro, Samarqand va Xorazmda 6-7 ta, Qashqadaryo va Farg‘onada 5 taga to‘g‘ri kelgan. Qoraqalpog‘iston, Jizzax, Surxondaryo, Toshkent viloyati va Toshkent shahrida esa atigi 3-4 tani tashkil etgan.
Yoki yana bir tahlil: Toshkent viloyatiga so‘nggi 4 yilda yo‘naltirilgan 950 million dollar xorijiy investitsiya va bank kreditlari hisobiga atigi 40 mingta yangi ish o‘rni yaratilgan. Ya’ni bir ish o‘rni 24 ming dollarga to‘g‘ri kelmoqda. Vaholanki, Namangan viloyatida 2 baravar kam mablag‘ sarflanib, 52 mingta ish o‘rni ochilgan.
Shuningdek, 2 mingdan ziyod korxona past quvvatda ishlayotgani, ayrim tumanlarda ishlab chiqarish hajmi kamaygani qayd etib o‘tildi.
Prezidentimiz tarmoq va hudud rahbarlarining asosiy vazifasi investitsiyaviy faollikni kuchaytirish bilan birga, ularning samaradorligini oshirish bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga viloyat hokimlari bilan birga, har bir tuman va shaharda sanoat bo‘yicha ishga solinmagan imkoniyatlarni aniqlab, manzilli investitsiya loyihalarini ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Masalan, hamma joyda mebellarga talab, ularni tayyorlashga sharoit bor. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining shu yil 21 iyundagi «Respublika hududlarida mebelsozlik sanoatini rivojlantirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida» qarori bu soha uchun imkoniyatlarni kengaytirdi. Nukus, Andijon, Oltinko‘l, Romitan, Qarshi, Karmana, Pastdarg‘om, Uzun, Bag‘dod, O‘rta Chirchiq va Xonqa tumanlari, Jizzax, Qarshi, Namangan va Yangiyer shaharlari mebelsozlikka moslashtirildi. Ularda mebelsozlikka ixtisoslashgan kichik sanoat zonalari tashkil etilib, 200 million dollarlik 450 ta loyiha joylashtiriladi va kamida 7,5 mingta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Bundan tashqari, yurtimizdagi 5 mingdan ziyod mebel korxonasidan 1 ming 500 tasi xonadonlarda joylashgan. Endi ularni sanoatlashtirish, mahsulotlarni va ish o‘rinlarini yanada ko‘paytirish mumkin.
Bunday ishlarni charm-poyabzal, elektr texnikasi, to‘qimachilik, farmatsevtika, zargarlik, qurilish materiallari va oziq-ovqat sanoati sohalarida ham amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Joriy yilda charm-poyabzal sanoatida 202 million dollarlik 112 ta loyiha, elektr texnikasi tarmog‘ida 140 million dollarlik 45 ta loyiha, farmatsevtika yo‘nalishida 146 million dollarlik 36 ta loyihani o‘z vaqtida ishga tushirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.
Yig‘ilishda bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanish masalasiga ham e’tibor qaratildi. Oxirgi yillarda 11 mingta shunday korxona faoliyati tiklangani aytib o‘tildi.
Jumladan, sobiq «Andijon Mash» korxonasi negizida kichik sanoat zonasi tashkil etilib, 24 ta yangi korxonada mingdan ziyod ish o‘rni yaratildi. Toshkent shahridagi «Texnopark», Farg‘onadagi «Mexanika zavodi»da ham bunga misol bo‘la oladi.
Shu bilan birga, bugungi kunda bo‘sh turgan va past quvvatlarda ishlayotgan yana 19 mingta ob’yekt bor. Mutasaddilarga ularni to‘liq xatlovdan o‘tkazib, elektron platformasini yaratish, tadbirkorlar bilan uchrashib, loyihalarni amalga oshirishga yordam berish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda umumiy qiymati 6 milliard 500 million dollarlik 226 ta yirik tarmoq va hududiy loyihalar ishga tushirilishi, 35 mingta yangi ish o‘rni tashkil etilishi mo‘ljallangan. Yig‘ilishda ularning ijrosi ham ko‘rib chiqildi. Muddatidan kechikayotgan loyihalar ko‘rsatib o‘tilib, ularni o‘z vaqtida ishga tushirish choralari belgilandi.
Davlat tashqi qarzi ishtirokidagi loyihalar samaradorligini oshirish lozimligi alohida ta’kidlandi. Tenderlar ochiq-oshkoraligini ta’minlash va loyihalarni maqbullashtirish orqali mablag‘larni iqtisod qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar iqtisodiyot rivojida juda muhim o‘rin tutadi. Joriy yilda 756 ta loyiha doirasida 7 milliard 700 million dollar miqdoridagi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va kafolatlanmagan kreditlarni o‘zlashtirish belgilangan.
Davlatimiz rahbari bu mablag‘larni tarmoq loyihalari va hududiy loyihalarga jalb qilish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Yig‘ilishda eksport bo‘yicha prognoz ko‘rsatkichlarining bajarilish holati ham muhokama qilindi. Bu boradagi imkoniyatlarni to‘liq ishga solish, bozor kon’yunkturasi tufayli yuzaga kelgan qoloqliklarni boshqa tarmoqlar va qo‘shimcha mahsulotlar eksporti hisobiga qoplash muhimligi qayd etildi.
Videoselektorda Bosh vazir o‘rinbosarlari, tarmoq rahbarlari va viloyat hokimlari so‘nggi 4 yilda jalb qilingan investitsiyalar samadorligi hamda kelgusidagi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha axborot berdi.

«Каждый привлеченный доллар должен приносить положительный результат». Мирзиёев раскритиковал работу хокимов по инвестициям и экспорту
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 24 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное результативности проводимой работы в сферах инвестиций и экспорта, а также обсуждению приоритетных задач на период до конца года.
В нашей стране реализуется активная инвестиционная политика в целях развития экономики и инфраструктуры, финансирования важных проектов. С начала 2017 года из всех источников было освоено 716 триллионов сумов (83 миллиарда долларов), что более чем в два раза больше, чем в предыдущий период. Из них около 27 миллиардов долларов привлечены из-за рубежа.
Почти 65 процентов освоенных инвестиций приходятся на промышленные и инфраструктурные проекты. В результате за последние 4 года доля промышленности в структуре ВВП страны выросла с 25 до 33 процентов, а объем промышленного производства увеличился в 1,3 раза.
За этот период было запущено более 47 тысяч крупных, средних и малых проектов на сумму 441 триллион сумов, создано более 680 тысяч постоянных рабочих мест.
Кроме того, за последние 4 года 100 триллионов сумов вложено в реализацию проектов в сферах местной промышленности, сельского хозяйства и оказания услуг.
На совещании глубоко проанализирована эффективность инвестиций.
- Каждый привлеченный доллар должен приносить положительный результат нашему народу, регионам и отраслям. Сколько рабочих мест можно создать, сколько экспорта можно осуществить, если бы ситуация в районах изменилась! У хокимов, не занимающихся инвестициями и экспортом, нет будущего, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Как показывает анализ, за каждый выделенный миллиард сумов в Наманганской области создано 12, в Андижанской - 11, в Навоийской и Сырдарьинской областях - 8-9 новых рабочих мест. В Бухарской, Самаркандской и Хорезмской областях этот показатель составил 6-7, а в Кашкадарье и Ферганской области - 5. В Каракалпакстане, Джизакской, Сурхандарьинской и Ташкентской областях, в городе Ташкенте - лишь 3-4 рабочих места.
Еще один пример: в Ташкентской области за последние четыре года было создано всего 40 тысяч новых рабочих мест при вложении иностранных инвестиций и банковских кредитов на 950 миллионов долларов. Соотношение - 24 тысячи долларов на одно рабочее место. При этом в Наманганской области было создано 52 тысячи рабочих мест при вдвое меньшей сумме.
Отмечалось также, что более 2 тысяч предприятий работают с низкой мощностью, а в некоторых районах объем производства снизился.
Президент подчеркнул, что основной задачей руководителей отраслей и регионов должно быть повышение инвестиционной активности и вместе с тем повышение эффективности вложений.
Министерству инвестиций и внешней торговли поручено совместно с хокимами областей выявить неиспользованные возможности для промышленности в каждом районе и городе, а также разработать целевые инвестиционные проекты.
Так, повсеместно существует огромный спрос на мебель и есть условия для ее производства. Постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах, направленных на развитие мебельной промышленности в регионах республики» от 21 июня текущего года расширило возможности в этом направлении. Нукуский, Андижанский, Алтынкульский, Ромитанский, Каршинский, Карманинский, Пастдаргомский, Узунский, Багдадский, Уртачирчикский и Ханкинский районы, города Джизак, Карши, Наманган и Янгиер специализированы на производство мебели. В них будут организованы малые зоны мебельной промышленности с размещением 450 проектов на сумму 200 миллионов долларов и созданием не менее 7,5 тысячи новых рабочих мест.
Кроме того, из более чем 5 тысяч мебельных предприятий в стране 1,5 тысячи действуют как домашние цехи. Теперь они могут выйти на промышленный уровень, производить больше продукции и принимать больше работников.
Даны указания по реализации аналогичных проектов в кожевенно-обувной, электротехнической, текстильной, фармацевтической, ювелирной, пищевой промышленности и индустрии строительных материалов.
Отмечалось, что в этом году в кожевенно-обувной отрасли должно быть запущено в срок 112 проектов на сумму 202 миллиона долларов, в электротехнической - 45 проектов на 140 миллионов долларов, в фармацевтической - 36 проектов на 146 миллионов долларов.
На совещании обсуждены также вопросы эффективного использования пустующих зданий.
За последние годы восстановлена деятельность 11 тысяч таких объектов. В частности, на базе бывшего предприятия «Андижанмаш» организована малая промышленная зона, создано 24 новых предприятия и более тысячи рабочих мест. Очередные примеры - Технопарк в городе Ташкенте и Механический завод в Фергане.
Однако сегодня простаивают и работают с низкой загрузкой еще 19 тысяч объектов. Ответственным лицам поручено провести полную инвентаризацию, создать электронную платформу, оказать предпринимателям практическую помощь в реализации проектов.
В текущем году планируется запустить 226 крупных отраслевых и региональных проектов на сумму 6,5 миллиарда долларов и создать 35 тысяч новых рабочих мест. Их исполнение также рассмотрено на совещании. Указаны проекты, реализация которых запаздывает, определены меры по их своевременному запуску.
Подчеркнута необходимость повышения эффективности проектов с участием внешних государственных заимствований. Даны указания по обеспечению прозрачности тендеров, экономии средств через оптимизацию проектов.
Важное значение придается прямым инвестициям. Ожидается, что в текущем году в рамках 756 проектов будут освоены 7,7 миллиарда долларов в виде прямых иностранных инвестиций и кредитов без обеспечения.
Глава государства поручил привлечь эти средства в отраслевые и региональные проекты.
На совещании рассмотрено также выполнение прогнозных показателей по экспорту. Отмечалась важность полностью задействовать возможности в этой сфере, наверстать спад, обусловленный рыночной конъюнктурой, за счет экспорта продукции других отраслей и дополнительного объема товаров.
На видеоселекторном совещании заместители Премьер-министра, руководители отраслей и хокимы областей отчитались об эффективности инвестиций, привлеченных за последние четыре года, а также о мерах, которые будут принят в дальнейшем.