Shavkat Mirziyoyev Qosim-Jo‘mart To‘qayevni tavallud kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17 may kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev bilan telefon orqali muloqot qildi
Davlatimiz rahbari Qozog‘iston Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy muborakbod etib, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, birodar Qozog‘istonga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Joriy yil boshidan o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari barqaror oshib bormoqda. Yaqinda mamlakatlarimiz o‘rtasida temir yo‘lda yo‘lovchi tashish qayta tiklandi.
Kuni kecha O‘zbekiston va Qozog‘iston hukumat delegatsiyalari o‘tkazgan muzokaralarning amaliy natijalari yuqori baholandi. Qo‘shma kooperatsiya loyihalarini tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish muhim ekani ta’kidlandi.
Ikki mamlakat yetakchilari xalqaro kun tartibi va mintaqaviy hamkorlikni kengaytirishning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashdilar.

Шавкат Мирзиёев поздравил Касым-Жомарта Токаева с днем рождения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 мая провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым, сообщает пресс-служба президента.
Глава нашего государства сердечно поздравил Президента Казахстана с днем рождения, искренне пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и успехов, мира и процветания братской страны.
С большим удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-казахстанских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
С начала года устойчиво растут показатели взаимной торговли. На днях возобновлено пассажирское железнодорожное сообщение между нашими странами.
Высоко оценены практические результаты прошедших накануне переговоров правительственных делегаций Узбекистана и Казахстана. Отмечена важность ускорения подготовки и реализации совместных проектов кооперации.
Лидеры двух стран также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки и расширения регионального взаимодействия.