Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston-Xitoy forumida muhim yangilikni e’lon qildi
Xitoy Xalq Respublikasiga davlat tashrifining ishbilarmonlik tadbirlari davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Guandun muzofoti partiya qo‘mitasi kotibi Xuan Kunmin bilan birgalikda Shenchjen shahrida o‘tayotgan qo‘shma Investitsiya forumida ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari o‘tgan yil may oyida Xitoyga davlat tashrifi doirasida ham ushbu mamlakat ishbilarmon, moliya va investitsiya doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazgan edi. O‘shanda erishilgan muhim kelishuvlar ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklikni yanada kengaytirdi.
Bugungi investitsiya forumi samarali muloqotning davomi bo‘lib, ikki mamlakat idoralari va hududlari rahbarlarini, Xitoy yirik biznesining 600 nafardan ziyod vakilini to‘pladi. Xitoyning Milliy neft-gaz korporatsiyasi, Milliy kimyo-injiniring kompaniyasi, Aerokosmik ilmiy-sanoat korporatsiyasi, «China Energy», «Gezhouba Group», «China CAMC Engineering», «Huawei Technologies», «SANY Renewable Energy», «BYD Auto Industry», «Xinjiang Hualing Group», «ZTE», «TBEA», «Universal Energy» kompaniyalari, Xitoy taraqqiyot banki, Davlat taraqqiyot banki, Eksport-import banki shular jumlasidan.
Davlatimiz rahbari forumni ochar ekan, barcha ishtirokchilarni samimiy qutladi va tadbir haqli ravishda Xitoyning innovatsiyalar poytaxti hisoblangan Shenchjen shahrida o‘tkazilayotganida o‘ziga xos ramziy ma’no mujassam ekanini ta’kidladi.
— Bugun mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng qamrovli va o‘zaro manfaatli munosabatlar, birinchi navbatda, iqtisodiy hamkorlik aloqalaridan kuch oladi, — dedi Prezident.
Kecha XXR Raisi Si Szinpin bilan samarali muzokaralar o‘tkazilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Erishilgan natijalardan biri mamlakatlarimiz biznes vakillari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va ularga qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha kelishuvlar bo‘ldi.
Qabul qilingan tarixiy hujjat – O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarini barcha sharoitlarda har tomonlama strategik sheriklik darajasiga olib chiqadigan davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonoti ham bunga xizmat qiladi.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik jadal sur’atda o‘sib, keng ko‘lam kasb etayotganiga alohida e’tibor qaratdi.
Xususan, keyingi yillarda o‘zaro savdo hajmi ikki barobar ko‘payib, 2023 yilda rekord ko‘rsatkich — 14 milliard dollarga yetdi. Davlatimiz rahbari yaqin yillarda, shu jumladan qishloq xo‘jaligi va sanoat mahsulotlarini o‘zaro yetkazib berishni kengaytirish, ayrim turdagi mahsulotlar bo‘yicha imtiyozli savdoni yo‘lga qo‘yish to‘g‘risida yangi hukumatlararo bitim tuzish orqali bu ko‘rsatkichni 20 milliard dollarga yetkazish uchun imkoniyat borligini yana bir bor qayd etdi.
Xitoyning O‘zbekistonga kiritgan umumiy investitsiyalari hajmi 14 milliard dollardan oshdi. Xitoy sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar soni uch barobar ko‘paydi.
Davlatimiz rahbari yaqinda Urumchida o‘tgan hududlararo forum va sanoat mahsulotlari ko‘rgazmasida muhim investitsiya kelishuvlari imzolanganini yuqori baholadi.
O‘zbekiston tomoni ushbu ishbilarmonlik platformasiga tizimli tus berish va navbatdagi forumni yurtimizda o‘tkazishga tayyorligi bildirildi. Shuningdek, davlatimiz rahbari doimiy faoliyat yuritadigan ikki mamlakat hududlari kengashini tashkil etish bo‘yicha rejalarni olqishladi.
Ma’lumki, Yangi O‘zbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish va bozor mexanizmlarini joriy qilish bo‘yicha tarkibiy o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda.
Yuqori texnologik sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish loyihalarini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi tuzilgan. Shu oydan boshlab «sanoat ipotekasi» ishga tushirilmoqda, bunda yer va ishlab chiqarish maydonlari «tayyor biznes» shaklida investorlarga beriladi.
Yirik banklar, sanoat va infratuzilma ob’yektlarini xususiylashtirish jarayonlarini jadallashtirish, davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini joriy qilishga katta e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlarni yangi loyiha va tashabbuslarni ilgari surishga safarbar etish muhimligini qayd etib, davlatimiz rahbari kelgusi hamkorlikning ustuvor va istiqbolli yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Bular — infratuzilmani rivojlantirish loyihalariga Xitoy moliya institutlari mablag‘larini jalb qilishning soddalashtirilgan tartibini joriy qilgan holda ushbu mamlakat kompaniyalari bilan sheriklikni kengaytirish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida, shu jumladan strategik xomashyoni chuqur qayta ishlashda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish.
Bundan tashqari, qishloq xo‘jaligini barqaror yuritishda Xitoyning ilg‘or texnologiyalarini jalb qilish hamda yerlarni qayta tiklash va tuzga chidamli o‘simliklarni ekish bo‘yicha ilmiy yondashuvlarini joriy qilish.
«Yashil» energetikada strategik sheriklikni yanada ilgari surish va Xitoy kompaniyalarining xususiylashtirish dasturida ishtirok etishi ham muhim yo‘nalishlar sifatida qayd etildi.
Shu munosabat bilan investitsiya loyihalari portfelini, infratuzilma va sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish dasturlarini kengaytirish bo‘yicha xitoylik sheriklar bilan kelishuvlarga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shuningdek, tashrif davomida Xitoyning yetakchi banklari tomonidan loyihalarni moliyalashtirishni kengaytirish, Eksport-import banki vakolatxonasini ochish va Ipak yo‘li fondi bilan birgalikda yangi Investitsiya platformasini yaratish bo‘yicha qabul qilingan qarorlar xitoylik hamkorlarning O‘zbekistondagi muvaffaqiyatli faoliyatiga kuchli sur’at bag‘ishlashi ta’kidlandi.
— Yana bir yangilik. Har bir xitoylik hamkorga loyihalar boshidan oxirigacha hamrohlik qiluvchi investitsiya menejeri tayinlanadi. Ular kompaniyalaringiz loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirishida yangi imkoniyatlar yaratishiga qat’iy ishonamiz, — dedi Prezident.
Guandun muzofoti partiya qo‘mitasi kotibi Xuan Kunmin ham forum ishtirokchilariga murojaat qildi. Prezidentimiz olib borayotgan ortga qaytmas islohotlar siyosatini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini bildirib, O‘zbekistonda ochilayotgan katta imkoniyatlarni qayd etdi hamda Xitoy biznesini mamlakatimizda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirishda yanada faolroq ishtirok etishga chaqirdi.
Biznes forumi yakunida energetika, neft-gaz, tog‘-kon, elektrotexnika, yengil sanoat, mashinasozlik, infratuzilmani rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, ta’lim, transport va logistika sohalarida loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hujjatlarning katta to‘plami imzolandi.
«Yo‘l xarita»si ishlab chiqilib, har bir loyihaga mas’ul menejerlar biriktiriladi.
Yakunda O‘zbekiston Prezidenti ushbu Guandun investitsiya forumini har yili tashkil etish tashabbusini ilgari surib, uning navbatdagi uchrashuvini kelgusi yilda Samarqand shahrida o‘tkazishni taklif qildi.

Шавкат Мирзиёев принял участие в работе совместного Инвестиционного форума в Китае
В продолжение деловой программы государственного визита в Китайскую Народную Республику Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с секретарём партийного комитета провинции Гуандун Хуаном Куньмином принял участие в работе совместного Инвестиционного форума, проходящего в городе Шэньчжэне.
Глава Узбекистана проводил такие встречи с ведущими представителями деловых, финансовых и инвестиционных кругов Китая в рамках своего государственного визита в эту страну в мае прошлого года. Прорывные договоренности контактов позволили значительно расширить торгово-экономическое и инвестиционное партнерство между нашими странами.
Продолжением плодотворного диалога стал нынешний инвестиционный форум, собравший руководителей ведомств и регионов двух стран, более 600 представителей крупного бизнеса КНР. В их числе – топ-менеджмент китайских «Национальной нефтегазовой корпорации», «Национальной химико-инжиниринговой компании», Аэрокосмической научно-промышленной корпорации, компаний «China Energy», «Gezhouba Group», «China CAMC Engineering», «Huawei Technologies», «SANY Renewable Energy», «BYD Auto Industry», «Xinjiang Hualing Group», «ZTE», «TBEA», «Universal Energy», Китайского банка развития, Государственного банка развития, Эксимбанка Китая и многих других.
Открывая форум, глава нашего государства тепло поприветствовал всех участников и отметил символичность проведения форума в городе Шэньчжэне, который по праву считается инновационной столицей Китая.
- Сегодня всеобъемлющие и взаимовыгодные отношения между нашими странами динамично развиваются прежде всего благодаря экономическому сотрудничеству, - подчеркнул Президент.
С глубоким удовлетворением отмечены плодотворные переговоры с Председателем КНР Си Цзиньпином, проведенные накануне. Среди результатов – договоренности по поддержке и созданию благоприятных условий для представителей бизнеса двух стран.
Этому также будет способствовать принятый исторический документ – Совместное заявление лидеров двух стран, которое выводит узбекско-китайские отношения на уровень «всепогодного» всестороннего стратегического партнерства.
Президент Узбекистана обратил отдельное внимание на динамичные темпы роста и масштабы торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия между двумя странами.
Так, за последние годы объем взаимной торговли, увеличившись вдвое, в 2023 году достиг рекордной отметки в 14 миллиардов долларов. Глава государства еще раз отметил наличие возможностей для увеличения этого показателя до 20 миллиардов в ближайшие годы, в том числе за счет расширения взаимных поставок сельскохозяйственной и промышленной продукции, а также заключения нового межправительственного соглашения об установлении преференциальной торговли отдельными видами продукции.
Сегодня общий объем китайских инвестиций составил свыше 14 миллиардов долларов. Количество предприятий с участием китайского капитала увеличилось в три раза.
Глава Узбекистана высоко оценил прошедшие накануне в Урумчи первый межрегиональный форум и выставку промышленной продукции, где были подписаны важные инвестиционные соглашения.
Подчеркнута готовность придать этой деловой платформе системный характер и провести следующий форум в Узбекистане. Также лидер нашей страны приветствовал планы по созданию постоянного Совета регионов двух стран.
Известно, что в Новом Узбекистане осуществляются структурные преобразования по либерализации экономики и внедрению рыночных механизмов.
Создан Фонд поддержки проектов по выпуску высокотехнологичной промышленной продукции. Уже с этого месяца запускается «промышленная ипотека», когда земля и производственные площади передаются инвесторам в виде «готового бизнеса».
Отмечено, что большое внимание уделяется ускорению процессов приватизации крупных банков, промышленных и инфраструктурных объектов, внедрению механизмов государственно-частного партнерства.
Подчеркнув важность мобилизации совместных усилий на продвижение новых проектов и инициатив, глава нашего государства обозначил дальнейшие приоритеты и перспективные направления взаимодействия.
Среди них расширение партнерства с китайскими компаниями с внедрением упрощенного порядка привлечения средств финансовых институтов Китая на проекты развития инфраструктуры, промышленной кооперации в приоритетных отраслях экономики, в том числе по глубокой переработке стратегического сырья.
Кроме того, отдельно выделено привлечение передовых китайских технологий в области устойчивого сельского хозяйства и внедрение научных подходов по реабилитации земель и культивации солеустойчивых растений.
Важными направлениями обозначены дальнейшее продвижение стратегического партнерства в «зеленой» энергетике и участие компаний Китая в программе приватизации.
В связи с этим с удовлетворением отмечены достигнутые договоренности с китайскими партнерами по расширению инвестиционного портфеля проектов и программ развития инфраструктуры и промышленной кооперации.
Также подчеркнуто, что мощный импульс успешной деятельности китайских партнеров в Узбекистане придадут принятые в ходе нынешнего визита решения по расширению финансирования проектов ведущими банками Китая, открытию представительства Экспортно-импортного банка и созданию новой Инвестиционной платформы с Фондом «Шелковый путь».
- Еще одно новшество. За каждым китайским партнёром будет закреплён ответственный инвестиционный менеджер. Мы твердо верим, что они предоставят китайским компаниям новые возможности для успешной реализации проектов, - сказал Президент.
С приветственной речью к участникам бизнес-форума также обратился секретарь партийного комитета провинции Гуандун Хуан Куньмин.
Он выразил полную поддержку проводимому Президентом нашей страны курсу необратимых реформ и, отметив открывающиеся в Узбекистане большие возможности, призвал китайский бизнес еще более активно участвовать в реализации взаимовыгодных проектов в нашей стране.
По итогам бизнес-форума подписан солидный пакет документов по реализации проектов в сферах энергетики, нефтегазовой, горнодобывающей, электротехнической, легкой промышленности, машиностроения, инфраструктурного развития, сельского хозяйства, образования, транспорта и логистики.
Будет разработана «дорожная карта» с закреплением за каждым проектом ответственных менеджеров.
В заключение Президент Узбекистана выступил с инициативой об организации на ежегодной основе Гуандунского инвестиционного форума, предложив провести его очередную встречу в следующем году в городе Самарканде.